Jump to content
Българският форум за музиканти

Спорни музикални размери


Recommended Posts

Да, но фразата завършва с акцента на музикантите, които го свирят през цялото соло на 2-ро време. Абе странна риба е Дейв! :greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Хич даже не е странен. Напротив - работата е ясна - отделил е необходимото време да отработи различните ритмични комбинации и техники и постоянно работи върху нови. Отдаденост и постоянство.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мнозинството - може би да.

Но аз познавам и такива български музиканти, които всеки ден работят над нещо и се до-усъвършенстват независимо от обстоятелствата в живота им. Такива които не се отегчават да свирят два тона колкото е необходимо за да станат перфектни и чак тогава свирят следващите два.

Останалото е посредственост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Съществува ли в професионалната фолклорна музика въобще такъв размер 7/8 ("широка седмица") и какво се изпълнява?

7/8 или7/16 е сложен триделен седемвременен размер,получен от сливането на два прости двуврем. и един прост тривременен размер.

1)размер-7/8 или 7/16 с трети удължен дял е широко распространен в народната музика.Той е послужил за основа на таца ,,женска ръченица''

2)Размер 7/8 или 7/16 с първи удължен: е метрична основа на мъжката ръченица,песента ,,Болен ми лежи Миле Попйорданов"и маса македонски песни

3)размер 7/8 или 7/16 с втори удължен дял,не е характерен за нашата народна музика

 

1. Такова животно "удължен" в музиката няма! Незнам колко от вас има музикално образование, но в теорията се нарича "тривремена група на 3-то място" или 1-во съответно...

2. Отностно мъжката ръченица също е грешно понятие.Правилното название на танца е "четворно".

Ръченица и Еленино могат да бъдат в един и същ размер (7/16).Разликата се получава от начина на възпроизвеждане.От опит знам че на стил "7/8" могат да се изсвирят както ръченица (визирам шопска, северняшка и тракийска) , така и Еленино, че даже и македонско (пример "Йовано, Йованке" ).

Поздрави и успех в разучаването на българският фолклор :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Такова животно "удължен" в музиката няма! Незнам колко от вас има музикално образование, но в теорията се нарича "тривремена група на 3-то място" или 1-во съответно...

 

То по принцип такова животно като ръченица в музикалната теория няма - има триделен седем временен неравноделен размер първа разновидност с тривременна група на последно място. Това какво означава? Ръченицата не съществува? Интересно като идеш при някой от братята в махалата и им кажеш "Брат ми я ми изсвири триделен седем временен неравноделен размер първа разновидност с тривременна група на последно място", те какво ще ти извсвирят?

 

2. Отностно мъжката ръченица също е грешно понятие. Правилното название на танца е "четворно".

 

А не е ли "четворно Мъжко хоро" случайно?

 

Ръченица и Еленино могат да бъдат в един и същ размер (7/16).Разликата се получава от начина на възпроизвеждане.От опит знам че на стил "7/8" могат да се изсвирят както ръченица (визирам шопска, северняшка и тракийска) , така и Еленино, че даже и македонско (пример "Йовано, Йованке" ).

Поздрави и успех в разучаването на българският фолклор :hysterical:

 

Аз от опит знам че в 7/8 може да се свири и кубинска и бразилска музика (а също така румънска,сръбска,турска..., индийска), но не съм чувал за бразилска ръченица или кубинско еленино хоро, защо ли?

Поздрави и успех в изучаването на музиката. :P

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте, колеги!

Като става дума за еленино и петрунино хоро, веднага асоциирам и "Дрънкалива". Имало обаче две разновидности. Чувал съм, че по произход е от Добруджа, но се изпълнява и в областта на с. Еркеч (Бургаско) - Тракийска фолклорна област... Та, на кого да вярвам. Някой има ли запис на "Дрънкалива", и може ли да ми даде идея как се нотира. Благодаря, колеги!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

ЕЛЕНИНО ХОРО - 7/8 (срещал съм го и като 7/4)

 

Относно Елениното -което е по-лесно да се преброи. Ами малоумни ли сте или какво...просто запейте

 

1-2 1-2 1-2-3

Е-е-лено моме-е

 

1-2 1-2 1-2-3

Е-е-е-е ле-но-о и т.н....Просто и ясно :-)

 

Какви са тея 13/16 отде ги измъдрихте - отидохте мно-о-ого далече в криво (Садовско) хоро.

 

Относно Петруниното - то си е 12/16(не видях да има такъв отговор)

Ето и схемата 123-12-12-12-123

 

Ето тук направих пример за това което имах предвид. Аудиото е в три темпа (150/200/250) за се види как при бързо темпо стойностите се изравняват.

Еленино пример.

Нотички

Дааа звучи "спънато" в 13/16.

Но пък е добра идея да се създаде именно "Еленино хоро (сопнено) "

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами малоумни ли сте или какво...просто запейте

Не е зле да прочетеш правилата на форума и да си премерваш по-добре думите. Регистриран си от 2006 година, така че това е първо и последно предупреждение. Който спал - спал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

juan, не си си довършил с пояснение, но пък си обидил ненужно прибързано, което всъщност теб те вмалоумява.

Неравноделноста е комбинирането по сричките на пеене заради ударенията им в различните диалекти. Инструменталната подложка само прави музиката и също се развива и самостоятелно през вековете.

Гайдарската част в началото е безмерна после си е 4/4, каквото са всички така наречени неравноделни метруми, но всеки както си го усеща.

Ето как западняците интуитвно изравняват неравноделноста, защото речта им и групирането в текстове на песни е следвала съвсем различен подход. Обикновено техни диалекти имат разлика във фонетиката, но не и в ударенята, докато при нас е във всичко.

 

Ето ти и пример как пък северняците местят изразителната си идея по структурата на същото 4/4. Ако поразучиш малко езика им ще разбереш защо и мисленето им относно метрумите може да е такова:

Редактирано от Fractal
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.