Jump to content
Българският форум за музиканти

Относно китарите Squier Stratocaster® един път за винаги.


metalhammer

Recommended Posts

Понеже тук във форума постоянно се спекулира с Squier реших да класифицирам основните модели -за да ми стане ясно лично на мене за какво иде реч - в последствие реших да го споделя с вас.

 

 

(освен спецификациите на Stratocaster® серията е са споменати и цени : в musiciansfriend и в БГ )

 

Започвам от най нисък клас към най висок:

1. Bullet Series

 

Body Basswood (42mm)

Neck Maple

Fingerboard Rosewood 9.5" Radius (241 mm)

No. of Frets 21 Medium Jumbo

Pickups 3 Single-Coil Strat Pickups

Machine Heads Covered Tuners

 

Цена ~ 120 $ или 250 BGN

 

2.Affinity Series

 

Body Alder

Neck Maple,

(Polyurethane Finish)

Fingerboard Maple, 9.5” Radius (241 mm) /Rosewood, 9.5” Radius (241 mm)

No. of Frets 21 Medium Jumbo

Pickups 3 Single-Coil Pickups

Machine Heads Standard Die-Cast Tuners

 

Цена ~ 180 $ или 350 BGN

 

3.STANDARD

 

Body Agathis

Neck Maple, C-Shape,

(Polyurethane Finish)

Fingerboard Maple, 9.5” Radius (241 mm) / Rosewood, 9.5” Radius (241 mm)

No. of Frets 22 Medium Jumbo

Pickups 3 Alnico Magnet Single-Coil Pickups

Bridge Synchronous Twin-Pivot Tremolo

 

Цена ~ 230 $ или 450 BGN

 

 

Значи тва са трите достъпни модела в психологическата граница под 500 BGN.

За хай моделите мисля е излишно да говорим тук ....

 

Какво прави впечатление.

 

Най евтината серия булет е от липа , керамични адаптери , некапсуловани ключове - Далече от първообраза но на най ниската цена.

 

Афинити - за 100 кинта отгоре получаваме тяло Alder капсуловани ключове и опция да си избираме Maple /Rosewood фингърборд.

 

Стандарта като най скъпия от разглежданите :

плюс :

- алнико адаптери

- двуточково тремоло

- 22 прага

 

минус:

- тяло агатис

 

Генерален извод - не може да излъжем системата - по скъпия но достъпен модел е накичен с як хардуер и екстри но нарочно с по кофти дърво....

 

Горното е направено въз онсова каталожни дании от интернет и отне около 10 минути да се провери и напише.

 

Поздрави

Дими

 

п.с. Ако четете между редовете аз си имам победител лично за мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поздрави за извода и темата.

Предполагам си избрал афинитито, заради тялото, но пък от това, което съм пробвал

стандартите са по-удобни и свиряеми.

Няма ли вече да прескочиш мексико или свинският грип те плаши :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно е сигурно - никога не си купувайте скуайър от магазин!!! Само от обявите тук - всички са много сполучливи и нямат нищо общо с другите скуайъри :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз съм с Афинити и като за 350 лв не бих казал, че е лоша китара. Кофтито им е, че са с тънко тяло и финиша на грифа е доста тънък (особено на фретборда). Но иначе на clean канала искарват доста приятен звук, макар че с едни алнико адаптери ще е друго.

 

Какво ми харесва в този модел китара:

- тремолото е с шест болта хванато, не с два като при стандарт страта

- пикгарда е с осем болта (фен съм на 50's Strat и за това го приемам като плюс за мен, както и тези 21 прагчета, като при педесетарките)

- има модели с кленов фретборд, докато Bullet са само с палисандров

- след като я настроя си държи доста време настройката

 

Какво не ми харесва в Афинитито:

- по тесния гриф (41мм при нъта) и по-тънкото тяло

- тънкия финиш

- голямата глава (стил 70-те), което вече си опира до вкус

 

Това само недоумявам защо грифа е по-тесен???

