Jump to content
Българският форум за музиканти

Какви са видовете гласове


TopGun

Recommended Posts

Имам предвид тия - баритон, тенор бас, може ли някой по разбиращ да ми обясни какво представляват, че в нета само пише от колко до колко херца е звука им, и ако може жив пример :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

photo-1130.JPG

 

Мъжките гласове са бас, баритон и тенор, като бас е най-ниският, след това баритон и най-висок е тенор. Определят се от гласовия диапазон, но и от тембъра.

 

бас ->

баритон -> http://www.youtube.com/watch?v=onm7M-XsGYI

тенор -> http://www.youtube.com/watch?v=maHETHBi10w...feature=related

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Певческите гласове биват високи, средни и ниски.

Към високите женски гласове спадат колоратурен, лиричен и драматичен сопран. Средният женски глас се нарича мецосопран, а ниският - алт.

Високият мъжки глас бива лиричен и драматичен тенор, средният се нарича баритон, а ниският - бас.

 

Ето и няколко имена на български оперни певци, добили голямо признание у нас и в чужбина:

 

Борис Христов - бас

Асен Селимски - баритон

Никола Николов - тенор

Катя Попова - лиричен сопран

Юлия Винер - драматичен сопран

Илка Попова - мецосопран

...

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ето и по-подробна класификация на видовете певчески гласове:

 

СОПРАНИ:

Колоратурен

Лиричен

Спинтов

Драматичен

 

Мецосопраните биват висок и нисък.

 

Някои наричат ниския женски глас контраалто вместо алт.

 

ТЕНОРИ:

Алтино

Лиричен

Драматичен

Лирико-драматичен

Буфо

 

БАРИТОНИ: Лиричен и драматичен

 

БАС:

лиричен(кантанте)

бас-баритон

централен бас

октавист

бас-буфо

----------------------------------------------

 

Уточняването на точния преход е един от основните белези за определяне на вида на гласа.

Редактирано от savov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не виждам смисъл да се прави важна тема за нещо, с което в общи линии всеки е наясно

 

според мен обаче тембъра е значително по-определящ отколкото диапазона, не за друго а защото едва ли има хора, които са закопани само в един диапазон, примерно един тенор може да вземе и тонове, които се намират във високата част на сопрано диапазона

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

според мен обаче тембъра е значително по-определящ отколкото диапазона, не за друго а защото едва ли има хора, които са закопани само в един диапазон, примерно един тенор може да вземе и тонове, които се намират във високата част на сопрано диапазона

 

Тембърът разбира се, също е един от основните и важни фактори, които помагат за определянето на гласа.

Много често обаче тембърът подвежда. Например при по-лек тембър либсват височини, а може да се срещне и по-тъмен тембър с ограничени низини. В такива случаи преходните тонове са от решаващо значение. Надблюдава се и къде гласът отива нагоре-надолу с по-голяма лекота и...

 

Иначе съществуват и т.н. междинни гласове.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а как би определил глас който покрива всичко от бас до сопрано без 2-3 полутона от всяка страна, звучи средно между баритон и тенор в по-голямата част от диапазона си?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

а как би определил глас който покрива всичко от бас до сопрано без 2-3 полутона от всяка страна, звучи средно между баритон и тенор в по-голямата част от диапазона си?

 

 

ФЕНОМЕН! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

въпроса беше сериозен, а и не е чак толкова феноменално, много хора имат голям диапазон, въпроса е до колко им се отдава да пеят :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

въпроса беше сериозен, а и не е чак толкова феноменално, много хора имат голям диапазон, въпроса е до колко им се отдава да пеят :)

 

ОК

 

Все пак говорим за т.н. певчески глас, който няма общо с обемът за който предполагам говориш.

Искам да кажа, че когато става дума за диапазон на гласа - има се в предвид чистото и качествено пеене...в смисъл, че не се включват фалцетите, крещенето, преобладаващия топъл въздух в най-ниските тонове и...не говоря за обем на звуците, които човек може да възпроизведе.

Иначе съм сигурен, че има хора, притежаващи завидни качества и умения в тия области...

 

Мога само да допълня, че т.н. диапазон на гласа се увеличава с повечко работа и време.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значи пътво да кажа, че не съм професионален певец, принципно свиря на китара, а пеенето ми е нещо като хоби, и преди известно време ходих на уроци към година

 

действително диапазона ми се разшири, в началото едвам взимах Ми-то което е 6-та струна на китара, в последствие успях да сляза до Си, но за съжаление не го взимам с пълен глас, доколкото знам това е възможно само при доста силни баси, в горната част успях да кача сравнително повече, най-вече че успях да изработя сравнително прилично звучащ миксет, с който успях да заменя по-голямата част от фалцета, който определено не бих ползвал за пеене като основен глас, по скоро като некое тънко и ненатрапващо хармонизирано бек вокалче

 

та след около година мъки чистия ми глас беше около 2.5 октави, и още около октава миксет, тоест към 3.5 октави полезен диапазон, а с разни скимтенета 4 октави ги задминавам без проблеми, но тва вече не е глас, поне не и когато излиза от моето гърло

 

само че файдата от голям диапазон е никаква, даже по-скоро видях доста пречки, като за начало музикалния ми слух не е чак толкова развит колкото ми се ще, а и съм свикнал да свиря на инструменти с фиксирани позиции, и ми идва малко неестествено да заковавам точно всички тонове, особено когато интервалите между тях са големи

 

широк диапазон се отработва много по трудно - поради простата причина, че има много повече място за покриване, и се работи в съвсем друга пропорция

 

т.е. аз съм жив и ходещ пример за глас със голям диапазон, но за съжаление недостатъчно добри певчески умения (по собствена преценка)

 

има и много хора с още по-голям диапазон, и завидни умения, човекът, който често давам за пример - даниел гилденлоу, с над 4 октави глас, и перфектен перформънс дори и на живо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По принцип, при мъжките гласове, класификацията в общи линии касае ГРЪДНИЯ глас.

Главови регистри, миксове и фалцети всеки мъж има, и заено с тях диапазонът му е много по-широк, но това не променя класификацията на гласа му, а и всички тези трикове на пеене, макар и да са ефектни, не са приложими навсякъде, а и не стават винаги(зависи от моментно състояние, тонус и т.н.).

На практика едва ли има мъж, който да пее наистина добре в повече от 2 до 3 октави, без да започва да звучи "твърде специфично". Класификациите са измислени за оперно и църковно пеене, където има нужда от певци, а не от "звезди", които да внасят "революции" в пеенето.

 

Нагоре гласа може да се научи да пее и да издава звуци до ужасно високо. Надолу вече не е така лесно. Най-много да се поуплътни някой друг тон, но като цяло дори баритонът не може да пее като бас, колкото и да работи в тази посока.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...
Отговорено (Редактирано)

Като споменахме детските гласове имам едно питане - вчера в Music Idol единия от братята Аргирови беше жури в предаването(не разбрах кой точно защото гледах откъси).Той направи забележка на майката на едно момченче, което се беше явило като я посъветва да внимават с пеенето на сина и, за да не претоварят гласа му.

Интересува ме в какво се изразява това претоварване и какви биха били последиците за момчето?

Питам от чисто певческо любопитство.

Редактирано от Crimson
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.