Jump to content
Българският форум за музиканти

Тъп въпрос !


Recommended Posts

И аз така си мислех, докато BaMnupa не заговори отново за кръщенето на черните клавиши, които дори имат по 2 имена.

Всъщност, никой никого не спира да нарича черните клавиши с имената на бабите и дядовците си, стига да прави хубава музика с тях.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 115
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Аз не намирам стандартната клавиатура за неудобна. Другата я виждам приложима само ако иде реч за микротонална музика.

И тази топла вода е открита, мисля доста по-гениално от към обем и ориентация :)

 

tonal_plexus_detail.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ Обаче не знам как ще изсвиря До-мажор на нея :)

 

Chromatone са доста по-удачни като пръстовки (отностно палеца):

chromatone-ct-312.jpg

 

Въпреки, че ми се струва трудно ориентирането, може пък и да е до свикване.

Знае ли човек - Лист може и да се окаже прав (с малко закъснение)! :girl_witch:

 

Аз ще си карам по трудния начин, но все пак ще питам и колегите какво мислят - в клавирния раздел.

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Що се пОтите с безсмислени лакардии в продължение на 8 страници? Даже нямах нерви да изчета всичките коментари.

 

Всеки да си вземе по една конвенционална 88-клавишна клавиатура и по една алтернативна микротонална и да се приключва въпроса.

 

Ебаси зора!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тя и конвенционалната може да служи микротонално, така че изобщо не бих трошил пари за неконвенционална. Такава имам на пишещите машини Brother и Хеброс.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами виж, те самите инструменти нямат нищо общо едни с други: духови, струнни, удърни, струнно-удърни и т.н.

Така, че защо общият им език да има нещо общо с тях самите?

 

Не всички обръщения се свирят с две ръце, както и не всички се свирят хармонично, а и мелодично (разложено). За това няма нужда да си извънземен. :)

 

Така е, на твоята клавиатура по-лесно бихме научили мажора във всички тоналности.

Реално, свиренето за в начално и средно ниво, ще е по-лесно.

Но дали тази клавиатура има преимущества за по-сериозни неща?

 

Как виждам аз двете клавиатури - плюсове и минуси:

- на едната се учиш по-лесно, но концентрацията при виртуозно свирене е значително по-голяма, тъй като всички ладове,скали, акорди и т.н. са еднакви (или огледани) и %-та да се "загубиш" е доста голям в бързи темпа и при големи скоци;

- на другата се учиш по-трудно, но ориентацията е мигновена и всички ладове, скали, акорди и т.н. имат свой собствен облик, което само говори за себе си - постоянно си "в къщи", каквото и да свириш;

 

Какво излиза? Едната е по-лесна за овладяване, но лимитирана при по-тъмна светлина и т.н., докато другата е по-трудна за овладяване, но след това се изплаща двойно.

Щом и слепите хора се ориентират на пианистичната клавиатура, аз нямам какво да кажа. :D

 

 

-------------------------------------------

 

 

Имам един технически въпрос:

Можеш ли да ми изпишеш това, в твоето шестолиние?

Любопитно ми е как ще изглежда...

(Мен бая ме удари на творчество в тая тема!) :)

kurtuvash.jpg

И понеже имам 7-то чувство, че няма да го направиш, за това съобщавам, че ще е доста по-разхвърляно в регистри или в допълнителни линийки (повече от 2 и 3).

Значи - писането на шестолиние изглежда доста "широко" в сравнение с компактното такова на петолинието.

 

Това констатирам аз и си "бия камшика", че ми се спи!

 

 

--------------------------------------------

 

п.п. А за барабаните - аз освен, че съм свирил на тях още преди да мога да стигна педалите на касата и фуса, съм свирил и в кавър-банда доста време. Говоря за тези неща от личния си опит и наблюдения.

\http://www.4shared.com/file/183878920/87b39ae4/ivelin.html прсто не се здържах

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Уникално си го направил! :thumbs_up:

Само дето не си сложил октавовия знак в миди-то и генерално си ми преебал композицията! :greenangel:

------------------------

@Стоун - може, но не и на живо

@БЗ - целия проблем е, че хроматичните инструменти ползват диатонична система за записване. Наистина не е логично.

 

И все пак пианото си остава най-нагледния инструмент и днешната музикална теория идеално му пасва :)

Малко егоистично, ама това е положението - закона на джунглата - ОРАГНА Е ГОЛЯМ! А и църквата като се намеси...

Остава въпроса със нотирането на хроматиичните инструменти - китарата си има таб. Какво ли ще е за хроматичното пиано?

Някакви идеи, BaMnupa? :D Шестолиние, триъгълни клавиши, до-ду-да-дъ-де-ди, едно друго...

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Пускай го в джем - и ще чакаме Tozi да удари бас! :hysterical:

Кво прави твоя приятел цар Христо 9? Нещо много по двойки почнахте да го крате в тоя форум...

 

някой иска - да мме потърси на:

hristo.montana@abv.bg

skype:hristo9611

Май не беше позволено да се ползва форума с 2 потребителски имена? :unsure:

Редактирано от Ивелин
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.