 

 

ПС: Нека всеки притежател на Скуайър изкаже впечатления от китарата си.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ПС: Нека всеки притежател на Скуайър изкаже впечатления от китарата си.

 

Ами аз имам Squier Showmaster. Беше ми първата ел.китара. Свирих на нея някъде 3 години. Толкова е износена, че последния път лютиерът каза, че ако още един път ми се наложи, да му я нося, за да нивелира праговете, нямало да може, трябвало направо да ги сменя. :ok:

После си купих Vintage V100BB. Откак я купих, преди около 1 година и половина, съм свирил на Squier-a точно един час. И то вчера. Рекох да я поразцъкам, просто я ръгнах в амп-а и ми стана странно, как съм се мъчел, да свиря Металика с т'ва ?

Както и да е, настоих я на Ми бемол, така имам 2 китари в Ми и 2 - в Ми Бемол, мога да си свирукам, каквото си поискам. Но на тоя скуаер, освен ако, не дай си боже, не стане нещо, или не съм ПРИНУДЕН, не искам и да си помислям да свиря.

Но искам да кажа нещо. Не оплювам марката или нещо подобно. Просто съм фен на дебелия плътен тон, какъвто ми дава LP-то. Освен това, много зле съм поддържал Showmaster-a, така че, това допълнително му е влошило, и то доста, звука.

 

Недостатъци :

Тремолото наистина МНОГО бързо разстойва. И то до такава степен, че 1 месец, след като си купих китарата, осъзнах, че не мога да го ползвам сериозно. Затова развинтих ръчката, и близо 2 години стоя прибрана в едно чекмедже.

НЯМА състейн. НИКАКЪВ!

Адаптерите на Vintage LP-то са мътни. Но това не е нищо пред тези на Squier-а. За микрофония не знам, тези на Showmaster не съм ги пробвал, боцнати в хубав амп в "бойни" условия :greenangel:

Счупих един от ключовете, и се оказа, че били такива за лява ръка, съответно ми беше по - трудно да намеря такива, за да го сменя.

Дори с не много тежък дистър, звучи остро и дразнещо.

Без драйв звучи мътно.

Не знам какви са адаптерите, но не улавят грам динамика, като свиря. Каквато и да е силата на атаката, се чува почти едно и също.

Лака се надраска много бързо, защото няма Pickguard.

Мястото, където е се включва кабелът, не знам как се казва, непрекъснато се разхлабваше, винтовете ли са къси, така и не разбрах.

 

Плюсове :

 

Удобна е, може би защото ми е първа, но дори и сега грифът ми е много удобен.

След премахване на ръчката, и застопоряване на тремолото, състейна се подобрява значително, също не се разстройва толкова много

С много зор, може да се извади приличен звук, но стига да не е с много дистър

Грифът е тънък, това за много хора е удобство.

Евтина е :)

Има един двоен и 2 единични адаптери, това дава голямо разнообразие от бленди и звуци, които могат да се вадят.

Има малко по - лесен достъп до най - високите позиции, спрямо LP-то. Аз вече му свикнах на Vintage-а, но на някой може да му се стори трудно да свири с портаменто на 22 позиция :)

 

Ето мнението ми за МОЯ Squier : не искам да пипна повече тази китара.

Друг модел на фирмата, по - скъп, и да не е износен и очукан - определено.

Не виждам, защо ги оплюват толкова, аз дадох 450 кинта за комплект "китара + комбо", усилвателчето още си го ползвам, китарата си изигра ролята, научих основните пинизи на нея, не е лоша, просто в момента искам по - хубава. За парите си беше прилична. Поздрави!

Редактирано от Vasil Pavlov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Въпреки спецификациите на Афинити(тяло от елша), подозирам, че вече не ги правят от това.

Преди време, Афинити беше по-скъпа и по-добра китара, струва ми се.

