Jump to content
Българският форум за музиканти

Спорни музикални размери


Recommended Posts

:) ОК, няма да ви мъча повече. Може да се каже, че е 5/4, въпреки че ние винаги сме го броили като 9/8 + 11/8 - (2-3-2-2) + (2-2-3-2-2). Последния дял остава само на 11/8 (2+2+2+2+3).
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

  • 2 weeks later...
И аз до 5 преброих на първата темичка.След това има разни други закачки:thumbs_up:

Присетих се за една друга интересна петица :)

http://www.youtube.com/watch?v=wAS87N7iwm4

 

Я това го бях пропуснал. Джеф ми е много любим барабанист а и е много готин като човек.

 

:girl_cray2: Ето още едно много здраво изпълнение на Кърт от Ротердам. Inner Urge

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Много е яко да видиш някой, който свири на китара без легати :) (визирам клипа, пуснат от elasticman)

 

Аз пускам една родопска песен, която съдържа характерно вмъкване на няколко такта 5/8 в песента, която е 9/8 :hysterical:Ето я самата песен

П.С.: Разбирам, че темата е за други работи, така че последно поствам подобно нещо

 

Поздрави :hysterical:

Редактирано от FFFDF
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.С.: Разбирам, че темата е за други работи, така че последно поствам подобно нещо

 

 

Що да е за други работи? Пускай! Неравноделните размери в народната музика са едно от най-големите богатства на България. Цял свят от нас се учи. Защо и ние да не си ги ценим и да им обръщаме внимание?!...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тези които се занимават с фолклор знаят, че на теория петрунино хоро е в пет делен 12/16 (3+2+2+2+3) размер, а еленино хоро в шест делен 13/16 (2+2+2+2+2+3). На практика се получава друго. Когато правим и свирим стиловете на keyboard, или ги слушаме на запис, устанояваме, че размера им е 14/16 или 7/8 (широка). Кой е реалният им размер тогава и защо се получава така?

Съществува ли в професионалната фолклорна музика въобще такъв размер 7/8 ("широка седмица") и какво се изпълнява?

 

Интересна тема.Размера на ''Петрунино хоро'' или както се знае като песента ''Петруно пиле шарено'' е 7/8 с трети удължен дял тоест /2+2+3/осмини.

 

 

Можете да си го направите на стил  без проблем на размер 7/8  и темпо някъде към 125 до 130.Желая успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен отностно петруниното хоро истината е:

 

Да - петруниното хоро е в 12/16:

Да - петруниното хоро е в 7/8:

 

Доколкото разбирам полемиката е породена от това, че първото клипче може да се преброи и като 7/8... На мен то категорично си ми звучи като 12/16 най-вероятно , защото когато се танцува петрунино хоро, всичко се брои на 5 и така ми е по-лесно да си го мисля.

 

В момента се сещам няколко примера на народни песни, които ги има в 2 различни размера :surprise:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

От четири години ходя да тропкам хорца, така е модно сега. От тази година петрунино и еленино са съвсем различни хора за мен, на едното ми е трудно да играя другото.. Май с времето ми се е понабило нещо в глава и краката. Та за мен са си отделни - петруниното е 12/16, а елениното 7/8. Преди ми бяха еднакви. Нашите прабаби и прадядовци са ги тропали всяка неделя на мегдана и явно още от малки са навлизали в детайлите на различните ритми. Май сега сме доста ощетени откъм слух и чувство за ритъм.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Pазмерите в българската народна музика са определени и обозначени в книгата/учебника/ на проф.Стоян Джуджев-Българска Народна Музика.Там размера на Еленино хоро е определен като 13/16 и за пример служи песента Елено моме.Размерите в7/8 са 2:с ТРИВРЕМЕННА ГРУПА на 1-во или на 3-то време.Понятието УДЪЛЖЕНО ВРЕМЕ е погрешно защото няма мерна единица за него.Извесно е на всички,че на размерите 7/8 се играе ръченица.Така че, ако някой казва ,че Еленино хоро е в 7/8 то би трябвало да го считаме за ръченица.И тук става противоречието Еленино хоро-ръченица.Разбира се ,че за всички ,които не са изучавали народната ни музка в детайли/БЕЗ ДА ОБИЖДАМ НИКОГО/,е по-лесно да тактуват и от това да определятЕленино хоро като 7/8.За всички обаче е ясно ,че ако един диригент трябва да дирижира някой от "по-големите"размери,ще си "счупи"ръцете.Затова се използува формата БРЕВЕ-тактуване или дирижиране 2 пъти по-бавно.Така 13/16 "става 7/8 -какта го определят като" широка седмица",или пък 17/16-"широко девятка" Съгласен съм ,че в практиката се използуват по-лесните /удобни/ методи ,но трябва да разграничаваме теорията  и практиката.

           

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 5 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.