Jump to content
Българският форум за музиканти

Миксинг и мастеринг


Recommended Posts

Напълно съм съгласен с последните две мнения и благодаря за изложените мисли. Наистина, всяко явление си има две страни или поне най-малко две. Когато техниката помага за разкриване в по-голяма степен на дадена идея, всичко е ок. Когато обаче някой опитва да скрие чрез техниката свои недостатъци, като цели да представи пред аудиторията нещо, което реално не е, тогава можем да поспорим доколко това е адекватно. Например гледам малко с подозрение практики като прекалено лепене - едва ли не такт по такт, та дори тон по тон, - което издава нивото на музиканта. Дали същият на живо би бил способен да изсвири творението си, създадено в студио?

Като се абстрахираме от подобно изполване на технически средства, всичко останало, създавано с майсторство, би трябвало да е от полза. От друга страна всеки има личен вкус и право да харесва различни неща.

Ето и още малко инфо по темата, за да не оставаме само в сферата на теорията. Две статии за ползване на компресор и еквилайзери:

http://cmusicforum.com/library.php?xvar=3

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 83
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Евалата на Stone!Много добре го е казал.

Да.Наистина колкото по-добри музиканти, толкова по-малко пипане в микса и мастера...но не съвсем така.

Имайки предвид колко много се измени музиката заради техниката.Появиха се нови музикални инструменти, нови похвати, нови стилове...

Това, че някой не е много добър музикант не му пречи да създаде прекрасна музика.Новите технологии дават свобода.За истинските интелигентни творци това дава тласък на въображението и на таланта.Добрите изпълнители все така са си добри изпълнители.Но не пречи по-лошите да покажат какво имат в главата си...

Saissais, надявам се не си мислиш, че всички са на противоположното на твоето мнение.По-скоро всички са съгласи с него, но....това е 1 от 10000 случая-да се записва така.И...този метод не изключва другите.Както и другите не изключват този.

Както има предимства, така има и недостатъци.Ти казваш, че тези записи звучат мега убийствено на качествена апаратура.Но какво правим, ако не разполагаме с такава?Нямаме начин да отидем на концерт на изпълнителите...на малките колонки на лаптопа или на слушалките на MP3 player-а звучи...ми...не както новия хит на MTV.Е...да....това е другата крайност.

Но открай време иинженерите се борят за съвместимост между системите.

И аз искам да слушам записите само на микс ниво на мястото на миксинг инженера на неговите монитори, ама...няма как...

И като няма кинти слушам на евтини колонки за 20 кинта, или на слушалки тип тапи или на някфо евтино радио...е...няма как да мине без мастеринг.

Поздрави и успехи!

P.S. Надявам се темата да продължи в този дух и в тази насока.Има какво да се научи!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Изгубих цял час да чета темата, като се надявах на някой конкретен съвет в областта. А то, както в повечето форуми - 90% пишкомер, 10% смислени изказвания, но без да се каже нещо конкретно. :pray:

Та ще се пробвам да задам конкретне въпрос и много ще се радвам на конкретен отговр.

Да уточня предварително: въпреки, че с колегите свирим вече 14 години и сме правили доста домашни записи - нямаме нищо общо с професионализма.

Съответно въпроса ми е за постигане на максимален резултат в домашни условия. Хардуера е Pentium Quad Core 3 GHz/4GB RAM, E-MU 0404 USB, китарите и

баса са Ibanez среден клас (6-700 лв.), барабаните са електронни през REASON 4, клавира и той през REASNO 4.

Едно от нещата които се опитвам да постигна (ако някой бъде така добър да даде акъл за това, ще питам и за други :virtuoz: ) е вокала така да "влезе" в останалите

инструменти, че да не седи като изсран отгоре. Доста съм експериментирал, но крайния резултат никога не ми харесва. Пък и понеже не съм звукозаписен инженер - стрелям на посоки с ефектите та дано стане нещо :rocker: . Има ли някакви конкретни "техники" и/или правила за това?

