Jump to content
Българският форум за музиканти

Спорни музикални размери


Recommended Posts

^ 8/8 да речем, да. Останалите по какъв начин? Ако имаш 3 такта в 7/8, примерно как ще ги преброиш в 4/4? Аз нямам идея...

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Всичко е 4/4, въпрос на акценти и мелодия, нищо повече.

Ехе ти пък как го раздроби толкоз. Всичко е 1/1 разцепено по различен начин. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
значи, само да кажа като човек, който се занимава с фолклор. Такова нещо като мъжка и женска ръченица няма. 7/8 с 3то удължено е шопска ръченица, докато с първи е тракийска, също така с първи удължен може да е и четворно хоро. иначе 7/8 с 3ти удължен, се среща почти навсякъде в България не е само шопска. По въпросът, който е зададен в темата, нашият хореограф ни учи да ги броим на 5ца и 6ца, а той е завършил хореографско. конрепетиторът ни не съм го чул да възразява, а той е конрепетитор на държавния ансамбъл, който не знае, най-високото ниво в нашия фолклор. поздрави

 

Като фолклорист-хореограф (разбирай специалист по фолклорни танци), най-отговорно мога да ти заявя, че никъде из Тракия не е познат танц, който да се играе в тактов размер седем/осми с първа тривременна група, освен едно хоро от пазарджишко, пренесено там от преселници от Македония.

 

 

Мариане, относно твоя коментар, не е невъзможно, всичко е математика и синкопи/трайности и така нататък. Теоретично можеш да го запишеш и в двата размера (нещо подобно на това как можеш да записваш в равноделен 9/8 и след това да запишеш същото с различни трайности в 3/4, като превърнеш тривременните групи в триоли и така нататък). Звучи малко абстрактно но.. Все пак слава богу че дядовците с кавала и овцете не са се занимавали с Кюбейс :thumbs_up:

 

 

Що се отнася до споменатия неравноделен 8/8, освен по-популярния 3-2-3 вариант (така нареченото Тежко хоро от Пиринско е в такъв размер, както и още много много пирински и родопски хора), познат е и един още по-интересен и чанчав (обичам я тая дума) вариант - 2-3-3 (среща се в пиринско и в днешна Македония).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

CorvusCorax, какво значи не е невъзможно? Размерите на хората са или 12 или 13/16, или правилните за мен 14/16 и 7/8 в бавно темпо. Акцентите и движенията при играта на хората са хореографски проблем, а не музикантски. Колеги, чуйте Петрунино и Еленино в бавно темпо и пребройте метричните им времена, а не дяловете! Ееее, какво изброихте?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 months later...
Съществува ли в професионалната фолклорна музика въобще такъв размер 7/8 ("широка седмица") и какво се изпълнява?

значи, само да кажа като човек, който се занимава с фолклор. Такова нещо като мъжка и женска ръченица няма. 7/8 с 3то удължено е шопска ръченица, докато с първи е тракийска, също така с първи удължен може да е и четворно хоро. иначе 7/8 с 3ти удължен, се среща почти навсякъде в България не е само шопска. По въпросът, който е зададен в темата, нашият хореограф ни учи да ги броим на 5ца и 6ца, а той е завършил хореографско. конрепетиторът ни не съм го чул да възразява, а той е конрепетитор на държавния ансамбъл, който не знае, най-високото ниво в нашия фолклор. поздрави

Без значение дали ръченицата е шопска или тракийска тя е само в 7/8 с трети дълъг дял!!!Точно както "копаница" във всички области е в 11/16. и не "може" а "Четворно"се играе в 7/8 с първо и друг вариант няма.Танца или хорото,приятелю, се казва "Ръченица",а не размера :)Поздрави твоя "хореограф" за ръченицата с първо дълго време и му кажи да се върне в 8-ми клас в хореографското,но този път да го посещава редовно."Тракийска ръченица",няма нищо общо с движението "тракийка",което се използва в "Право тракийско хоро",защото то пък е в 2/4.

Как ще бъде изсвирено,за това да се чепкат музикантите."Петрунино" и "Еленино" се играят в 12/16(3+2+2+2+3)За улеснение,хореографите съкратено си го броят в 7/8 заради дългия размер,но да броиш "ръченица" на 12/16 си е вече предизвикателство...като гледам как са го подкарали "колегите" и това ще натъкмят.

КоНрепетиторът (без Н):music336: не възразява,защото той си свири 12/16,а вие броите до 5,което всъщност е правилно.Аз не виждам какво има да възразява в случая и не знам по какво съдиш,че "Филип Кутев" е най-високото ниво в нашия фолклор?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Тези които се занимават с фолклор знаят, че на теория петрунино хоро е в пет делен 12/16 (3+2+2+2+3) размер, а еленино хоро в шест делен 13/16 (2+2+2+2+2+3). На практика се получава друго. Когато правим и свирим стиловете на keyboard, или ги слушаме на запис, устанояваме, че размера им е 14/16 или 7/8 (широка). Кой е реалният им размер тогава и защо се получава така?

Съществува ли в професионалната фолклорна музика въобще такъв размер 7/8 ("широка седмица") и какво се изпълнява?

