Jump to content
Българският форум за музиканти

С какви кабели свирите?


Crimson

Recommended Posts

Аиде без глупости. Кабелите не ти променят звука. Ако се прецакат и почнат да бучат е друго, но да ти променят звука звучи повече от абсурдно. Аз съм с проел,самоделка едишън. Като се прецака си правя нов и това е... мамка му всичко съм очаквал ама лампов кабел звучи ... Шано !!? Кой за какво го тресе гъзарията е друг въпрос.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 158
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

^ Има една наука/учебна дисциплина - нарича се 'Физика' ... ... а ти си квалифицирай абсурди, както ти изнася.

 

... Впрочем, както споменават "деятелите" от 'Analysis Plus' - "... If you can't hear the difference you don't need one!..."

.... може да се отнесе и за всяко устройство с което се прави музика.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аиде без глупости. Кабелите не ти променят звука. Ако се прецакат и почнат да бучат е друго, но да ти променят звука звучи повече от абсурдно. Аз съм с проел,самоделка едишън. Като се прецака си правя нов и това е... мамка му всичко съм очаквал ама лампов кабел звучи ... Шано !!? Кой за какво го тресе гъзарията е друг въпрос.

 

И аз не разбирам необходимостта от крайни изгъзици от типа 3 метров кабел за 200+ лева (поне в лайв ситуации), но иначе между професионалните кабелите и разните боклуци, широко разпространени из китарджийското съсловие има ушевадна разлика в саунда, за която не е нужно да знаеш физика или нещо подобно, за да я чуеш. Най простия начин, например е , да се пусне драйва на ампа и да се поразмачка и разтресе кабела, чуват се едни много готини звуци :cheers2: , а при по крайните случаи, се наблюдава приятна загуба на високи и гейн ( разбира се не в астрономически количества, но достатъчно , че да дразни, поне мен).

Аз затова и се опитвам да бъда по умерен и използвам кабели на Neutrik с цена между 30 и 60 лева , в зависимост от дължината ( от 3 до 8-10 метра). Не е съвсем евтино, но пък кабелите са буквално вечни. Има и много по скъпи, а вероятно и по хубави, но според мен , тези вършат работа във всяка ситуация

Редактирано от kolio_k
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Целта, която си поставят производителите (сериозните) на кабели е най-общо казано - постигане на добър баланс м/у капацитивност; индуктивност; съпротивление и експлоатационни-физически качества (здравина; устойчивост на външни радио- и магнитни- влияния; евент. - еластичност...). Това се постига в по-малка степен с "хитрини" и в основна степен със съответни, подходящи материали, и технологии. А това е и в огромна степен въпрос на средства.

В случая, 'Физиката' посочва, че съществуват качествени различия; варианти; възможности... независимо, дали ги познаваме, признаваме, или имаме необходимост, или каквото и да е отношение към тях. Познанието просто дава шанс, да се формират заключения, необходимости, цели, структури и планове за развитие.

 

Относно "изгъзиците": Това е субективна формулировка, която е своеобразно определение (има и множество други цветистости) на явления извън персоналните граници на 'осъзната необходимост'. Ето например една (според мен) "изгъзица" свързана с темата:

http://www.wildwestelectronics.net/g-oval-guitar-30ft.html

 

... обаче според някой, това може да е необходимост, или дори стандарт и на това отношение би трябвало да се гледа със съответна толерантност макар, и да не се споделя, или разбира!

 

В края на краищата - "... If you can't hear the difference you don't need one!..."

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Като член на клуба казвам ЧЕСТИТО!

Със здраве!

 

Аз пък да ви се похваля - взех си супер якия кабел - Elixir! 20ft - 6 метра

 

Elixir%20Cable[1].jpg

 

Наистина доста по-балансиран звук. Много ме зарадва като се плугнах.

http://www.elixirstrings.com/cables/elixir_cable_studio.html

Ето тука да чуете горе-долу разликата... на живо вече си е друго!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

^ Чува се и още как . И при обикновени кабели се чува, та ...

 

^^ Честито, cRyStaL_gUiTaR :) !

Редактирано от prayer4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря!

За питащите - от MCI се оборудвам.

 

Относно звука - нормално е да има разлика. По-качествените сплави използвани при самите жакове и балансирания материал на проводника са важни. Как е екраниран, дали съпротивлението е стабилно в един диапазон... много са факторите които отговарят за качествения звук.

Въпреки всичко не очаквах толкова много да се избистри звука.

Добре, че беше Иван да ми го връчи - само бях чувал за него.

 

Поздрави!

Данио

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне 35-40 лв трябва да е, или около тази сума.

 

Фендер 12 фута е 25 лв, но според мен не си струва парите :thx:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Поне 35-40 лв трябва да е, или около тази сума.

 

Фендер 12 фута е 25 лв, но според мен не си струва парите :thx:

A за Proel какво мислиш?Ще поясня, че вървят ( или поне вървяха ) по 15 лева в Динакорд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A за Proel какво мислиш?Ще поясня, че вървят ( или поне вървяха ) по 15 лева в Динакорд.

 

Това провокация ли беше, или се интересуваш от мнението ми? :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.