Към съдържанието

Снимка

Софтуер за Linux

• Please log in to reply
33 отговора на тази тема

#31 RaverWild

RaverWild

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 114 Мнения:
  • Инструмент:барабани,клавир,хармоника

Публикувано 17 януари 2012 - 20:06

Е тука можем да поспорим. В смисъл - частта ти за домашната среда - за домашна среда Линукс е удобен толкова, колкото и останалите ОС. И ще кажа защо - обикновения домашен средностатистически потребител му се иска да има геймърска машина с най-шарената ОС по същата причина както иска да кара Ферари - гъзарията. А истината е че използват под 10% от реалните възможности на машината и на ОСта - мултимедия (филм, музика), малко интернет (поща и Фейсбук основно и малко Скайп) - за тези нужди всяка съвременна ОС ще му свърши работа, както и дори нетбук, говорейки за хардуеър.

За офис - зависи за какво. Ако е машината на средно-статистическа секретарка в малка компания Линукс и е достатъчен. Ако няма да се прави MS Exchange (Lotus Notes) инфраструктура - мисля пак няма да е проблем Линукса. Дори и с Exchange инфраструктура - пак зависи как е направено. Работил съм в компания която точно това правеше - разработваше Exchange-подобен сървър за Линукс и знам че за доста неща работеше.

Проблемът идва когато трябва да се изпълняват конкретни задачи на машината. Примерно счетоводство - признавам за последно си играх с таблицата от Open Office сериозно преди 4 години сигурно и бях разочарован. Дано са я пооправили в момента. Но за сигурно бих разчитал на Excel. Видео-обработка - нямам идея дали има професионален пакет за под Линукс, но аз лично преди 2 години си търсех аналог на MS Movie Maker и намерих тамън 2 дето по описание и скрийншотове изглеждаха добре, единия даже правеше супер ефекти (ама имена не помня) - е този лесния посмъртно не можах да го подкарам, а готиния беше отврат - за да изкарам надпис на екрана най-обикновен, имаше 10-минутен туториъл в Ютюб и се отказах. Изобщо сериозната работа за половината възможни задачи които трябва да изпълним като работен процес в работа, за съжаление Линукс не е решение.

И понеже много се отплеснах - за звук - зависи за какво. Ето на един му е удобно, на друг не. Ама един прави едно, друг иска да свърши друго. Зависи кой какво иска да прави.

Точно затова ще завърша:

- Дали наистина е необходимо качеството на комерсиален запис за конкретната задача?
- Дали в дадения момент от време не би било по-ефективно да пре-разпределим бюджета за друго, а не за свръх-система от която в настоящия момент бихме използвали до 10% от ресурсите?

(и може към момента Линукс-решенията да не са на желаното от повечето ниво, но пък след време да ги пре-разгледаме)

Тук примерно всички са луди по iPad - лъскав, лъскав, блести. И струва майка и баща. Взимат го обикновено с някви прецаквателни планове на изплащане и го ползват да си гледат Фейсбука и да играят Енгри Бърдс (това не го пробвайте много е пристрастяващо!!). В същото време обаче пазара се наводни с таблети, особено гледам БлекБери пуснаха страхотен малко е да се каже таблет на в пъти по-ниска цена, а сигурно има и по-ефтини, не съм гледал, но не - народа иска iPad.

Не ме разбирайте грешно - не съм върл Линукс фен, просто опитвам да имам обективен подход. Трябва да се планира според изискванията и вида на конкретната задача.

А за Линукса - ползвам си ги еднакво - 17" лаптоп с Уин7 и 10" нетбук по принцип с УинХП, но му сложих и Убунту - не ми прави впечатление на кой работя и жената я приучих. Само като обработвам снимки или звук ползвам машината с Уин7, не само защото Кюбейза ми е там, а и е по-мощна и с по-голям екран - като хардуеър е по-подходяща.

Хората ги е страх единствено от "черния екран". Тъй че доколкото е шарено и се клика с мишка или пипа с пръст им е все тая. Ако не им кажеш че е Линукс ще си го ползват без притеснения.
Yamaha MM6, Yamaha DTXPLORER, дръм-машини

#32 blaf

blaf

Ослушващ се

• Members
  • Pip
  • 26 Мнения:
  • Инструмент:кавал, барабани

Публикувано 20 януари 2012 - 17:04

Ами, вчера пробвах Fruity Loops под Wine в Ubuntu - върви изключително добре. Аудиото е с много малко закъснение, отваря VSTi, изобщо работи МНОГО добре за нещо, което не е нативен линукс софтуер. Честно имам чувството, че зарежда по-бързо, отколкото под уин.

За съжаление Reaper-а не тръгна толкова добре (а това е софтуера, който предпочитам). Има упътвания в нета как да се подкара Repaer под Wine, но ме мързи да пробвам засега :)

#33 negthorn

negthorn

Навъртащ се

• Members
  • PipPip
  • 53 Мнения:
  • Инструмент:...на к'вото имам нужда

Публикувано 31 януари 2012 - 00:05

^ Пич, имаш LMMS, ако си Фрути лупс маниак ....

http://lmms.sourceforge.net/

#34 aarab

aarab

Ухоразбивач

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1347 Мнения:
  • Инструмент:home recording studio

Публикувано 11 ноември 2013 - 17:18

Една позабравена тема.

Разгледах новия Ардур и мисля, че доста е дръпнал от последния път, когато го тествах.

http://ardour.org/features.html

Сега си прилича на Pro Tools с плъгини, има VST и всички екстри. Преди приличаше по скоро на някаква грозна програма за едитване на миди.

Дано и работата да е безпроблемна :)

Ако някой е тествал да сподели!

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни