Jump to content
Българският форум за музиканти

Лаптоп?...


Recommended Posts

С две думи търся си лаптоп(, защото ми се налага да пътувам често),който да става за работа с програми като Reason и Cubase. Занимавам се с Хип-Хоп непрофисионално. И понеже така и така ще си вземам лаптоп ми се иска що годе да става за музика, защото сегашният ми десктоп(celeron 2.4 Ghz, 2Gb ram,GF fx5200) вече издъхва при два три vst инструмента в Cubase или малко повече ефекти и инструменти в reason, а при запис е просто трагичен. Разполягам с 1500 лева. По-принцип искам да заложа на утвърдена марка като Dell, HP, Tshiba... но приемам всякакви предложения.

 

Мисля, че темата би била полезна и за други хора в същото положение. Очаквам вашите предложения.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 32
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

HP не ти препоръчвам щото ще се увъртиш в инсталиране на драйвери. Евентуално Dell или Lenovo. Като е хубаво да огледаш за цени на повече места, щото различните дистрибутори си слагат различна надценка, а и правят промоции по различно време :)

 

Нещата за които е препоръчително да гледаш (освен процесор и РАМ) са:

1. Да е с външна видео карта със собствена памет, а не shared. Моделът на картата няма голямо значение ако няма да правиш и видеомонтаж.

2. Да има 1394 порт, щото докато чакаме USB 3.0, Firewire ще си остане по-добрата технология за звукозапис. В това отношение смятай да отделиш пари за външна Firewire аудиокарта, ако вече нямаш такава. Защото аз поне досега не съм срещал лаптоп с добро вградено аудио.

3. Ако ще ползваш WI-FI, гледай да подържа новия n-протокол.

4. Можеш да помислиш и за покупка на ТОВА. Предназначено е точно за хора като теб, които пътуват много.

 

Дано съм ти бил полезен и късмет в избора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей,

благодаря зя съветите. Имаш ли и някой конкретен модел предвид? Аз засега съм се спрял на този дел (или една негова разновидност малко по евтина разликата е в процесора, който е C2D 2.1 Ghz вместо 2,4).

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Да имах конкретни модели предвид - имената в горния ми пост са линкове. Намирам моите предложения за по-разумни, защото са по-евтини. А нещата, които оскъпяват това, което ти си харесал са безмислени.

1. Ако използваш лаптопа основно за аудиоцели е важно да имаш каква да е видеокарта със собствена памет. Не е нужно да е скъпа.

2. 4GB RAM на 800МHz е по-добре от 3GB на 667МHz.

3. Относно процесора - разликата между 2GHz и 2,4GHz процесор е едва забележима (освен ако вторият няма и двойно повече кеш и честотата на шината е по-висока). Такава малка разлика при иначе равнопоставена конфигурация би ти дала между 3 и 8 процента по-висока производителност, което е смешно. Разликата в цената, обаче обикновено е по-голяма, което е нещо, което можеш да имаш предвид.

 

В това отношение, ако си решил да минаваш границата от 1500 лв., разгледай моделите на Dell от Studio серията. Мисля, че всички подържат HDMI, което означава, че може да имат читави аудиокарти, които да подържат ASIO драйвери. Току виж, спестиш и от аудиокарта.

Редактирано от patient
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип не ми се ще да преминавам 1500, но ако няма как имам някаква готовност. Значи аз точно този Dell Inspiron

се бях навил да го взема, но в магазина установих, че е 15,6 инча, което го прави малко "сплескан" и не ми се струва удобен за каквато и да е друга дейност освен слушане на музика, гледане на филми и сърфиране. Studio серията също ми беше хванала окото, но с нея имах разногласие от друго естество - няма драйвери за XP. И след много лутане из сайтове форуми и така нататък пак стигнах до Vostro-то само, че това защото е по-евтино.

 

Съжалявам, че може би изглеждам като човек, който не знае какво иска. Но май праблемът е точно, че знам но не мога да намеря всичко на едно място.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вземи си Мак, отдавна вече ги има на супер приятни и достъпни цени и в БГ. Ще дръпнеш 10-тина години напред в хардуерно и около 30-тина в софтуерно отношение!!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мак под 2000 лева няма. Иначе дори и по-слаба като параметри конфигурация се държи в пъти по-добре от PC.

 

А след като бюджета наистина има значение, хвърли едно око и на Acer. При всички положения - "три пъти мери, един път режи", преди да си похарчиш парите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Цена: 1500 лв.