Поне преди няколко месеца ми носиха една, на главата и пишеше мисля STRAT и един малък надпис Affinity и нямаше нищо общо с по-старите модели, от които имах добри впечатления. Беше зле, дори след смяна на адаптерите с Фендер Tex Mex, звука и си остана твърде близо до преди смяната.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам дали не съм малко извън темата , но ми е интересно някой купил ли си е от Classic Vibe серията скуайър и какви са му впечатенията. В един магазин за малко пробвах една и ме изкефи. А като изпипаност мисля че беше на много добро ниво. Имаше стратокастер и още някаква- Мустанг или Ягуар(все ги бъркам )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Едно нещо, което ми е любопитно относно някои от текущите модели в по-високия клас на Скуайър, е не особено популярното дърво "indian red cedar".

 

Въобще, има една теза, застъпена тук-таме в нета, че някои от тези по-нетипични и имащи репутацията на "евтини азиатски, ерго некачествени" дървета, всъщност не са кой знае колко по различни по музикалните си качества от утвърдените елша, махагон, липа и т.н., и че фактът, че Лио Фендър, примерно, едно време е избрал елшата и ясена и това са "истинските" материали за добри китари се дължи по-скоро на факта, че това му е предложила в изобилие американската природа, докато в Азия, където се измести по-голямата част от производството, природата предлага друго и те това си използват. Не знам ...

 

От друга страна не се чува за пръв път и че спецификациите от сайтовете на по-евтините производители масово не се спазват (то и за какво да ги спазват, като са "subject to change without notice") и всеки произвежда с какво му е най-изгодно в даден момент, така че май човек трябва да гледа по-скоро изработката и въобще конкретния инструмент, който пробва, отколкото да разчита на това какво пише за него.

Редактирано от sevenstring
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този, последния абзац от горното ти мнение, при евтините китарки, на мен ми се вижда най-близо до истината, и то не само при Скуаер.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това дали спазват или не лесно може да го проверим.

 

Булета е ясно, че е с най евтиното дърво.

 

Стандарта си го правят от агатис - щото си имат много от него.

 

Предлагам който има афинити да провери под капака на пружините на тремолото какво дърво е - вижда се добре.

 

 

И накрая не на последно място аз винаги предпочитам сънбърст - първо е по красив - второ е класика - трето вижда се самото дърво.

 

Около дупката за тремоло бара вътре в тялото добре може да се провери дали е едно парче дърво - (ламината го изключваме - кой ше си играе да слага ламинат за такъв клас инструменти).

 

 

В крайна сметка който разбира от китари ще си подбере по добра дъска , който не разбира и няма възможност да доведе човек с опит с него - вероятно е начинаещ и има доста да учи докато почне да усеща съществените разлики.

 

п.с.Интересно ми е Афинити как са изкопани под пикгарда ? - цял отвор или отвори за отделните адаптери?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Моето афинити е с 3 дупки под пикгарда. Бриджа и нека са като за хъмове само средната дупа е като за сингъл.

 

Единственият минус на моята китара е,че разстройва доволно,но след един хубав сетъп може да се доведе до минимум този момент. Поиграх си с височината на адаптерите и съм доволен с новия начин на звучене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да, с три дупки е. А някой ще може ли да ми каже това какво дърво е http://i176.photobucket.com/albums/w168/RZ...nt/strat1dr.jpg (това не е моята китара, но е сходна :greenangel: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Седма струна - прав си, че Лио Фендер е използва дървесина, която е стандартна за Северна Америка,

а за Скуаярите - това, което е в изобилие в Азия.

Е, не съм спец по дървета, но е ясно, че азиатските са кофти акустично.

Природа, какво да правиш.

Ямаха дажа пуснаха бамбукови акустични катари - Бамбу. Казват, че не били лоши.

Но, това е пак по логиката на какво расте в местния яреал.

Редактирано от TONY
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.