Jump to content
Българският форум за музиканти

Струни и настройки


Armaggideon

Recommended Posts

Дайте да видим кой какви струни и настройки използва :violin: Аз най често съм с 10-52, в момента Earnie Ball Heavy Top Skinny Bottom. Настройките ми в момента са D G C F A D и C G C F A D. Понякога тези двете слизат с цял тон надолу. В такива случаи освен 10-52, съм опитвал и 10-60 GHS Zakk Wilde Custom. Експериментирал съм и с по-нестандартни настройки, но не съм се задържал дълго. Преди доста време дори бях записал една песен с настройка, която само си нагодих и която в момента не мога да си спомня. Изсвирването на въпросната песен би било трудно при нормална настройка, освен ако не се прибегне до сериозна пластична операция на пръстите на лявата ръка :) Както и да е, сега си кажете вие :drink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 98
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

В момента съм с стандартна E A D G B E (струни Ърни Бол .9-.46), но мисля като си взема нова китарка, да си купя едни Д'адарио .12-.56 (има такива в малкия ЦУМ) и да подрънкам малко в B настройка (At the Gates, Carcass, Nile и тем подобни :) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбира се, имай предвид, че за тази цел ще трябва да си направиш сет-ап на китарата, защото различните размери струни и различни настройки, огъват грифа по различен начин. Това не е особено трудно, но трябва човек да знае как. Инструкции за това могат да се намерят тук. :drink:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм сигурен но мисля че съм с 0.11/0.52 мноо се кефех да свиря от A щото звука е брутален но както споменах на 4 струнния бас му е трудничко :) сега карам най-много на CGCFAD макар че най обичам да дрънкам от B

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мноо яка тема 8)

 

Аз съм много скучен в сравнение с отаналите тука ама свиря на стандартна настройка Е :lol:

Струните са 10-46 Earnie Ball или D'Addario - не правя особена разлика. Даже в момента не мога да кажа с кви съм :?

Мисля да пробвам тия GHS че да разбера има ли за кво толкоз да ги хвалят :arrow:

Също така като имам пари мисля да си купя 10-52 или дори някви 11ки и да си настроя другата китара на Dropped D или стандартно D. Само едно ме притеснява - за да й настроя truss rod-а тряба да й сваля грифа от тялото :? Нещо ме е страх да си разглобявам китарата :shock: Ще видим - може да взема някой спец за кураж :wink:

 

По принцип обичам "твърди" струни. Меките хич не ми правят кеф и според мене твърдите вадят много по сериозен звук от тях. А това че на меки се свирело много по лесно - въпрос на привикване според мене.

 

П.П. Някой има ли идея как е truss-rod на български? Ако въобще има дума за това.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ами аз свиря с Earnie Ball .011 защото китарката не може да свири с по-тънки, започва да бръжди, а това е много дразнещо. преди свирех с .012 но след едни проблеми с ръцете смъкнах до .010 и се плашех да сложа по-дебели но се наложи и сега съм много доволен от хубавия звук на по-дебелите струни. за съжаление живеем в бананова република и в родните музикални магазини не се предлагат струни тип Flat Wound, което честно казано ми бърка в здравето малко, щото само дебна кога някой приятел ще ходи до чужбина, за да ми купи. а с удоволствие бих си купувал D'addario Flat Wound .011 при положение че това са струните които ми трябват, но тъй като няма такива тук и магазинерите ми пускат оферта издържана в стил "ако искаш може да си поръчаш 5 комплекта по 15лв и до няколко месеца ще са тук" :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз по принцип карам с .09-46, ама сега съм с .10-.46. Пробвал съм всички марки, които съм можал да намеря в София, и най-много ми харесаха D'Adario. Веднъж пробвах едни GHS Boomers - страшни! Обаче вече не ги продават тука :lol: Абе ноо е зле положението - избора на струни е минимален :D

 

А за настройките - ръчкам си в стандартна Е италиански строй. Мисля да пробвам как ще е на D, а не съм пробвал с drop tuning. Нащата музика е много мелодична и има много полифонии с китарите, така че може би ако едната е по-ниско свалена, ще се разграничават по-добре :D Абе като си зема новата китара тия дена, шъ пробам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А относно това, че с леки струни се свири по-лесно - основно важи за бендовете. Големите бендове с тежки струни са доста по-трудни :lol: Обаче пък тежките звучат по-силно и по-обемисто.

