Jump to content
Българският форум за музиканти

4x10 среден клас кабинет


ludmata

Recommended Posts

Здравейте колеги,

 

В момента съм в чудене кое да взема. Ясно ми е, че за тези пари не бива да очаквам кой знае какво, но кажете си мнението:

 

1. Peavey TVX 410

2. Warwick WCA 410

3. Ashdown MAG410T

4. Hartke 410 B XL

5. GK Backline 410 BLX

 

Мен ме влече най-вече Peavey и Gallien Krueger, но вие кой от тези бюджетни кабинети бихте взели :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

слушал съм ги преди около 1,5-2 когато и аз се оглеждах за кабинет и ето класацията ми по спомени

 

1. Ashdown

2. GK Backline

3. Hartke

4. Peavey TVX 410

warwick-a не съм го пробвал ... така че съм пас за него

 

... и в крайна сметка си взех 2х12

 

звука е все пак и въпрос на вкус така че не знам какво очакваш от различни мнение освен да остановиш колко различни вкуса има :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Знам, че е въпрос на вкус, но все пак като няма как да ги чуя, най-много да отворя нова тема в раздел Купувам/Продавам :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не си споменал конкретен бюджет? Или да го разбираме, че е около цената на посочените канцеларии (кабинети :) )? :)

 

За съжаление нямам преки впечатления за никой един от тях. Мога да ти препоръчам това, на което се спрях аз и съм абсолютно доволен:

 

http://www.thomann.de/de/swr_workingpro_4x10.htm

 

Обаче, май не се вписва в необходимата финансова рамка...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Ами позна 200 - 300 евро... Знам, че няма да е кой знае колко велико, но все пак не изкравам пари с това :)

 

Edit: Между другото като гледам най-много хвалят ashdown-a... Май-натам клонят нещата, пък и на тази цена...

Редактирано от ludmata
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За тези пари няма да вземеш нещо покъртително, това е ясно.

 

Моите впечатления:

Хартке - доста изявена окраска на звука. Ако ти харесва като "цвят" - ок, но на мен не ми допада хич.

Уоруик - приличен звук с подчертани ниски среди.

Крюгер - повече ниски и по-малко среди в сравнение с по-високите им серии. Не ме заплени особено, но върши работа

Пиви (имай предвид че не съм 100% сигурен дали съм пробвал точно този модел, може и да бъркам) - нелош звук, но сравнително тихичък бокс. Ще има нужда от мощност за да изкара прилично ниво.

 

 

 

Имаш качествен бас преамп с активен кросовър (ха честито!), предполагам че ще го използваш в комбинация с някакво крайно стъпало. Ако е така и си достатъчно смел виж този дизайн (fEarful 15/6 по-конкретно):

http://www.talkbass.com/forum/showthread.php?t=508659

 

Гарантирам че ще си доволен. Няма място за сравнение със споменатите в тази тема боксове - нито като конструкция, нито като качество на използваните компоненти, нито като звук. Единственият недостатък е, че проектирането на читав пасивен филтър ще е доста болезнена процедура, но при наличието на активен такъв в преампа си готов.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изглежда добре, но колко ли тежи този дизайн? Разбойник ти с такова ли свириш?

За момента от тези кабинети по спецификации най ми допадна пивито ама много тежко бре - 45 кила кабинет... Като си помисля рак с амп и преамп поне 15 кила, това 45, бас-а още 6-7 - много мъка има по този свят :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм с такъв, но съм ползвал доста подобен бокс - 15 инчов JBL + 8 инча средночестотен говорител, така че имам идея как звучи. Такъв дизайн - със средночестотен говорител, ползват някои от хай-енд производителите на бас оборудване, виж например Accugroove или Euphonic Audio.

 

За теглото - приеми, че е необходимо зло. Намаляването на теглото на кутията изисква доста опит при конструирането, а и е доста трудоемко. Това кара повечето производители да използват масивен и дебел материал в боксовете си от по-нисък ценови клас - много по-лесно и евтино отколкото да се оребряват и укрепват тънки и леки стени.

А при fEarful се използват говорители с неодимов магнит т.е. максимално леки, укрепването на кутията също е добро, така че може да се постигне доста прилично тегло. Точната цифра зависи много от материала, който се използва, но според мен 20 до 25 кг са съвсем постижими.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Реших, ще има DIY 2x10... Нещо не ми изнасят тея кабинети, не мисля, че ще се справя по-зле от този евтин клас, а напротив...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен, с малко повече планиране и адекватни съвети би могъл да си направиш добър бокс.

 

Няколко неща, които да имаш предвид ако решиш найстина да правиш бокс:

- в БГ няма да можеш да намериш подходящи говорители за бас китара различни от 8 ома - казвам го от опит. Това означава че за 2х10 ще получиш 4 или 16 омов бокс.

- не знам каква музика свириш, но само 2х10 няма да ти е достатъчен за репетиции с банда ако стилът е по-шумен. За джаз трио с пиано или за вкъщи ще си екстра :)

- 2х10 боксове възпроизвеждат повече среди, отколкото реални ниски (за разлика от препоръчания от мен по-горе fEarful).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Супер. А кой модел по-точно?

Високочестотния говорител ще мине през филтър, така че не го смятай когато изчисляваш съпротивлението на озвучителното тяло. Два говорителя по 4 ома - 8 ома към усилвателя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чудесен избор за 4х10, но за 2х10 имай предвид, че при средна ефективност на говорител от 92 dB/1W/1m колоната няма да е особено силна.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Aми май дървенията е най-лесна, кат имам пари земам още два и сменям каба... Дотук съм на минус 340 лева за хардуера: два говорителя 10'', драйвър от 2.5 кхз до 15 кхз, филтър (270 кинта само говорителите и филтъра) порт, дръжки, ъгли, филц, жак платка и всичко що е нужно за колоната откъм железария... Само дето не мога да намеря дървения :hysterical: В бриколаж щели да ме обслужат към 27, в практикер местели машината и до месец... Утре ще има обикаляне до Люлин да видим там как е... Ако някой има иди да казва..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.