Jump to content
Българският форум за музиканти

kolio_k

Китаристи и фотоапарати

Recommended Posts

Ето и от мен една снимка с немощното ми Папаратче :)

DSC00131.jpg

Зимното слънце студено грей,вятър свисти и птичка не пей :headbang:)))))

Edited by Heartman

Айде и аз да се изложа пак:

IMG_2001HDR-1.jpg

Искам да попитам хората, които се занимават с фотография следните неща:

Искам да си взема нискобюджетен фотоапарат (300-350лв), с който да мога както да правя що-годе свестни снимки, така и да мога да записвам видео(целта на това е да си записвам лекциите). Очевидно, това означава, че фотоапаратът трябва да поддържа големи SD карти, както и да има възможност за работа със включено захранване или лесно сменяеми и достъпни батерии. Нещата които търся са следните, като по-предните имат по-висок приоритет.

-Прилични снимки(домашни и семейни снимки, както и възможност за снимане на макроснимки по-наблизо(ефекти за китара и т.н.))

-Възможност за дълго снимане на видео 640х480(съответната поддръжка на големи карти) както и възможност за прилично качествено записване на говор.

-Възможност за работа със включено зарядно или поне със сменяеми и достъпни AA батерии.

-Добра светлочувствителност, съответно по-малък собствен шум на по-тъмно.(до колкото е възможно в този клас).

-Не твърде малък LCD дисплей(не задължително)

-др.... за HDR не смея и да питам в този ценови клас.

Ще се радвам на вашите препоръки.

Edited by Evtim Djerekarov

^

Написал си описанието на един мобилен телефон от средна класа :) - аз това и ползвам за описаните нужди и, казват, получават се нелоши резултати.

За маркирания бюджет, обаче, може да се вземе и нещо по-добро от най-добрите днешни телефони - някои играчки от т.нар. клас "сапунерки" (point-and-shoot cameras), но със сериозни възможности.

Ето ти няколко примера, които би могъл да включиш в списъка си за избор:

Panasonic DMC-FX40, Panasonic DMC-FX150 или култовия Panasonic DMC-TZ6. Всички Панасони-ци са с германски обективи Лайка - едва ли някъде има по-прецизна оптика. (Същите апарати с електрониката на Панасоник се продават и като модели на Лайка, на 4-5 пъти по-високи цени).

Canon PowerShot SX120 IS, Olympus Mju 9000 или Sony Cybershot DSCW220B

Всичките дотук са на ръба на споменатия бюджет, не съм много сигурен във валутния курс, но ако се разтърсиш из Нет-а може и на по-добри цени да ги намериш. Но дори да слезеш един клас по-долу, апарати като 'скромния' Sony Cybershot DSC-S950 ще са все още над изискванията ти, а ще ти спестят пари за поне една от най-големите карти памет като допълнение. Сони-тата пък използват обективи Карл Цайс - също върхова оптика (заради което предпочитам телефоните им :) ).

Изобщо в дигиталните камери до определен клас оптиката е по-важна от мегапикселите. В известен смисъл дори претрупването на мегапиксели на малките им сензорчета не подобрява, а влошава резолюцията и шума. Сензорът е също много важен фактор, който купувачите недоглеждат, а производителите не споделят охотно размера. Сапунерките имат значително по-малки сензори от огледалните камери (където 'идеалния' размер е като на 35мм филм: 24 ь 36мм). В горните апарати размерите са няколко пъти по-малки, Колкото по-малък, толкова по-малка динамика и повече шум - затова, където изобщо е споменато от производителя (като дробно число в инчове, напр. 1/2.5") винаги предпочитай дроб с по-малък знаменател за по-качествен образ.

Не спомена за предопчитание за компактност: повечето изброени горе са напълно джобни. Ако, обаче, това не е водещ критерий, бих препоръчал да огледаш и класа наричан 'prosumer' (professionsl/consumer) или 'superzoom'. Тези апарати имат конструкция и вид на огледални камери, но са с несменяем обектив (обикновено поне 12х или повече). Те имат вече сериозни възможности и се конкурират с някои от нйа-евтините огледални камери, но в сравнение със 'сапунерките' са малко по-обемисти ('джобни' за джоб на канадка, но не на риза ;)). Един пример около ръба на твоя бюджет е Fuji FinePix S2000HD, а за 50-100 Евро отгоре има 'сериозно сериозни' модели.

Видео всички тези записват отлично, дори по-новите пишат в HD формат за голям телевизор, а 'окастрени' до 640х480 дават, естествено, по-дълъг метраж в картата памет. Всички видеозаписващи устройства (фотоапарати, камкордери и дори телефони) са способни на учудващо добър звук, често по-добър от редица звукозаписващи играчки (като аудио във видеото).

Имат модерни LCD дисплеи от не-драскащо се стъкло и с подобрено отражение за работа в слънчево време.