Теорията в случая е вярна.

Просто при бързото темпо ухото има тенденция да изравнява (опростява) неравноделния размер като добавя или съкращава. Разликата при високо темпо между 13 и 14 е почти недоловима. Опитайте да забавите някои записи на еленино хоро в компютара със съответния софтуер. Забавете максимално и слушайте. Забързайте постепенно и ще видите какво се случва.

7/8 е по скоро тясна отколкото широка - две половини ноти (четири осмини всяка) и половина нота + осмина (пет осмини ноти).

Ако беше 7/8 или 14/16 щеше да бъде така: две половини (четири осмини всяка) и половина с точка (шест осмини).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Как какво се случва?! Това което казваш съм го правил вече. А при правенето на стил или миди на синтезатор още по-ясно се определят и анализират. Слушай внимателно! В бавно темпо много по-ясно си проличава редуването и определянето на метричните времена в метричните групи и възможността точно да се преброят. Така че популярниите за хората размери 13/16 и 12/16 не отговарят при това им анализиране, т.е. не са тези с които се изучават. Явяват се други, които в зависимост от темпото и тактуването, при записване и аранжиране са 7/8 или 14/16. Въпрос на индивидуален избор е кой от двата ще избере музиканта.

Тогава възниква и друг въпрос. Колко делен ще е 14/16 и как ще са групирани метричните времена в дяловете? Според мен, математически погледнато, той трябва да се разглежда като 14-временен 7-делен равноделен, който на теория не съществува. Акцентите в танците, разбира се, трябва да са спазени, но това не влиае върху определянето на размера.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм попадал да два вида хора наречени Еленини.

Първия вид е 14/8= 4+4+2+4. Така звучи мелодията и така е фразиран от музикантите. Написано с четвъртини същото нещо би изглеждало така: 7/4= 2+2+1+2. Баса свири две половини ноти една четвъттина и една половина.

Втория вид мелодията изглежда така 3+3+2+3, като баса свири по същия начин като първия вид 2+2+1+2 (четвъртини). Значи менодията е или две триоли върху първите две половини ноти на баса + квинтола срещу трите четвъртини.

Да не забравяме че теорията е измислена от хора за да опише съществуващите вече фолклорни песни. Нищо чудно да е бил описан вариант който е смесица от двата вида описани по горе, който включва първата част на първия вид 4+4 и втората част на втория 2+3.

 

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с началото на твоя анализ, но това с разбора 3+3+1+3 не го разбрах. Но и в двата случая ти посочваш характерния ритъм на Еленино, който е точно така. Изречението ти " Да не забравяме че теорията е измислена от хора за да опише съществуващите вече фолклорни песни", би трябвало да е също така, Но защо на Еленино не е даден тогава един размер за изучаване в учебниците по Българска народна музика. Някъде е 13/16, в друг - 12/16, по-рядко 7/8 и никъде 14/16. А когато го слушаме от запис , на живо и т.н. излиза ВИНАГИ 14/16 или 7/8? А в музикантските и хореографски среди среди съществува под 13/16.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съгласен съм с началото на твоя анализ, но това с разбора 3+3+1+3 не го разбрах. Но и в двата случая ти посочваш характерния ритъм на Еленино, който е точно така. Изречението ти " Да не забравяме че теорията е измислена от хора за да опише съществуващите вече фолклорни песни", би трябвало да е също така, Но защо на Еленино не е даден тогава един размер за изучаване в учебниците по Българска народна музика. Някъде е 13/16, в друг - 12/16, по-рядко 7/8 и никъде 14/16. А когато го слушаме от запис , на живо и т.н. излиза ВИНАГИ 14/16 или 7/8? А в музикантските и хореографски среди среди съществува под 13/16.

Прилагам пример за единия и другия вид.

 

Първи вид

 

Втори вид

 

 

Колкото до това защо не е дадено в учебниците - първо човешко е да се греши - възможно е този който ги е описвал първи да е попаднал на баба която наистина е пеела Еленино хоро в 13. След това при обновяването на учебниците автора просто преписва това което е научил от предния учебник приемайки го за даденост и абсолютен стандард. През това време обаче инструменталистите добавят още една нотичка към сложния размер за удобство - свирят хорото в 14/8 - то в бързо темпо е почти същото, пък и те нали хората си следват стъпките така или иначе.

Примерно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А когато го слушаме от запис , на живо и т.н. излиза ВИНАГИ 14/16

Е да, ама ето, че втория вариант е в 13/16 (не съм си играл да забавям - то се чува, че е някак си "спънато"), а като си тактувам 16-ки с две ръце илиза точно 13...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Браво бе Tozi! Вторият вид не съм го чувал.

Ивелине, аз си поиграх - забавих го. Знаете ли какво установих? След раздробяване на всяко метрично време на шеснадесетини се установяват две фрази - 6+5=11/16. Броенето на 3, с ритъм 3+3+2+3, съвпада донякъде с това при 14 (4+4+2+4), но числителят е различен. Не съм чувал за такова броене на Еленино в размер 11/16!? Вече много се отдалечаваме от основния му размер - 13.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.