Jump to content
Българският форум за музиканти

"Приключение" в търсене на Т О Н А


Recommended Posts

Здравейте!

На скоро се сдобих с ел.китара AriaProII - 1981г, която трябваше да ми служи като занимавка през свободното

време на работа.Но тъй като влиянието на LP Gibson ZW , оформи в мен специфичен звук, та въпросната Ариа

ми се стори доста рехава от към звучене и реших да променя това, като пристъпя към радикални трансформации,

които са насочени единствено към желания тон.Визията е на втори план, но също така не е от маловажно значение.

С две думи, пак избухнах. :greenangel:

Дойде ми на ум, че ако поставя махагон за гръб и клен за топ, да направя грифа сет-нек и удебеля малко тялото,

ще постигна характерното за моят вкус, звучене.Това трябва да предполага, че след тази намеса, звукът ще придобие

по-мазен и в същото време ярък и по-събран тон, като се запази горещината идваща от ясеновата сърцевина.

Споделих идеята си с мои приятели, които ме посъветваха да не развалям китарата.

Понеже съм... :rolleyes: и упорит, заразен от силното ми желание Ариата да звукне, реших да експериментирам.

Китарата вече е на операционната маса готова за пластична хирургия.

Скалпела (рендето) е в ръцете на BassTraffic (Костадин Димитров), когото усилено се опитвам да убедя, да направи снимки от процеса на работа.Той до сега отказва, под претекст, че не е фотограф.

Надявам се и с ваша помощ да го убедим да покаже този процес.

 

Всякакви мнения, коментари и съвети биха били от полза.

 

1841348794581484088.JPG

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 231
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Отговорено (Редактирано)

Разбира се, че ще е любопитно и полезно да има снимки.

BassTraffic, давай снимките! :greenangel:

Иначе, според мен е по-добре да се прибегне направо до нова китара.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно този инструмент ми допада като усещане, удобство и визия.Изключение правят само формата на главата и

липсата на арчтоп.Това задължително ще бъде променено.Надявам се, че след залепването на грифа към тялото

състейна и тона значително ще се подобрят. :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Манияк съм на темата! Има в руския форум GUITAR PLAYER, поредица от снимки как се ражда една китара! Защо един български майстор да не снима творението си! Било и то и праработка на един класен инструмент! Аз съм за! Бих се радвал, тъи като и аз самия съм ъпгрейтвал много китарки, но как ли би изглеждало в ръцете на едим професионалист? УСПЕХ!!!!! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)
Разбира се, че ще е любопитно и полезно да има снимки.

Иначе, според мен е по-добре да се прибегне направо до нова китара.

...а тогава как ще съчетаем полезното с приятното/любопитното?! :godbless:

Редактирано от EAmechaniX
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

С дарбата си да убеждава, EAmechaniX спокойно може да започне, да продава парцели на луната! Сигурен съм, че ще успява! :thumbup:

Що се отнася до снимките...добре, ще постна снимки, но просто не виждам смисъл. Това не е някое претенциозно и супер сложно упражнение, чийто краен резултат е направата на извънземен инструмент. Инструмента се прави със супер оптимизиран бюджет и целта е да се постигне удобство и звучене. Визията е на последно място. За това и материалите са селектирани по този критерий.

Снимка на Ариата и отзад преди да е обезкостена (снимките са недъгави, както и всички следаващи. Пикселите са дефицит ^_^ ).

pic0214.jpg

 

Само тялото отзад:

pic0216.jpg

 

...и на главата отзад:

pic0215.jpg

 

Снимка на обезкостеното тяло:

pic0222.jpg

 

Разгледах детайлно китарката и нейната направа определено не ме впечатли. Тялото е направено от 12 парчета ясен, което малко е поизметнало, но не фрапиращо. Грифчето е добро. Три части явор разделен на слепките с фурнир, пак явор. За 27 години не е мръднал грифа и сигурен съм, че още толкова няма да мръдне. Фингърборда е палисандър, едра пора и много ми хареса.

 

Това е за сега! Оттук нататък започва здраво дране :punk_guitar:

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Честит имен ден, Коце! :thumbup:

Пожелавам ти да си толкова щастлив, колкото и талантлив!Пожелавам ти да бъдеш озарен от здраве, което никой не е имал, от щастие за което всеки мечтае, от внимание което всеки иска.Да бъдеш преследван от късмет, който всеки търси и от любов, от която всеки човек се чувства най-щастлив на този свят.Нека всяко твое начинание бъде сполетяно от успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Сърдечни и искрени благодарности за красивият поздрав!!! Много приятно ме изненада и зарадва! Благодаря!!! :cheers2:

 

Сега по темата Ариа!

 

Тялото го преработих, като отнех от задната му част 6мм материал (точно до ръба на фаската) и го подготвих за подлепване на махагон. Махагона ще е от няколко части (не знам колко точно, но мисля около 4-5 летви да сложа) и ще е с дебелина 9мм-9,5мм. Тялото в момента изглежда ето така:

 

pic0226.jpg

 

pic0227.jpg

 

pic0228.jpg

 

П.П. Честно да си призная, нищо не ми идва наум като допълнение във вид на обяснителен текст! :wacko:

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

А какви са тези две дупки точно до отворите за винтовете за грифа?

 

едит: стилистика :cheers2:

Редактирано от Icarus
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Има разлика в дълбочината на отвора, на преден и заден адаптер. Отвора конструктивно има допълнително изрязване в двата края, което е по-дълбоко с 5мм-6мм, за да може винта на адаптера, да не опира по дъното на отвора. Ако и задният адаптер беше със същата дълбочина, като предният, и там щяха да се появят същите дупки.

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Продължаваме напред!

Махагона е залепен и изрязан по контура на китарата. Пет летви махагон, слепени надлъжно + едно малко парченце добавено към единият рог. Кутията за електроника също изрязана по оригиналният си контур.

 

pic0239.jpg

 

pic0240o.jpg

 

pic0242.jpg

 

Отворите за втулките на струните (strings thru body) бяха разбъркани (криви и не симетрични една спрямо друга). Подредих ги, като компенсирах около 1,5мм.

 

pic0254.jpg

 

Вече и разпробитите отвори за втулките на струните.

 

pic0255.jpg

 

За днес това е! Предстоят абитуриентски балове, празници, тържества и всякакви такива вредни за черният дроб събития. Мисля да се отдам на порок и сладолед! Направете го и вие!

 

К. Димитров

Редактирано от BassTraffic
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.