Jump to content
Българският форум за музиканти

Sign in to follow this  
ianev_94

Вкопани позиции?

Recommended Posts

Здравейте ! От отдавна съм огромен фен на Ричи Блекмор И Ингви Малмстиин и когато започнах да се занимавам с китара сериозно, започнах да се вдъхновявам доста от тях и да ги свиря много. Но едно нещо винаги ми е правило впечатление - вкопаните прагове на Стратокастърите и на двамата . Знам че тази екстра помага повече за вибратото, извивките и още някои неща . Та отдавна съм навит да пробвам и аз да си сложа вкопани прагове на едната от китарите ми (Ямаха Eg112) , но не знам дали си заслужава толкова и затова исках да чуя и друго мнение. Можете ли да ми кажете и къде в България мога да намеря някого ( лютиер или някой друг), който да може да направи това на китарата ми, ако все пак се реша да и сложа вкопани прагове ?

Прагове или позиции? :)

Нищо не им е вкопано на праговете. Просто дървото между тях е изпилено за да се получат вдлъбнатини.

Дали си струва или не е въпрос на лични предпочитания, но имай предвид, че на такъв инструмент се свири по-трудно докато свикнеш, а и точно тази разлика няма да ти направи извивките и вибратото по-качествени или по-лесни автоматично. Освен това, малко или много ще свикнеш да свириш на такъв тип инструменти. Ако си фен, според мен е най-добре да имаш най-малкото една китара с "издълбани"(scalloped) позиции и една обикновена, за да не се получи "пристрастяване". Ако китарата ти е скъпа, вземи си някоя много евтина и направи на нея операцията, да видиш дали ти харесва.

Edited by Evtim Djerekarov

Говори басист. Моля да не се приема сериозно.!!!!

При свиренето , много, ама много рядко струната докосва "фингърборда"След 8-9 позиция е невъзможно.

Това с дълбането е малко...

E, при супер-джъмбопозиции с височина над 1.4мм., горното е по-скоро вярно.

Edited by Evtim Djerekarov

^^не става дума за струната, ами за "възглавничката" на пръстите... като няма в какво да се триее е много по- "рахат" -нищо не те спира и т.н.

Обади се на Костадин Димитров (BassTraffic) от форума - той ще ти направи.

Ако питаш мен, не вземай друга китара, а си направи нов гриф за ямахата с такива позиции и пробвай.

Имай предвид, че на Блекмор и Малмстийн вкопаването е различно.На мен специално, на Блекмор

ми е по-удобен и почти не се усеща разликата.

та... ето му го и сайта:

BassTraffic

Успех!

Свирил съм на такава китара (правена).Определено не е по-удобна, нито пък звучеше по-различно с нещо.

Честно казано не виждам особен смисъл в извършването на такава манипулация по грифа, освен това не е и особено естетично.Също така по мой наблюдения и двамата китаристи, които е посочил автора на темата се появяват по-често с обикновен Фендер, отколкото с такъв.

Такъв инструмент според мен би имал предимства само при свиренето с "ботъл нек".

Moже да я дадеш и на Dikata(dikaguitars.com) или на някой от твоя град. А ако грифът, на който ще го правиш е непретенциозен можеш да се справиш и сам с малко повече внимание.

Има го и момента,че Малмстийн свири с много тънки струни,ако свириш с 10-ки или 11-ки в стандартен строй не опираш фингърборда много.

Свирил съм на такава китара (правена).Определено не е по-удобна, нито пък звучеше по-различно с нещо.

Честно казано не виждам особен смисъл в извършването на такава манипулация по грифа, освен това не е и особено естетично.Също така по мой наблюдения и двамата китаристи, които е посочил автора на темата се появяват по-често с обикновен Фендер, отколкото с такъв.

Такъв инструмент според мен би имал предимства само при свиренето с "ботъл нек".

Това не е така. Блекмор наистина по-често се мярка с неиздълбани прагове. Вече през 80-те, когато хваща белия Страт с палисандровия ф.борд са му издълбани позициите и му е основната мотика.

От как пък Малмсийн се мярка със жълто-лайняния Стратокастър, все си е с издълбани позиции. Има малко по-ранни периди, в които вярно си ползва китари с грифове, без манипулации по тях.

Edited by Slide

как става - текст + картинки

може и да не използваш толкова сложна техника

Файдата е, че можеш да свириш с дълги нокти... :cheers:

Виждал съм правена тук Ibanez RG470, много добре при това!

Дали кефи е въпрос на собствена преценка. :crying:

На Вай са му изкопани високите позиции... не разбирам защо? Можеш да натиснеш по-силно и да вдигнеш тона и да бендваш? Би било интересно... не знам - да ме прощавате за лаищките мурафети :)

Някъде Вай беше обяснил, защо точно само последните 4 позиции са издълбани, но явно не съм запомнил.

:) Гинко, Гинко :)

за чая става дума

ПС- някой модератор, не може ли да смени "прагове" с "позиции" в заглавието?

Edited by TONY