 

Между другото, не знам дали знаете, Паганини е свирел на цигулката със струни за виола - за да звучи по-силно :D Немал е микрофони, завалията :D

 

А има и едни хибридни - пробвал съм с EB - при които първите три са леки (.09, .11 и т.н.), а последните 3 - тежки - до 0.52. Е тва са много добри струни, ама ги продават от дъжд на вятър в дееба тая София дееба.

 

Айде със здраве :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък имам различни настройки в зависимоет от това, което свиря :-)

Когато свиря рокаджииски неща - тунинга ми е в Е. Като свиря Rage Against, Linkin Park и такива по тежички групи смъквам на drop D или drop C това зависи с кого свиря :-) За целта имам 2 китари. Едната винаги ми е настроена в Е а другата в drop D.

Както споменах в един друг топик хвърлил съм око на една 7 струнна китара и тогава ще мога да свиря още по-тежко :-) само да си уредя кой да ми я внесе.

 

за дебелина на струните предпочитам .09-.46

:lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

на JEM-a винаги съм със стандартен Е tuning. на нея използвам D'addario XL120 т.е 9-42.

RG-то обикновенно е с блокирано тремоло и на него настроиките са според зависи (drop C, Eb и т.н.), но по принцип на D. На него използвам отново D'addario XL, но 10-XX като XX-са е според зависи отново :lol:

На акустичната използвам онтово D'addrio(ква изненада:D) Pro Arte

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разни струни. Най-добрите за мен са - Dean Markley, обикновените Nickel или Blue Steel, GHS Boomers, Ernie Ball (за акустична и рядко за електрическа), D'Addario чат-пат като няма друго.

Размерите са 9-42, 9-46, 10-46. Настройката почти винаги е стандартна (E), от време на време с половин тон по-ниска(Ми бемол или Ре диез :lol: ) и рядко с цял тон по-ниска (D).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Абе не отдавам голямо значение на "тежестта" на струните, ама обичам да са тежички де, не съм фен на тънките струни и солажите... Даже имам идея на Кремоната да й сложа за 6-та струна 1-ва струна от бас, за да почне да маже повече...

Иначе свиря в настройка D A D G H E - много е приятно, щото хем си се кефиш на възможността да ръндаш в Ре, че и 5-ците си ги свириш само с един пръст :lol:, което си е екстра за мързеливци като мене...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това с първа струна от бас на мястото на шеста съм го правил преди доста време в България - не с иноваторска цел, а защото бяха бедни времената. Вкъщи имаше един бас, така че това беше първото, което ми попадна. Резултата беше много положителен. Тогава нямаше възможност човек да си избира различни размери струни - имаше просто струни за китара и струни за бас. Първа за бас беше по-дебела от 6-та за китара, така че за мазане дума не може да става - по-скоро ще звучи по-стегнато :lol:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Az sushto izpolzwam samo standartnata E nastrojka. Ponqkoga swalqm s polowin ton (kato swirq Blind Guardian). Ama si mislq s cql ton da swalish to strunite wodqt li se oshte za opunati :lol: (to maj weche samo drehi shte movesh da prostirash wurhu tqh)

A puk kato stane duma za Pantera, kakwi li ne nastrojki sum polzwal, deto dori ne im znam imenata.

A debeli struni hich ne obicham, imah problemi s kitkite ot tqh, puk i se swikwa mnogo silowo da se raboti s lqwata ruka.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.