Jump to content
Българският форум за музиканти

Vermona Regent30h


Recommended Posts

3дравейте!

От доста години имам това "комбо" и съм и3ключително доволен от 3вука му.

Когато се сдобих с него беше в перфектно състояние откъм работа и в ужасяващо откъм външен вид (с това лесно се справих още преди време).

Периодично обаче се появява "шум".

Първия път проблема и3че3на, след като пре3апоих някои компоненти от усилвателната част, предусилвателя е бе3проблемен.

Наскоро проблема се появи отново.

Става дума не 3а брум, а по-скоро 3а пукане и пращене.

Толкова е силно, че усилвателя е практически неи3пол3ваем - мога да го оприлича с "трещене".

Семпли евентуално ще мога да кача в сряда.

Какво съм установил дотук:

Проблема се появява абсолютно прои3волно - може да се появи още при 3агряването, или минути по-късно.

Няма никаква 3ависимост в силата и честотата на "трясъците".

Веднъж появили се - не и3че3ват с времето.

По мое мнение - проблема я някъде в крайното стъпало, 3ащото:

- няма 3начение дали има плъгнат инструмент или не

- трещенето не се влияе по никакъв начин от корекциите volume и tone на предусилвателя

Още нещо ме навежда на мисълта, че предусилвателя не е причината: двете 3вена са свър3ани с конектор и кабел, тоест предусилвателя може да се и3ключи, а крайното стъпало да работи.

При това положение проблема остава, абсолютно със същите характеристики, както и ако предусилвателя е включен.

Крайното стъпало е с три лампи - две L34 и една ECC83.

И трите лампи бяха подменяни с нови еквиваленти - проблема си остава.

Ра3мяната на местата на двете L34 също не се отра3и.

По3волих си дори експеримента да оставя крайното стъпало с ЕДНА L34, като променях мястото й, сменях самата лампа, сменях с еквиваленти пак по една и на ра3лично място... - проблема продължи.

Това, което 3абеля3ах обаче е, че при "трещенето" има промяна в "светенето" на лампите, и при 4-те бройки крайни лампи, които и3пол3вах 3а тестовете.

Това е дотук...

Някой може ли да ми даде съвет към какво да се насоча?

Подмяна на конден3атори? Или пък 3амерване на трафовете....

Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва,че се променя светлината на лампите ме навежда на мисълта за проблеми в захранването.Усилвателят ти си е една антика и като такава се нуждае най-вероятно от преглед на всички контактни повърхности и елементи.Огледай кабела за 220 или най- добре го подмени.Огледай гнездата на предпазителите и/или ги подмени.Ако нямаш нови гнезда--почисти добре старите ,защото съм сигурен,че са окислени.Самите предпазителчета смени с нови.Огледай и повтори всички спойки по мрежовия траф.И така нататък по веригите на захранването.Огледай и спойките на изходния траф,повтори и тях и се надявам да решиш проблема.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Toва,че се променя светлината на лампите ме навежда на мисълта за проблеми в захранването.Усилвателят ти си е една антика и като такава се нуждае най-вероятно от преглед на всички контактни повърхности и елементи.Огледай кабела за 220 или най- добре го подмени.Огледай гнездата на предпазителите и/или ги подмени.Ако нямаш нови гнезда--почисти добре старите ,защото съм сигурен,че са окислени.Самите предпазителчета смени с нови.Огледай и повтори всички спойки по мрежовия траф.И така нататък по веригите на захранването.Огледай и спойките на изходния траф,повтори и тях и се надявам да решиш проблема.

 

Твърде вероятно е и да има студена спойка и по цоклите на лампите .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Този вид усилватели - анодното им напрежение е с множител на напрежение - не е постоянно, а зависи от капацитета на кондензаторите и от моментната натовареност.

Трябва да се проверят кондензаторите на захранването и всики проходни.

 

Трябва да се замери тока на покой на крайните лампи - ампа е катод биас.

 

 

Абе много неща са и дистанционно няма да стане.

Все пак напреженията са високи и опасни за човешкото здраве.

Дори и изключен амп - остават заредени електролитни кондензатори.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря 3а съветите дотук.

Ще имам реална въ3можност да ги приложа едва в неделя.

В сряда ще се постарая да постна семпли.

Надявам се проблема да не е от трафовете или от електролитните конден3атори...тогава вече ще се отвори бая работа....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Май не съм написал ясно -

 

"Трябва да се проверят кондензаторите на захранването и всики проходни." да се чете :

 

Трябва да се проверят електролитните кондензаторите на захранването и всики проходни (п.с. абе всички кондензатори - щото има и катодни )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имал съм същия проблем на два такива Регента. Оказа се, че с течение на времето гетинаксовите (или текстолитовите - не зная точно какъв е материала) ленти в крайното стъпало, на които са наредени "ушенцата" за закачване на елементите са станали до някъква степен проводими. На тези места са почернели и там прескача искра, нарушаваща режима на работа на лампата и предизвикваща пращенето. Когато закрепиш стъпалото на една страна и го пуснеш да работи, ако се загледаш внимателно се вижда искренето. Като установиш мястото на искренето трябва да изстържеш нагорялото място до здрав материал. В единия ми случай дори се наложи въобще да прекъсна (срежа) тази гетинаксова лента.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чух шума-имал съм същият на моя Регент 30-като смених ECC 83 шумът изчезна.Пробвай-може да се оправи,но моята препоръка е сходна с мнението на metalhammer честно да ти кажа трябва да се сменят всички електролитни кондензатори и то от човек работил с високи напрежения!!!ВНИМАНИЕ!!!Вътре освен 220V-мрежово променливо напрежение има и постоянни напреж.достигащи до 400V.

Крайно МНОГО ОПАСНИ !!! ЗА ЧОВЕК!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ама....КАК така става от 220 на 400 волта???

 

Шегувам се, ра3бира се :hysterical:

Наясно съм с опасностите, а и подръка имам специалист електротехник и радио-любител (както навремето се наричаха...).

Уви, не е специалист по лампови усилватели....

Благодаря на всички, които се от3оваха с ценни съвети.

Тайната ми надежда беше проблема да има ЕДНО ясно решение....

3а да си спестя време и нерви, но явно ще си поиграя доста, което всъщност си има и добрите страни - профилактичния преглед и ремонт би предпа3ил усилвателя и от евентуални бъдещи и3дънки.

 

Понеже виждам, че в темата са писали хора, които или са имали, или са чували поне Regent30/30H, а и 3а да не спамя форума с нови теми - искам да попитам тук: какви са плюсовете и минусите на "прескачането" на преампа точно на то3и модел Регент? (Тоест да включа дисторшъна си, който не е трю-байпас, директно в крайното стъпало).

Вече имам мнението на metalhammer по въпроса, просто искам да чуя и други хора какво мислят.

Модификацията не е никак сложна, но ще има ли промяна, 3аради която да си струва експеримента?

 

Отново благодаря 3а помощта!

:hooray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

3дравейте отново!

Проблема се реши.

Ока3аха се няколко лоши спойки по шасито и към единия от трафовете.

3а щастие конден3аторите работят, предстои им смяна също, предвид преклонната им въ3раст.

Това ще стане по-нататък, когато съм планирал по-серио3ен ремонт и някои ко3метични промени.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.