Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос

Ако някой се занимава с линукс :ph34r: , или мисли да минава на линукс, нека да не се притеснява за софтуера, който ще използва там за музика.

Засега аз ползвам само дръм машина и мулти-трак редактор (доста по-напред от CoolEdit XXXX, при това без пари и легално).

Та, т'ва, което ползвам е:
- [url="http://audacity.sourceforge.net/"]AudaCity[/url] - multitrack wave editor
- [url="http://hydrogen.sourceforge.net/"]Hydrogen[/url] - drum machine

В момента миди редактор не ми трябва, тъй като запивам всичко останало на уейв, т.е. акъл за миди не мога да дам.

Не знам дали това би било полезно за някого, но ако на 1 свърши работа, берекет :blink:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Recommended Posts

• 0
Всичко с времето си, важното е че много се работи в насоката на софтуер за музиканти така или иначе, което само може да ни радва... :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='Lord_Bad' date='Jan 31 2006, 11:14 AM']Всичко с времето си, важното е че много се работи в насоката на софтуер за музиканти така или иначе, което само може да ни радва... :)[/quote]
Има още много да се развива. Хубавото е че все повече хора работят за свободната и отворена култура. Иначе за ВСТ до колкото знам трябва да се плаща на Стейнберг

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
ето нещо полезно за всички! едно цд пъхаш и забравяш!

[url="http://www.apo33.org/apodio/"]http://www.apo33.org/apodio/[/url]

франкофоните ще са доволни! Това е задължително за Линуксджии надявам се да го оценят!

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Струва си да погледнете и MusE (http://www.muse-sequencer.org/)
Много добро място за получаване на помощ свързана с правене/записване на музика под Линукс е irc канала #lad във freenode мрежата.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='nedko' timestamp='1142640362' post='118895']
Струва си да погледнете и[b] MusE[/b] (http://www.muse-sequencer.org/)
Много добро място за получаване на помощ свързана с правене/записване на музика под Линукс е irc канала #lad във freenode мрежата.
[/quote]
Извинявайте, че ще ползвам темата. Но няма ли такава програма или подобна, която да работи с Виста? Благодаря за отговора. Редактирано от voiceman

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
^ мии, който и да е digital audio workstation ще ти свърши работа. аз бих препоръчал reaper - сравнително "млада" програма е (първата версия излиза през 2005, докато cubase примерно го праавят от 1989), но на мен ми е най-интуитивна.
за нотопис има sibelius или finale, а за съвсем непретенциозни неща може и guitar pro... :hysterical: Редактирано от Fallenblood

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='Fallenblood' timestamp='1317658626' post='691897']
за нотопис има sibelius или finale, а за съвсем непретенциозни неща може и guitar pro... :hysterical:
[/quote]

Има и open source алтернатива, която не съм пробвал, но прочетох доста добри ревюта в нета [url="http://musescore.org/"]http://musescore.org/[/url].

От доста време се чудя защо темата е зациклила до 2006-та? :)

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
[quote name='vane' timestamp='1317663790' post='691917']
От доста време се чудя защо темата е зациклила до 2006-та? :)
[/quote]

Подозирам че много малко хора ползват Линукс за музика и звук.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
преди година-две бях пробвал musescore - не ми свърши никаква работа, но там нещата се развиват бързо. пробвай я, може пък и да са я направили готина.
в света на луникс важното е на разработчика да му е бистра главата... щото наскоро пробвах ubuntu studio (линукс дистрибуция, заредена със софтуер за създаване на мултимедия) - ми, супер недоклатена история. просто никаква работа не може да се свърши, всичко е с години назад...

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Аз го пробвах преди 3-4 години, но явно още са до никъде...
Яка идея, риъл-тайм кернел, много софт, никва файда. Нищо не можеш да свършиш. Нямаше нито един VSTi плъгин, който да работи на Линукс. Юзлес... :thumbdown:

