Jump to content
Българският форум за музиканти

Изглаждане на прагчета


Recommended Posts

Интересуваме някой от вас дали се е занимавал с изправяне/изглаждане на прагчета. Както знаем след време от доста свирене по прагчетата се образуват малки вдлъбнатини, в следствие на което прагчетата се нуждаят от изглаждане. Аз реших вместо да си губя времето при някой майстор да се заема собственоръчно и ги позагладих с шкурка най-малък размер. Проблемът е че не съм сигурен дали това е най-правилния вариант. Не ми остана време да настроя китарата за да видя да ли не съм повредил все пак нещо....Интрересуваме дали това е препоръчително или в такъв случй е най-добре да се отиде при опитен майстор.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи от китарата,ако е скъпа е непростимо,ако е някоя евтинийка-давай смело,таман ще се научиш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам какво точно си правил, но ако само си ги загладил отгоре, трябва още доста работа, най-малкото защото прагчетата не трябва да са с трапецовиден профил (по-скоро със заравнена горна част), а трябва да са обли, така че да имат една най-висока точка, в която да се опира струната, когато е натисната и тази висока точка да е точно в средата им. При просто загладено (плоско) прагче струната няма да може да отзвучава добре и с верен тон.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност процедурата при краунинг не е точно така. Първо се подравняват - как това е въпрос на лично желание - има уреди, има и импровизирани такива (примерно парче стъкло със залепена шкурка на него). Следващата стъпка е краунинга, при който принципно е хубаво да се прави коронката на прагчето със специални пилички първо и след това с шкурка, но ако смяташ, че си придал достатъчно правилен профил директно с шкурка можеш и да полираш и да видиш как се държи китарата при свирене. Принципно си има пинизи и не е работа за всеки, но пък не е и чак толкова голяма философи, че да не се пробва човек. Най-добре снимай профила (страничен) на изравнените прагчета, за да ти кажем как трябва да процедираш :punk_guitar:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичките позиций ли си изшкурил или само повредените?

Първи си заминават прагчетата по-близко до нъта, но ако се снеме нивото им а по-горните се оставят по-високи ще настане едно голямо БАУ!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

"Стъкло с шкурка" е хамалски вариант, който често отнема твърде много от прагчетата.

Очевидно, ако струната удря някъде, то ще е на предното прагче пред натиснатото, не през 10 прагчета напред или назад. Затова може човек да си изготви приспособления, чрез които да шкури само където трябва, където някое прагче стърчи над другите или пъл е твърде вдлъблано.

 

След това коронките се оправят първо с по-фина пила за метал, след това се довършват с шкурка, а на края се полират.

 

За да не нараниш фингърборда с пилата, не е достатъчна хартиената лепенка. Трябва да си направиш детайл от някаква тънка ламарина, който се огъва и има дупка, през която минава прагчето, така че като го пилиш, пилата да опре в ламарината а не във дървото. За да не изпилиш заравнените върхове на прагчето, можеш да си отбележиш с маркер върха и да гледаш в средата на прагчето да остане тънка, неизпилена лентичка от маркера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Добре де, как да отнемеш еднакво количество на всички прагчета? И по цялата им дължина? Няма ли все да има проблемни места, дори след многократно слагане и сваляне на струни за проба? Особено ако изшкуриш повече някое от по-предните и ще трябва и всички след него да намаляш :thumbup: . Много бързо може да изгубиш търпение. :thumbs_up:

 

А можеш да си ги сменяш веднъж на 2-3 години и си бомба.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изравняват се без проблем. Разбира се, самото изравняване може да отнеме някой друг час....

Но ако вземеш всички прагчета е много вероятно да прекалиш или да изквивиш нещо.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всичките позиций ли си изшкурил или само повредените?

Първи си заминават прагчетата по-близко до нъта, но ако се снеме нивото им а по-горните се оставят по-високи ще настане едно голямо БАУ!

 

В смисъл?Ами точно така направих, първите няколко изилих, някъде до средата на грифа. Сега като се прибера ще настроя китарата и ще видя дали все пак е станало нещо толкова фатално.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Верно че стана едно голямо БАУ!! Настроих китарата и акордите между 1 и 10 прагче, които изгадих, звучат мнооого зле, особено между 1 и 3-то, чува се едно брутално бръмчене....изглежда съм изпилил прагчетата повече отколкото трябва...

Моля ви дайте някви идеи какво да се прави, да се изгладят и най-горните прагчета или направо да се сменят тези които изгалдих, ако трябва да е второто, препоръчайте някои специалист, защото аз повече не смятам да експериментирам. Само да поясня китарата ми е Страт.

Редактирано от Angry Samoan
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Евтиме, мда, не се сетих за трупчето и заравняване на стърчащи прагчета в оня момент. Но вече и той не върши работа, за съжаление...

 

Колкото до проблема ти - или правиш левелинг на всички прагове, или сменяш с нови - най-добре всички наред, а не само търканите. Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дори и да смени прагчетата с нови пак ще трябва да ги заравнява с трупче и след това трябва да възстанови и радиуса на прагчетата.

Така че по добре да не я мъчи сам ами да ходи на лютиер. :cheers2:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи проблемът може и да не е от прагчетата, а от височината на струните, вдигнах седлата на бриджа и отпуснах тръс род-а и сега китарата звучи много по-добре, но все още височината не е еднаква, при нът-а е ок. 2,5-3 mm a при най-високите прагчета ок. 5 мм, aко това разбира се има някакво значение. Освен това преди това бях сменил изцяло струните с чисто нови и това може би също е допринесло за това дрънчене.

Така че не знам дали ще ми трябва смяна на прагчета, нали по принцип първите прагчета стоят малко по-ниско от от най-горните.

Нека все пак ако има нужда някои да ми даде координатите на някои лютиер от София, чувал съм че Валери Градинарски е добър, и колко ще струва това рефретване

 

Благодаря предварително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

по принцип първите прагчета стоят малко по-ниско от от най-горните.

Нима? Има разлика в екшъна заради дъгата, която описва грифа, но разлика във височината на праговете няма, освен ако не са изпилени допълнително по някаква неведома причина :thumbup:

 

Дерзай!

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.