17" Ultrabright WXGA+ 1440x900

CPU: Intel T5550 1.86 GHz, 800 FSB

Chipset: Intel 965PM

Graphics: NVIDIA 8800M GTS 512 MB DDR3

RAM: 4 GB DDR2-667

HDD: 320 GB 7200 rpm

Camera: 1.3 Megapixel

ODD: 8X Multi-format Double Layer w/ Labelflash Technology

Card reader: 5-in-1: D/SD/MS/MSPro/MMC

Networking: Bluetooth + EDR, Intel 4965 IEEE 802.11a/b/g,n, Gigabit Ethernet

9-cell 7800 mAh

Windows Vista Home Premium 64-bit

Expansion Slots: 1 x ExpressCard/54, Interfaces: 3 x Hi-Speed USB, 1 x Display / D-Sub (HD-15), 1 x Modem - RJ-11, 1 x Network - RJ-45, 1 x Microphone - Input - Mini-phone 3.5 mm, 1 x Audio - SPDIF output/headphones - Mini-phone stereo 3.5 mm, 1 x Display / video - HDMI - 19 pin HDMI Type A, 1 x Storage - ESATA-150 - 7 pin external Serial ATA, 1 x IEEE 1394 (FireWire) - 6 pin FireWire

За контакт: kiril@boss.bg, ICQ 283100399, skype: kiqcko, 0885597702

 

gateway1copy.png

 

мисля, че офертата е перфектна.

Редактирано от billymilano
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами човек, аз лично те съветвам да НЕ припарваш до лаптоп, ако имаш някакво желание да се занимаваш с музика на него.

 

Макар, че ти си казал, че така и така ще си взимаш лаптоп, та "поне да става и за музика"...

 

За да пригодиш един лаптоп за музика ти трябва да му отнемеш това, което го прави за предпочитане пред десктопа - лесна преносимост. Като го махнеш това, срванено с десктоп си по-зле, защото десктопите лесно могат да станат по-силни.

 

Това го казвам, защото преди 3 години бях пред същият избор - лаптоп за музика, щото доста пътувам. Взех си един дел, но колкото повече се занимавах, толкова повече откривах колко не ми върши работа. Защото осъзнах, че:

1. за работа с музика, тракове и проекти е хубав голям и широк монитор

2. трябва ти каквато и да е сносна аудио карта

3. хубаво е видеокартата да не точи от рама

4. хубаво е да може да се добавя рам и трябва бърз процесор и хард диск

5. "с мишката" на лаптопа е всичко друго но не и удобно.

6. Интензивната работа точи батерията яко и трябва да си почти винаги на кабел.

7. по-евтините лаптопи имат по-евтини шини, които работят на по-ниски мегахерци, забавяки всичко отгоре (ако ще и 2666мхц рам да си намериш отнякъде), аз не знаех това, доста след като си го купих. Всяка техника е толкова мощна, колкото е най-слабата част от цялата верига.

 

Следователно

1. трябва голям лаптоп - и 15,4 или 17, но и двата са си доста тежки - 2,5 - 4 кила и неудобно за носене.

2. единствено външна - първото нещо, което включваш отвън. кабеляк, пренос на него в отделна чанта обикновено. още по-неудобно за носене.

3. външна видеокарта - същото като 2

4. почти невъзможно. моя си беше на макс рам. За хард трябваше да си купя външен - кабеляк, етц. Айде, вече идват с достатъчно хард, та това да отпадне

5. външна мишка - още кабеляк

6. кабеляк

7. гадничко

 

В резултат на всичкото това горе, мога да ти кажа, че лаптопа ми е изключително непреносим и ми трябват около 10 минути само да му събера чарколяците. Няма нищо общо с рекламите и филмите, дето тия само затварят екрана и го вдигат, нали? На бюрото ми е пълно с кабели, които минават отвсякъде, просто защото няма друг начин, лаптопа е 15,4 и като сложа всичко в чантата и става адски тежко и неудобно за носене. Да не говорим, че аз лично имам още две три външни неща...

 

 

Та това е моят личен опит, може да послужи на някого при взимане на решения. Ако така и така си решил да взимаш - ще трябва компромиси. Или с големината му (да ти е неудобно да работиош на него) или с тежестта, или с още един куп неща. Аз лично те съветвам, ако заминаваш някъде в чужбина да учиш или нещо такова, т.е. ако това ти е "пътуването", си вземи един какъвто и да е лаптоп, без да се съобразяваш с музиката, пък там си вземи един десктоп.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи аз съм далеч от мисълта, че ще бъде най-удобното нещо на света, но уча в друг град и ми е неудобно да вземам десктоп, заради квартири а-у, а догодина пак ще сменям града и изобщо не е удачен вариант. Вече по-нататък просто ще добавя още един десктоп в картинката, който да върши всичко както си трябва. Но в момента компрамиса е мобилност пред мощност и удобсво. Пък и колкото и много да тежи един лаптоп заедно с периферията винаги ще е по-лесно да се пренася всяка седмица наляво-надясно от един десктоп, с който това е невъзможно.

 

След всички тези приказки да кажа, че вече избрах конкретен модел и конфигурация - линк . И вероятно утре като отида в Шумен(където уча) или във Вторник ще пусна питанка и евентуално ще го поръчам. Междувременно може все пак да кажете едно мнение, но след почти месец търсене, четене по форуми, и като се съобразих и с казаното тук мисля, че това е оптималния вариант за мен.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.