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Подлоги (синтбек) за групата, смесване на записи. Но признавам че каквото не ми харесва във софтуера си го оправям/преправям а което ми липсва си го пиша.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Едно време бях Линукс ентусиаст. Впоследствие установих, че Windows (и MacOS за Mac потребителите) са удобните операционни системи в домашна среда, офис, за мултимедийна обработка, като със същия успех обитават и много други сфери. Linux и *BSD ползвам remote за сървърни решения, където е необходима повече стабилност и сигурност. Възможно е у дома да си пусна една трета машина с такава цел, но да го използвам като работна станция - забрави. Освен това, сигурността и качествата на UNIX-подобните OS са най-изразени до X средата, т.е. в конзолен режим.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове
  • 0
Е тука можем да поспорим. В смисъл - частта ти за домашната среда - за домашна среда Линукс е удобен толкова, колкото и останалите ОС. И ще кажа защо - обикновения домашен средностатистически потребител му се иска да има геймърска машина с най-шарената ОС по същата причина както иска да кара Ферари - гъзарията. А истината е че използват под 10% от реалните възможности на машината и на ОСта - мултимедия (филм, музика), малко интернет (поща и Фейсбук основно и малко Скайп) - за тези нужди всяка съвременна ОС ще му свърши работа, както и дори нетбук, говорейки за хардуеър.

За офис - зависи за какво. Ако е машината на средно-статистическа секретарка в малка компания Линукс и е достатъчен. Ако няма да се прави MS Exchange (Lotus Notes) инфраструктура - мисля пак няма да е проблем Линукса. Дори и с Exchange инфраструктура - пак зависи как е направено. Работил съм в компания която точно това правеше - разработваше Exchange-подобен сървър за Линукс и знам че за доста неща работеше.

Проблемът идва когато трябва да се изпълняват конкретни задачи на машината. Примерно счетоводство - признавам за последно си играх с таблицата от Open Office сериозно преди 4 години сигурно и бях разочарован. Дано са я пооправили в момента. Но за сигурно бих разчитал на Excel. Видео-обработка - нямам идея дали има професионален пакет за под Линукс, но аз лично преди 2 години си търсех аналог на MS Movie Maker и намерих тамън 2 дето по описание и скрийншотове изглеждаха добре, единия даже правеше супер ефекти (ама имена не помня) - е този лесния посмъртно не можах да го подкарам, а готиния беше отврат - за да изкарам надпис на екрана най-обикновен, имаше 10-минутен туториъл в Ютюб и се отказах. Изобщо сериозната работа за половината възможни задачи които трябва да изпълним като работен процес в работа, за съжаление Линукс не е решение.

И понеже много се отплеснах - за звук - зависи за какво. Ето на един му е удобно, на друг не. Ама един прави едно, друг иска да свърши друго. Зависи кой какво иска да прави.

Точно затова ще завърша:

- Дали наистина е необходимо качеството на комерсиален запис за конкретната задача?
- Дали в дадения момент от време не би било по-ефективно да пре-разпределим бюджета за друго, а не за свръх-система от която в настоящия момент бихме използвали до 10% от ресурсите?

(и може към момента Линукс-решенията да не са на желаното от повечето ниво, но пък след време да ги пре-разгледаме)

Тук примерно всички са луди по iPad - лъскав, лъскав, блести. И струва майка и баща. Взимат го обикновено с някви прецаквателни планове на изплащане и го ползват да си гледат Фейсбука и да играят Енгри Бърдс (това не го пробвайте много е пристрастяващо!!). В същото време обаче пазара се наводни с таблети, особено гледам БлекБери пуснаха страхотен малко е да се каже таблет на в пъти по-ниска цена, а сигурно има и по-ефтини, не съм гледал, но не - народа иска iPad.

Не ме разбирайте грешно - не съм върл Линукс фен, просто опитвам да имам обективен подход. Трябва да се планира според изискванията и вида на конкретната задача.

А за Линукса - ползвам си ги еднакво - 17" лаптоп с Уин7 и 10" нетбук по принцип с УинХП, но му сложих и Убунту - не ми прави впечатление на кой работя и жената я приучих. Само като обработвам снимки или звук ползвам машината с Уин7, не само защото Кюбейза ми е там, а и е по-мощна и с по-голям екран - като хардуеър е по-подходяща.

Хората ги е страх единствено от "черния екран". Тъй че доколкото е шарено и се клика с мишка или пипа с пръст им е все тая. Ако не им кажеш че е Линукс ще си го ползват без притеснения.

Сподели публикацията

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Създайте нов акаунт или се впишете, за да коментирате

За да коментирате, трябва да имате регистрация

Създайте акаунт

Присъединете се към нашата общност. Регистрацията става бързо!

Регистрация на нов акаунт

Вход

Имате акаунт? Впишете се оттук.

Вписване

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.