Jump to content
Българският форум за музиканти

Шумоизолация


Recommended Posts

така, понеже гледам тук таме постоянно някой пита как става, друг обяснява, трети казва че не е така и ......бъркотия

 

понеже сега точно такава хава правим тук реших да заснема процеса и да обясня как става.

 

така. за начало ви трябва помещение което ще изолирате :godbless:

необходимите материали са:

всичките те се продават в складовете за строителни материали

 

1.гипсокартон: размерите варират, в зависимост от нуждата. дебелината също.

karton.JPG

 

2.CD профил:

cd.JPG

 

3. UD профил

ud.JPG

 

4. окачвачи : служат за закрепване на CD профила към стената

oka4va4.JPG

 

5. рапиди: служат за закрепванена листите гипсокартон към профилите:

rapidi.JPG

 

6. Минерална вата. може да използвате тази която се продава в складовете за строителни материали. но задължително се използва на 2 пласта. може да си намерите и такава специална, която е предназначена за звукозаписни студиа, но тя е скъпа

vata.JPG

 

7. сатен гипс на КНАУФ, с който се шпахловат фугите между листите, ленти с които се покриват фугите, инструменти и много нерви :godbless: пари също няма да е зле да си приготвите :no:

 

Започва се като се прави скеле от CD и UD профили на стената. на около 7-8 сантиметра от стените по пода и по самите стени се закрепват UD профилите - това става посредством видии.

stena.JPG

stena2.JPG

 

следващия етап е поставяне на CD профилите през 60 сантиметра. защо 60 ли? защото листите гипсокартон са широки 120 см. и се захващат с рапидите в двата края и по средата.

CD профила се пъха в UD профила с гърба напред. след това се захващат с рапиди

zakrepvane1.JPG

 

от своя страна CD профила се закрепва към стената е окачвач. закрепването отново става с рапиди

zakrepvane.JPG

 

готовото скеле изглежда така:

skele.JPG

като отново подчертавам че разстоянието между CD профилите трябва да е 60 см. измерването става от средата на профила - вдлъбнатото каналче

 

след това се пристъпва към поставяне на ватата. както казахме - 2 слоя. затова сме оставили 7-8 сантиметра че и повече от стената

ватата се реже много лесно с канцеларски ножче, така че става много бързо.

vata1.JPG

 

след като сме поставили ватата пристъпваме към поставянето на гипсокартона. ако някъде се налага да се реже - това става с канцеларско ножче. срязва се лицевата част и след това с внимателно почукване отзад той се разцепва.

 

картона се поставя върху скелето, под което е сложена вече ватата с лицевата страна към вас. лицевата страна е тази на която е буквата К. тя обозначава средата на листа. когато се постави се намества така че двата края да съвпадат със средите на ЦД профилите!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 

zakrepvane3.JPG

 

когато вече е наместен листа започваме трудоемкото закрепване. става с рапиди през 10-15 см по профилите. в двата края, отготе, отдолу и по средата по буквата К. става с електрическа отверка. натискате силно и хоп! само внимавайте да не пробиете гипсокартона с главата на рапида!!! трябва да влезе на 1 мм навътре. не повече. закрепения лист изглежда така

zakrepvane4.JPG

 

когати всички листи са закрепени пристъпваме към шпахловането на фугите и на дупките от рапидите. рапидите не бива да стърчат над картона. затова ако е необходимо ги дозавийте на ръка. забърквате гипс от този на КНАУФ и започвате. на фугите между листите се поставят лентите, които се замазват с гипс.

