Jump to content
Българският форум за музиканти

Солата


Fenix

Recommended Posts

Здрасти. Сигурен съм че тука почти всички китаристи са соло китарист (т.е. да свирят само ритъм не им стига ;)) Та да попитам аз по напредналите, когато си мислите солата (не става дума за импровизация) следвате ли някаква логика или нещо такова. Тук не става дума за теория и такива неща. Сигурно много ще отговорят "ми просто го изсвирвам". Аз примерно, сега бачкам над едни 2 сола, но с едното нямам особен прогрес, а трябва да е точно обратното, щото става дума за едната от песните на групата ми.

 

Основен проблем - запомнянето. Мдаа, имам голям проблем, с туй запомняне, когато искам солото да е бързо и яко. Просто не мога да си повторя повечето неща. Не е да съм абсолютно начинаещ, свиря от 2 год и 1/2, но... За съжаление, нямам възможността и да се запиша някъде.

 

Hints, Tips&Trick plz. :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 34
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ми аз не съм някакъв виртуоз на сола, но мога тва-онова. А лично като мисля някое соло, си имам 3-4 "запаметени" конструкции и всичко се върти около тия варианти.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами нещо основно (от пост-а ти изглежда, че не го знаеш) - разделяй солото на части - т.нар. фрази, дето много ще слушаш за тях. Обособи ги поотделно, всяка от тях да изразява отделна идея. Научи ги поотделно, а след това ги събирай заедно, като, разбира се, внимаваш за хармонията. Това сегментиране трябва да ти реши проблема със запомнянето.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами нещо основно (от пост-а ти изглежда, че не го знаеш) - разделяй солото на части - т.нар. фрази, дето много ще слушаш за тях. Обособи ги поотделно, всяка от тях да изразява отделна идея. Научи ги поотделно, а след това ги събирай заедно, като, разбира се, внимаваш за хармонията. Това сегментиране трябва да ти реши проблема със запомнянето.

Туй ми е ясно, но пак не ми помага толкова много за запомнянето на нещо, което съм изсвирил.

 

10х все пак :):)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма страшно. След година - две ще ти се въртят толкова много сола из главата, че ще се чудиш ти ли си ги измислил, или си ги " заел " отнякъде. А иначе най-лесно се конструират сола около тоновете на вокалната партия, ама все пак зависи в какво стилово направление свириш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз далеч не съм експерт, даже съм си направо бос, но според мен най-важното е да помниш кой ти е основния lick. Обикновено във всяко яко соло има един такъв, върху който е акцента и другото е просто пълнеж, така да се изразя. Бе веднъж почнеш ли едно соло, нататък поне на мен не ми изглежда толкова трудно да го завършиш.

За мен по-трудното е как да го вкараш, с какво да започнеш и колко да е дълго.

 

Както и да е...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе май за всеки си е различно :) Аз винаги най се привличам от някой основен момент в някое соло. Има и някои изключения де, но най-често при мен е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така, де. Обикновено тоя момент е кулуминацията на солото, но за да стане ефектно, трябва да се изведе от основната тема, да се развие постепенно и... на черешата!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз далеч не съм експерт, даже съм си направо бос, но според мен най-важното е да помниш кой ти е основния lick. Обикновено във всяко яко соло има един такъв, върху който е акцента и другото е просто пълнеж, така да се изразя. Бе веднъж почнеш ли едно соло, нататък поне на мен не ми изглежда толкова трудно да го завършиш.

За мен по-трудното е как да го вкараш, с какво да започнеш и колко да е дълго.

 

Както и да е...

Не си прав човече, поне за мен. Аз лично в момента имам начало и край (общо около 4-5 времена), ама нямам по средата - важната част :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За съжаление, нямам възможността и да се запиша някъде.

касетофон нямаш ли?Къв да е на микрофон стават записи.Компа също върши работа :godbless: Даже и телфони искараха , не с тая цел ама пак записват :godbless: Но да ти обадя един трик като го изсвириш 1 000 000 пъти ще го запомниш няма къде да ходиш :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съвет

Свири всеки ден собствените си неща

в началото всичко ще бъде само мъгла от тонове

след време ще почустваш че вече всичко е твое и познато

и зависи ...но разчиттай на визуална памет не на слухова

 

по лесно може да пробваш да си кръщаваш всяка част на нещо или някой

от солото и като начало избягвай бързи неща и ако знаеш една гама или арпеж

ползвай ги безсрамно така нещата ще оставят дълбок отпечатък

 

и след 5 години ще помниш всичко което издрънкаш

 

аз бях така много отдавна а сега мога да повторя всяка простотия която

изсвиря...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.