Jump to content
Българският форум за музиканти

"Минорно" свирене на барабаните


Recommended Posts

Здравейте, колеги.

 

От известно време ме гложди една мисъл и не ми дава мир.

 

Става въпрос за музиката, която "вадим" от този прекрасен и сложен инструмент. На пръв поглед барабаните нямат точен тон, като звучене са в известен смисъл "неопределени", но звука, а и емоцията, които можем да пресъздадем чрез тях са доста силни, пак благодарение именно на тази неопределеност.

 

Слушал съм прекрасни сола на прекрасни барабанисти с прекрасна техника и усет, които предават силата на емоцията, на ритъма, на чувството и както се вика "докосват душата". Но тук се замислих. Винаги настроението и емоцията са позитивни, "groovy", а (почти никога или много рядко) са минорни, тъжни.

 

Слушали сме много китаристи, пианисти, басисти, цигулари и пр., които с инструмента си могат "да разплачат човек", да създадат прекрасното минорно чувство.

 

Ами барабанистите? Сам барабанист с комплекта си защо да не може да пресъздава тези чувства? Дали ограничението е в същността и физиката на самия инструмент или в нещо друго? Или просто не съм слушал достатъчно барабанисти и просто досега не съм чувал някое наистина минорно соло със силна емоция?

 

Наистина ще се радвам да чуя "нещо тъжно" изсвирено само с барабани (без допълнителен ксилофон) - само с неопределеността и красотата на този инструмент. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

За тъжно соло и аз не съм сигурен.Но гледната ти точка е от страната на барабаните като звучене сами за себе си.А има и друга гледна точка,тази на барабаните или ударните инструменти като част от групата и от общото впечатление което създава стилът на една група.Когато свиря определни композиции на моята група(Лот Лориен) влагам точно такива чувства.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз мисля, че дори и едно соло на барабани по някакъв начин да бъде определено като "тъжно", то няма да е тъжно за всички хора, ами ще зависи от това как се чувства самия човек в момента на слушане на солото. Странен въпрос... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Мисля, че трябва да питаш Майкъл Джайлс. :) Той ги постига тези настроения.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моите томове съм ги настроил на мажорна терца. Така чух в едно ДВД. Ако се направят на минорна и естествено ако е някой по-можещ... дали няма да се получи нещо? ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали може да се отговори на този въпрос , но може да си намериш някой от записите на Питър Ърскин - ако някой свири на барабаните като пиано, то това е той .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eми не знам как може това да стане, след като барабаните са ритъма, а китарите и баса са мелодията....сам мисля че не е възможно, освен естествено ако не си някой майстор дето може да изкара 10981457896234502319847 звучения от барабаните...

Поздрави! :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

;) Марине и аз така си помислих като го прочетох, да не си влюбен?!

 

Пък и я кажи за какво ти е на тебе да звучат тъжно основната задача на ударните е да създават положителни емоции а не отрицателни! Пък и самия смисал от музиката е да те кара да се чустваш добре а не зле. :lol:

 

Комплекта сам по себеси несе използва като соло инструмент в стиловете на популярната музика, а само като акомпаниращ такаче ако има соло то е част от пърчето което се свири с останалите инструменти в групата.Единствено при класическите перкусии комплекта се използва като соло инструмент, но това е друг въпрос.

 

Иначе да, барабаните са както всеки друг муз.инструмент и могат да пресъзадават всякакви емоции мисля че най-лесното чуство което може да се пресъздаде е на страх и напрежение както се има предвид че са едни от най-шумните инструменти реакцията на повечето обикновенни хора е да се стреснат от звука който издават.

 

А за да стане тъжно ще ти трябва по мрачно звучене от барабаните... четки,използване на най-ниските по звучност инструменти в сета тих приглушен звук барабанчето тряба да е със свалени корди държиш някво много бавно темпо и т.н в стил Туин Пийкс :lol: да не продължавам че целия форум се разрева... ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.