Редактирано от Rakshas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами тук по-скоро се обсъди смисълът на двете неща, не толкова технологията и кое как се прави. То няма и правило.

Конкретно на върпоса ти: много зависи от останалите инструменти, кое как е "сложено" да звучи и изобщо много неща са.

Ти питаш за вокалите. Еми пак зависи кво искаш да постигнеш. Вероятно щом си от по-старата генерация освен ако не си бил вундеркинд, вокала ти звучи някак си сурово... близко.

Ето ти първите предпоставки:

1. Ако барабаните ви са кофти записани или мискирани, трябва или да го оправите или всичко останало да се миксира в аналогичната "кофти" концепция.

Точно тама са повечето злини. Иначе звука на китарите и кофти да е, може да мине за своеобразен китарен ефект.

2. Обикновено при именно лоша точка 1. басът звучи доста силно и все заема всичко... някак си. Ако си е миксиран като бас. Но на него това му е работата. Касата, освен ако не е с неквъв овкусен ревърб или хорус, е просто импулс в ниските да тупти, както се казва. Тя не е бас.

3. Вокалите в твоя случай са аналогични на баса. Вероятно са сурови и на фона на кофти барабаните направо все едно ти е на ушенце.

 

Но... стига сме гадали. Пусни семпъл с проблема, пак ние ще помагаме с квото можем. :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Много благодаря. Абсолютно точно си описал това което се получава при мен. Забравих да спомена, че става въпрос за по-твърда музика. :rocker:

Ще се заема тия дни да видим какво ще излезе.

Редактирано от Rakshas
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...Изгубих цял час да чета темата... А то, както в повечето форуми - 90% пишкомер...без да се каже нещо конкретно. :rocker:

.... Има ли някакви конкретни "техники" и/или правила ...?

 

 

 

...няма правила - действай ! ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:rocker: (едно мнение за кофата) :D

 

^ не е вярно, ти криеш нещо и не искаш да кажеш, защото си ....и аз не знам кво си ама знам че знаеш тайната и не искаш да я кажеш 'щото си скрънзда ;)

 

Никой не вярва маа му стара като му кажеш нещо такова, а то ти е струвало толкова усилия да го достигнеш като знание :-) Общи техники има, достъпни абсолютно навсякъде, вкл. и тук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в скоро време мисля да пусна как процедирам като записвам китари примерно... ма то трябваше и за дръмагога да пусна аудио-клипче, ама все не мога да остана сам вечерта да ги направя тия неща, без да предизвикам съседи и съквартиранти :girl_cray2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

:greenangel: (едно мнение за кофата) :godbless:

 

^ не е вярно, ти криеш нещо и не искаш да кажеш, защото си ....и аз не знам кво си ама знам че знаеш тайната и не искаш да я кажеш 'щото си скрънзда :cheers:

 

Никой не вярва маа му стара като му кажеш нещо такова, а то ти е струвало толкова усилия да го достигнеш като знание :-) Общи техники има, достъпни абсолютно навсякъде, вкл. и тук.

 

...добре тя Тайната е издадена отдавна - само,че на малко хора им увира главата да я разберат...

...Тайната е ясна ... Слушането и Мониторинга са част от нея...трябва да Чуваш правилно...за да чуваш правилно ти трябват Нормални Монитори,правилно разположени спрямо теб в нормална и правилна Акустично Среда (стая няква)...

...да чуваш нещата правилно е важна стъпка към създаването на добър звук...

...оттук следват правилния запис,редакция,микс и мастер...

 

...другата Част от Тайната е да не се надяваме че с ефтини Инструменти,Микрофони,Процесори,Периферия и DAW,ще успеем да направим скъпия звук на ТОП 200 изпълнителите в Момента...

 

...изхождайки от тази теза можем да решим докъде можем сами и откъде да търсим Професионална Помощ...друг е въпроса колко са Професионални БГ Студиата...

 

...много неща могат да се добавят още по темата - но оттук следва да се тръгва,когато се започва...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.