Jump to content
Българският форум за музиканти

Вкопани позиции?


ianev_94

Recommended Posts

Здравейте ! От отдавна съм огромен фен на Ричи Блекмор И Ингви Малмстиин и когато започнах да се занимавам с китара сериозно, започнах да се вдъхновявам доста от тях и да ги свиря много. Но едно нещо винаги ми е правило впечатление - вкопаните прагове на Стратокастърите и на двамата . Знам че тази екстра помага повече за вибратото, извивките и още някои неща . Та отдавна съм навит да пробвам и аз да си сложа вкопани прагове на едната от китарите ми (Ямаха Eg112) , но не знам дали си заслужава толкова и затова исках да чуя и друго мнение. Можете ли да ми кажете и къде в България мога да намеря някого ( лютиер или някой друг), който да може да направи това на китарата ми, ако все пак се реша да и сложа вкопани прагове ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Нищо не им е вкопано на праговете. Просто дървото между тях е изпилено за да се получат вдлъбнатини.

Дали си струва или не е въпрос на лични предпочитания, но имай предвид, че на такъв инструмент се свири по-трудно докато свикнеш, а и точно тази разлика няма да ти направи извивките и вибратото по-качествени или по-лесни автоматично. Освен това, малко или много ще свикнеш да свириш на такъв тип инструменти. Ако си фен, според мен е най-добре да имаш най-малкото една китара с "издълбани"(scalloped) позиции и една обикновена, за да не се получи "пристрастяване". Ако китарата ти е скъпа, вземи си някоя много евтина и направи на нея операцията, да видиш дали ти харесва.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говори басист. Моля да не се приема сериозно.!!!!

При свиренето , много, ама много рядко струната докосва "фингърборда"След 8-9 позиция е невъзможно.

Това с дълбането е малко...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

E, при супер-джъмбопозиции с височина над 1.4мм., горното е по-скоро вярно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^не става дума за струната, ами за "възглавничката" на пръстите... като няма в какво да се триее е много по- "рахат" -нищо не те спира и т.н.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обади се на Костадин Димитров (BassTraffic) от форума - той ще ти направи.

Ако питаш мен, не вземай друга китара, а си направи нов гриф за ямахата с такива позиции и пробвай.

Имай предвид, че на Блекмор и Малмстийн вкопаването е различно.На мен специално, на Блекмор

ми е по-удобен и почти не се усеща разликата.

 

та... ето му го и сайта:

BassTraffic

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Свирил съм на такава китара (правена).Определено не е по-удобна, нито пък звучеше по-различно с нещо.

Честно казано не виждам особен смисъл в извършването на такава манипулация по грифа, освен това не е и особено естетично.Също така по мой наблюдения и двамата китаристи, които е посочил автора на темата се появяват по-често с обикновен Фендер, отколкото с такъв.

Такъв инструмент според мен би имал предимства само при свиренето с "ботъл нек".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Moже да я дадеш и на Dikata(dikaguitars.com) или на някой от твоя град. А ако грифът, на който ще го правиш е непретенциозен можеш да се справиш и сам с малко повече внимание.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Има го и момента,че Малмстийн свири с много тънки струни,ако свириш с 10-ки или 11-ки в стандартен строй не опираш фингърборда много.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Свирил съм на такава китара (правена).Определено не е по-удобна, нито пък звучеше по-различно с нещо.

Честно казано не виждам особен смисъл в извършването на такава манипулация по грифа, освен това не е и особено естетично.Също така по мой наблюдения и двамата китаристи, които е посочил автора на темата се появяват по-често с обикновен Фендер, отколкото с такъв.

Такъв инструмент според мен би имал предимства само при свиренето с "ботъл нек".

 

Това не е така. Блекмор наистина по-често се мярка с неиздълбани прагове. Вече през 80-те, когато хваща белия Страт с палисандровия ф.борд са му издълбани позициите и му е основната мотика.

От как пък Малмсийн се мярка със жълто-лайняния Стратокастър, все си е с издълбани позиции. Има малко по-ранни периди, в които вярно си ползва китари с грифове, без манипулации по тях.

Редактирано от Slide
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Файдата е, че можеш да свириш с дълги нокти... :cheers:

 

Виждал съм правена тук Ibanez RG470, много добре при това!

Дали кефи е въпрос на собствена преценка. :crying:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На Вай са му изкопани високите позиции... не разбирам защо? Можеш да натиснеш по-силно и да вдигнеш тона и да бендваш? Би било интересно... не знам - да ме прощавате за лаищките мурафети :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Някъде Вай беше обяснил, защо точно само последните 4 позиции са издълбани, но явно не съм запомнил.

:) Гинко, Гинко :)

за чая става дума

 

ПС- някой модератор, не може ли да смени "прагове" с "позиции" в заглавието?

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.