Jump to content
Българският форум за музиканти

Спорни музикални размери


Recommended Posts

хаха - правилно е 11/16 !

 

обяснение: като броях с двете ръце, забравих че имам 10 пръста (и бряох с 8) от което:

формула: (13/16 - 2пръста = 11/16) :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 175
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

хаха - правилно е 11/16 !

 

обяснение: като броях с двете ръце, забравих че имам 10 пръста (и бряох с 8) от което:

формула: (13/16 - 2пръста = 11/16) :)

Ивка. Въпрос с повишена трудност.

Ако в един размер 4/4 имаш една триола две осмини една квинтола и една четвъртина (тоест 3 + 2 + 5 + 1), значи ли това че размера може да се запише като 11/8 ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

обяснение: като броях с двете ръце, забравих че имам 10 пръста (и бряох с 8) от което:

формула: (13/16 - 2пръста = 11/16) :)

Ивка. Въпрос с повишена трудност.

Ако в един размер 4/4 имаш една триола две осмини една квинтола и една четвъртина (тоест 3 + 2 + 5 + 1), значи ли това че размера може да се запише като 11/8 ?

[/quo

 

Не може, защото размер 4/4 е 4 делен 4 временен, като на всяко време ти си поставил различен ритъм.

В учебниците не намерих Еленино в 11/16 - втория твой вариант, който си дал. Виж, броенето не се усеща чак толкова между 11/16 и 14/16. Но при пуснат метроном на синтезатор в двата размера и свирене се усеща много странна работа. След като хорото се среща в 11/16 - 3+3+2+3, 14/16 - 4+4+2+4, 7/8 - 2+2+1+2, защо Еленино да не е и в 18/16 - 5+5+3+5 или 22/16 - 6+6+4+6??? При изключен метроном ще се усети същата минимална разлика както между 11/16 и 14/16! Това е все едно да кажем за правото хоро, което е в 2/4, среща се и в 6/16, а защо не и в 4/4, 4/8, 3/8 и 6/8 - по три осмини не триола. Но трябва да се знае, че Еленино се среща масово (99%) в 14/16 или 7/8. Тази мелодия в 11/16 е интересна и е с подобно броене като стандартната, но е с"спъната" и не се използва. Все пак бих те помолил да ми кажеш кой я изпълнява.

Относно твоя коментар за обновяването на учебниците, не съм съгласен, че те се преписват от един на друг автор. По този начин и ние можем да издадем по един като препишем на някой труда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не може, защото размер 4/4 е 4 делен 4 временен, като на всяко време ти си поставил различен ритъм.

Ами нали аз това казвам.

Елениено хоро - 13/8 = 2 /8+2/8+2/8+2/8+2/8+3/8 или 1/4+1/4 + 1/4+1/4+5/8 или 1/2 + 1/2 + 5/8 или на мястото на половините ноти две четвъртини триоли + 5/8

се тая. Ако приемем че един такт се равнява на (примерно) 2 секунди, както и да го разделяш вътре в такта той пак щте си е 2 секунди.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самият факт, че Елениното се свири И в 11/16 (от втория линк) обезмисля спора какъв е размера на хорото :) Факт е обаче, че оригинала си е в чисти 7/8 (първия линк).Това за ритъма на музиката, а как си го смятат танцьорите това си е техен проблем :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Самият факт, че Елениното се свири И в 11/16 (от втория линк) обезмисля спора какъв е размера на хорото :yes: Факт е обаче, че оригинала си е в чисти 7/8 (първия линк).Това за ритъма на музиката, а как си го смятат танцьорите това си е техен проблем :)

:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^^^

 

baiganyoblues.jpg

Ще черпиш за идеята! В Русе на лайното.

 

 

 

П.П.: Земи го запиши и го пусни в джема. хехе (още ено черпене)

Редактирано от Tozi
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм приемал лайното за даденост. До този момент обаче, не бях се замислял, колко брутално му е наименованието... :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги съм приемал лайното за даденост. До този момент обаче, не бях се замислял, колко брутално му е наименованието... :greenangel:

Нали? У Руси на лайноту ду пощътъ! И ний (северняците) сме дали нещо на България!Вива!Форевар!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Едно лаишко мнение. От бая време ходя да денся хора, ей така за кеф. Та се пробвахме в групата. Получи се следното - първото хоро си е баш еленино. Второто обаче без проблем се играе петрунино, а за еленино доста трудно.

Първото май е на русенския оркестър "Хоро".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Цитирам: ""Под четворка да разбирам, че фразата или полуизречението е от 4 такта. Не става дума за структурната страна на хорото,а за размера на петрунино и еленино. Пусни си на запис и двете, намали темпото с някаква муз. програма и преброй в бавно темпо с отмерване на метричните времена ( не на дяловете), колко шеснадесетини ще искараш във всеки такт докато ги слушаш и определи размера? Май, че така си говориш! хехе

""

 

Искаш да ми кажеш, че петрунино и еленино са едно и също като тактов рамер???

Ти от къде си?

И дали там откъдето си се играят двете хора.

Като започнеш от София та до бяло море, Турция, и Македония-двете хора са различен рамер-не знам защо само в България е едно и също?

Определено не е, защото музикантите тук са по-напред.

Не мога да ти пратя записи, по простата причина, че след няколко годишно търсене открих, че официален запис в България на Петруниното НЕ съществува.

Няма такова животно.

Някой някога през татово време не успял да разчете характерните ритми за по-южната част от Балканите, съществуващи и в България, и от тогава насам съществува дълбока неграмотност сред дори и "проофесионалните" музиканти.

Има значение кой от къде е и с какви ритми е свикнал, т.е. мозък апо един или друг начин ги отчита или не ги отчита.

Няма как да си от от крайдунавски град и да разбираш от всичките неравноделни, които съществуват в южните Балкани.

На теория виждам гореспоменатите абсурди, че еленино и 7/8 е едно и тоже,....ама дайте да посвирим да видим дали е така?

Петрунино и Еленино мога на сън да ти ги различа-защото има разлика.

Петрунино не можеш да играеш на Еленино, а обратното може.

Поздрави

Редактирано от Elenka
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма как да си от от крайдунавски град и да разбираш от всичките неравноделни, които съществуват в южните Балкани.

Позволи ми да не се съглася с това твърдение!

Поздрави!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.