Jump to content
Българският форум за музиканти

Спорни музикални размери


Recommended Posts

Тези които се занимават с фолклор знаят, че на теория петрунино хоро е в пет делен 12/16 (3+2+2+2+3) размер, а еленино хоро в шест делен 13/16 (2+2+2+2+2+3). На практика се получава друго. Когато правим и свирим стиловете на keyboard, или ги слушаме на запис, устанояваме, че размера им е 14/16 или 7/8 (широка). Кой е реалният им размер тогава и защо се получава така?

Съществува ли в професионалната фолклорна музика въобще такъв размер 7/8 ("широка седмица") и какво се изпълнява?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Без да съм навътре в теорията на българския фолклор, ще споделя нещо, което чух преди доста години - някъде 94-95 г. В Националната спортна академия имаше танцов състав и чат-пат ходех там. Имаше един акордеонист, който свиреше на танците. Веднъж го попитах какъв размер са точно петруниното и елениното. Той ми каза 7/8. Същия човек участваше в записи в радио и телевизия, канеха го по разни сериозни участия. Та според него, теоретиците имат друго виждане, за разлика от изпълнителите.

Наистина любопитно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това наистина само корепетитор може да го каже, защото и аз съм бил такъв преди години и затова поставям този въпрос. НО, ако и двете са 7/8 или 14/16, както на практика трябва да бъде, защо хореографите броят петрунино на пет, а еленино на шест при мелодии в един и същ музикален размер? Играят се различни танцови стъпки в резултат на различни времена и дялове на размерите, а в действителност се свири един и същ размер - 14/16!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз лично не виждам практическа разлика между петрунино и еленино ,ритмиката е еднаква,и двете са в 14/16 или съответно в 7/8. Не съм се занимавал с народни танци,но не виждам как еленино хоро би могло да се брои по друг начин ,на 5 или 6 примерно ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Напълно съм съгласен и с двама ви. В своите книги обаче проф. Стоян Джуджев е дал примери с мелодии на петрунино и еленино съответно в размери 5 делен 12/16 и 6 делен 13/16. Какво е обяснението? Ако няма такова, ще трабва да се придържаме към мнението на dedo pop, че "теоретиците имат друго виждане, за разлика от изпълнителите".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм навътре в български фолклор, все си мисля, че представянето на размера дава информация за фийла и акцентите... :girl_witch:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С този въпрос се сблъсках 1995г. с първия аранжер...

 

Черпя бира всеки теоретик, който ми направи на аранжер ЕЛЕНИНО на 13/16 и му излезе мелодията после.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Без да съм навътре в български фолклор, все си мисля, че представянето на размера дава информация за фийла и акцентите... :girl_cray2:

 

 

За акцентите разбрах, а какво значи "фийла"?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря на всички до момента! Ако има някой нещо да добави по тази проблематика ще ми бъде интерестно да чуя и други мнения.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С този въпрос се сблъсках 1995г. с първия аранжер...

 

Черпя бира всеки теоретик, който ми направи на аранжер ЕЛЕНИНО на 13/16 и му излезе мелодията после.

Калине жалко че неси на близо да почерпиш някоя друга бира :cheers2:

Ето ти въпросния стил на 13/16 направен на бързо за РА-80 ЦЪК

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С този въпрос се сблъсках 1995г. с първия аранжер...

 

Черпя бира всеки теоретик, който ми направи на аранжер ЕЛЕНИНО на 13/16 и му излезе мелодията после.

Калине жалко че неси на близо да почерпиш някоя друга бира :)

Ето ти въпросния стил на 13/16 направен на бързо за РА-80 ЦЪК

 

Рой, говорим за професионалния размер, в който трябва да бъде еленино хоро, а не да "излъжеш" клавира като му зададеш 13/16 и не спазваш метричната пулсация на метронома. Как правиш куантизацията тогава? В този случай при задедн размер 12/16, също може да се направи стил на еленино. Но и при двата варианта без включен метроном, крайния резултат на отмерване е в 14/16.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Теориятя е едно , практиката - съвсем различно. Теоретик е записал песен в сборник с "УНИКАЛЕН СЛОЖЕН " размер . После тази песен съм е слушал от няколко човека , които е пеят в 3/4. И съвсем естествено. А Бабата която е изпяла същата песен пред теоретика , просто си е поемала дъх за по - дълго време , а там където не и е достигал въздуха , е "изяждала" някое временце - голяма работа това е фолклор. А елениното, петрунино, "Цоне мило чедо" всеки ги свери като широки седмици ,както и "Черкезката" като широка девятка . ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много песни могат да се напишат в различни размери и пак да звучат по един и същи начин. Например детската песен "Тихо се сипе първият сняг" съм я срещал и в 3/4 и в 6/8.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С този въпрос се сблъсках 1995г. с първия аранжер...

 

Черпя бира всеки теоретик, който ми направи на аранжер ЕЛЕНИНО на 13/16 и му излезе мелодията после.

Калине жалко че неси на близо да почерпиш някоя друга бира :)

Ето ти въпросния стил на 13/16 направен на бързо за РА-80 ЦЪК

 

Ей аз докато се наканя да влеза във форума и файла на позиция "ЦЪК" го няма вече!!!

 

Карай...аз бира пак мога да почерпя :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.