след изсъхването на гипса се шкури с гъба шкурка или с обикновенна шкурка. след това отново се шпахлова ако е необходимо и отново се шкури.

gips.JPG

следва боядисване с латекс, ала бала

абе общо взето това е

ако някой има въпроси да пита :godbless:

 

да спомена че операцията не е много евтина. но за сметка на това се получава добра шумо и топло изолация

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хаха, ще пуснем крякане на патици :godbless:

АКО ИСКА НЯКОЙ ОТ МОДЕРАТОРИТЕ ДА СЛОЖИ ТЕМАТА С пин-ЧЕ :godbless:

Не бе, сериозно :godbless: (в смисъл аз поне не усетих дали се шегуваш)

 

Пляскането е добър начин да се усети акустичната среда, сериозно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IvanDTR беше споменал в една от предишните теми, че има минерална вата с различна плътност и че е на блокчета, а тази на снимките изглежда като да е на по-големи разфасовки и май не от най-плътните Някой да има идея къде може да се намери по-плътна вата и колко струва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IvanDTR беше споменал в една от предишните теми, че има минерална вата с различна плътност и че е на блокчета, а тази на снимките изглежда като да е на по-големи разфасовки и май не от най-плътните Някой да има идея къде може да се намери по-плътна вата и колко струва?

В Бриколаж имаше Рокуул Мултирок или нещо от сорта, на която за съжаление не съм запомнил цената, но беше добра за акустично третиране.

 

А ето и малко полезна информация относно коефициентите на абсорбция:

http://www.bobgolds.com/AbsorptionCoefficients.htm

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IvanDTR беше споменал в една от предишните теми, че има минерална вата с различна плътност и че е на блокчета, а тази на снимките изглежда като да е на по-големи разфасовки и май не от най-плътните Някой да има идея къде може да се намери по-плътна вата и колко струва?

ами значи тази вата която е на снимката е показана на 2 пласта. това е с цел да се осигури по-голяма шумоизолация. тази която е с по-голяма плътност всъшност има около 30 % по-голяма плътност. така че ако сложим 2 ката от тази нормалната - пак става :))))

 

иначе онази е бая пари. може да ме лъже паметта

Редактирано от stratocaster
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

иначе на тази си пишеше на опаковката че има шумоизолационни свойства.

10 квадратни метра бяха 37 лв. значи 3,70 на квадрат

 

ония специалните май бяха 3 пъти по-скъпи

 

целта тук при нас не беше шумоизолация, просто си правим ремонт в хол-а. вече който е решил може да използва съответната специална вата или нещо друго допълнително. целта ми беше да покажа технологията :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако е за студио това е все още 25 % от общата изолация, има и под , таван, третиране на гипскартона с скъпа студийна изолация, после да дойде човек с RTA и микрофон, после калибриране на мониторите и субчето за помещението, пак допълнително третиране за проблемни области и пак RTA и пак калибриране и после сме готови за запис и смесване.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за малко помещение или мазе в блок където да се репетира ми изглежда добре, аз имам в момента нужда от точно това, страт а има ли голям ефект от цялата тази процедура или шумозаглушаването е частично. за стая 400х500х240см колко ли ще излезе като цена ( 4 стени+под и таван, врата 190х120см и едно малко прозорче 45х25см) иначе казано около 81 квадратни метра площ за изолиране .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако е за студио това е все още 25 % от общата изолация, има и под , таван, третиране на гипскартона с скъпа студийна изолация, после да дойде човек с RTA и микрофон, после калибриране на мониторите и субчето за помещението, пак допълнително третиране за проблемни области и пак RTA и пак калибриране и после сме готови за запис и смесване.

е аз не съм казал че за студиа е предназначено

просто ако на някой му правят проблем съседи ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за малко помещение или мазе в блок където да се репетира ми изглежда добре, аз имам в момента нужда от точно това, страт а има ли голям ефект от цялата тази процедура или шумозаглушаването е частично. за стая 400х500х240см колко ли ще излезе като цена ( 4 стени+под и таван, врата 190х120см и едно малко прозорче 45х25см) иначе казано около 81 квадратни метра площ за изолиране .

амиии....доста апрички ще излезне ;)

един лист гипсокартон 120Х250 см е 11 лв.

и не е смао това....другите материали и те струват нещо....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.