За HDR не се стеснявай да питаш :thumbs_up: - всичките стават (защото това е пост-процес обработка, а не функция на камерата). Все пак за 'истински' HDR трябва едно от две условия: или камерата да е способна да запаметява в RAW формат (с пълна динамика на светлинния диапазон, вместо компресирания JPEG) или, при снимане в JPEG да позволява 'вилици' от експозиция (снимане с едно натискане на спусъка на бърза последователност от поне 3 кадъра с отклонение +/- 1 EV около средната 'идеална' ексопзиция). Но дори и без тази функция може да се постигне и повишена динамика (тъмно/светло) и онзи характерен 'look & feel', който обикновено свързват с HDR - дори от единичен JPG кадър:

1692767280_aa827b3e1b_m.jpg

На слука в дигиталната фотография - неизлечима болест, но и източник на поне толкова удоволствия, колкото и музиката!

:recourse:

Благодаря за инфото!

A по въпросът за дългото снимане на видео/достъпността на батериите/възможността за работа със зарядно можеш ли да дадеш коментар?

Иначе компактността не ми е фатална.

Иначе откъде мога да търся да закупя/разгледам апарати?

Днес се разходих до Технополис, но там видях две идеи по-лоши апарати за тези пари.

Edited by Baby Thomas

Повечето модели имат литиево-йонна батерийка с доста живот, но за твоите цели може да е удобно да вземеш втора за смяна на 'полеви' условия.

Рядко някои модели са с алкални стандартни елементи (по-често АА, по-рядко ААА) - мисля че при Олимпус се срещаше това.

Също не всички имат директен контакт за изправителче / мрежово захранване: за твоите цели е полезно и ще трябва да провериш. Аз не съм имал точно споменатите модели, но Панасони-ците имат със сигурност. Сони обикновено също имат (един друг модел, който съм имал). Тези куплунгчета често са специфични (нестандартни) и това те задължава да купиш техния мрежов адаптер (който в повечето случаи не е зарядното за батерията, а екстра опция) - и това следва да се провери с повече четенеили в магазин - но за това, коетопланираш явно ще ти трябва.

Колко 'метраж' можеш да изкараш от една заредена батерия (или от комплект алкални) зависи от много фактори: напр. дали работи авто фокуса през цялото време, зумът също доста ток харчи (чак в някои модели във видео режим се изключва след първоначално нагласяне с натискането на 'старт'). Аз не съм снимал видео повече от няколко минути, ако искаш да хванеш цели лекции може би мрежата е единственото надеждно решение.

За такива (и други) цели не е лошо да помислиш за едно леко и компактно триножниче като това:

gorillapod_go-go.jpg

(цъкни снимката)

(Редакция: добавено) Щом компакност не ти е пръв приоритет, ако решиш да отидеш на 'prosumer' модел - те винаги имат мрежово захранване. На Fuji дори куплунгчето е стандартно и можеш да използваш и не-техен изправител. (Поне на моя модел, аз имам един малко по-голям от показания).

Edited by Бицев

Ето нещо лентово от мен. Кадъра е правен с броника etrs 200 асов филм кодак :)

Gold_sunset_by_Fenderstr.jpg

Edited by Fender_str

Много добро!

Би ли дал подробности? Какъв точно филм - диапозитив ли си сканирал, или увеличение на хартия? (Или негатив си обръщал дигитално?).

Правени ли са пост-процес обработки на вече сканирания образ?

Доста монохромно ми звучи, като да е имало филтър (ако всичко е чисто филмово и не е пост-порцесирано)...

Така или иначе, резултатът е отличен - но е интересно как е постигнат.

:)

Евтиме, за магазини : ФотоПавилион и ФотоСинтезис.

Виж в страниците за контакт къде са им магазините в София.

Скъпо искат тези магазини, бе?! Моите примери са от първия сайт, който излезе - изобщо не са търсени най-ниските цени, но се вписват горе-долу в бюджета на Евтим. (Аз съвсем грубо съм смятал £1 = € 1.10 и €1 = BGN 2.0) А тези за същите модели искат по 200 лв отгоре?

Май от чужбина все пак ще е най-добре да се поръча,а софийските магазини само за 'ръка да пипне' и изясняване на подробности...

:wallbash::)

Ако може да се вземе от чужбина и няма да има проблеми с гаранцията - go for it!

Макар, че примерно един Никонски 50mm/f1.8 в БГ е по-евтин от същия в Чехия (където бях преди няколко месеца) с около 100 лв.

Евтим ще си реши де, знае как се пазарува. :greenangel:

Моето апаратче е скромно,но засега ми върши работа:Samsung S630

Ето и една снимчица от него: Клик

Бицев:

Кадъра единствето е кропнат (трябваше да се изрежат разни субекти) Филма е 100 асов средноформатен 6х4,5 см на кодак, диапозитив, зелен филтър на обектива, директен скан от диапозитива. Фотоапарата е броника етрс с обектив 2,8/75мм съотфетстващ на 50мм при 35мм филм.

Edited by Fender_str

Зелен филтър (първата ми мисъл беше - жълт). Това обяснява една известна неутралност като тониран монохром. Но като се сетя колко червени са всъщност залезите, всичко си идва на място. Забележително е колко червено все пак е влязло във филма - и в небето,но особено в бликовете на близкия план. Което го прави различно от просто тонирана черно-бяла снимка, уж е (почти) едноцветна палитра, но има много живот от нюансите ('скрити' цветове).

Много готин кадър!

:)