Jump to content
Българският форум за музиканти

Има ли реализация на добрите музиканти в България


Recommended Posts

Това за съвпадането на репертоара е абсолютно вярно, и аз предполагам, че повечето го правят, защото са видели от другата група, че еди кое си парче се възприема добре, че свиренето в еди кой си стил е вървежно и т.н.... Воден от тази логика, преди година и половина, когато направих групата "GrooveJet", избрах песни, които никой не е свирил на живо(имаше само няколко, които са свирени преди, но смея да твърдя, че в наше изпълнение звучаха доста по-добре).Оказа се, че въпреки че повечето парчета не са свирени и не се знае как ще реагира публиката, миналия януари имахме около 16 участия-Маската, Суинга, Бекстейдж, Библиотека и т.н. ... И в крайна сметка, пак допуснах грешка-продължихме в същия стил(денс-поп-фънк), което не е достатъчно, за да задържи вниманието на хората дълго, защото са изморени и от самия стил...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

хората са изморени,пазар няма-домати много;)ама скъпи били,по добре в интернет;)ала-бала.дано да се оправят нещата.то от нас зависи и от хората (като хора са тези които те слушат и те правят звезда).....

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...
Има има!.... Всичко има!....

Има то - ташаци...

Хайде, хайде, колко колеги имам - кадърни и мотивирани, само дето няма къде да работят, пък да не ти казвам конкретни имена на супер известни български пофесионалисти, дето се чудят как да бягат навън...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
Отговорено (Редактирано)

Прав е Даката! Така си е. Сега точно не знам как е, ама ще ви дам пример от преди 10 години. Бяхме студенти в Свищов, група Абсолют. Записахме албум в студио Касандра гр. Левски през 1994 г. стил траш-метъл. Такъв саунд за метъл в България по това време нямаше със сигурност. Значи носим го в София, готов записан и няма кой да го издаде. Ако някой се съмнява в качеството на албума мога да му пратя някоя мп3-ка. Не вярвам нещата да са се променили, кой знае колко. Подобни неща станаха с "Инсмут" а после и със "Шкода"-групи от търновския регион. Габровците "Pantommind", които подгряваха "Fates Warning", сега имат договор за албум с италианска компания. Нещо българско да е издадено напоследък в областа на рок-музиката (хеви метъла)? Та аджеба, къде е прословутия музикален бизнес в България питам аз?

Редактирано от mengel
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

който търси намира:greenball:

въпроса е,че се спонсорират така наречените потенциални блокбъстъри и в крайна сметка се оказва,че не този,който търси,намира.

и е жалко,че е възможно да живееш по-добре като уличен музикант в чужбина,от колкото с 2 висши тук

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то и тук е възможно да живееш по-добре като уличен музикант отколкото с две висши... като имаш две висши не значи, че обществото е длъжно да ти осигури хубав живот, не мислиш ли?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е то и тук е възможно да живееш по-добре като уличен музикант отколкото с две висши... като имаш две висши не значи, че обществото е длъжно да ти осигури хубав живот, не мислиш ли?

еми....аз по принцип не мисля,но...

си прав (макар и седнал пред компа)

въпроса е принципен.никой с нищо не ти е длъжен,но все пак си мисля,че щом човек е имал куража и търпението,и знанията да изкара 2 висши,ще ги има и за да си намери хубава работа(просто реализация)..или поне така си мисля.да си продължа мисълта..а ако си решил,че нищо друго не можеш да направиш,освен да станеш уличен музикант....тогава положението със теб самия(самочувствие,знания..кой знае) е много лошо.

ако гледаме една западно европейска държава,положението не е чак толкова по-добро,но поне и хората с две висши получават нещо за труда си,и уличните музиканти получават възнаграждение за това,че свирят.а тези възнаграждения със сигурност са по-големи от тези тук...и вече става off topic

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Тъййй. Това за висшите ме наведе на една мисъл.

 

Висши се земат с търпение упоритост и... ами общо взето това е.. И магаре да си дето викаше един професор, ко те вържат за университета ше го завършиш някак си. Друг е въпроса дали после си готов да действаш адекватно в истинския живот щото от теория до практика, ти може и Айнщайн да си ама ако не можеш да сглобиш атомната бомба...

 

Та мисълта ми е че и в музиката често е така. Имаме някакви хора, добри музиканти, признавам, супер добре са се научили да свирят. И оттам нататък мнозинството от тях поемат по два пътя.

 

1. Дай да свирим кавъри, да съберем пари пък после да запишем един албум и хората да го купуват.

 

Еми за да го купуват хората трябва да си го рекламирал по концерти. Тоест трябва да си си скъсал гъза да пътуваш и да свириш. Докато вече не знаеш в кой град или клуб си тази вечер ама като излезеш на сцена си готов да свириш своите парчета и да забавляваш публиката, а пък ако собственика го изисква може да има и определени кавъри. Само така има как хората да те харесат. Много от групите се появяват само в един клуб, с един репертоар, един път на месец, само в един град. Понякога дори и там не... Ами евала, така ще се хване някой да си губи времето да ти чуе албума и да го издаде... Направо ще се избиват като никой никога не те е виждал и не те знае.

 

2. Този вариант е малко като с висшите. Някой си е направил 250 хита преди 10 години когато познавал всички и сега седи на гъза си и мрънка че никой не му купува албумите. Ще ги купуват аланкооглу, ще ги купуват ама като отговарят на времето. Дотогава ще си купуват чалгарите дето музиката им все пак не е от 80те години и все пак ходят да свирят по концерти.

 

И тъй, според мен като се превъзмогнат тези две болести на гордостта, суетата и самочувствието може би ще има някакъв пазар. За шуробаджанащината няма какво да си говорим, това също се преминава с малко усилия.

 

Еми това са моите наблюдения като на страничен наблюдател... Сигурен съм че не всички мислите така :ph34r:

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Странно животно ще да е това музикалният бизнес :bravo:

 

Всички забили нос в земята и ... ами то ... хм.. такова ... не става да си музикант... ама ние ... то заради изкуството ...

 

Абе хора... то шопа много точно го е казал:

 

"Работа ли е - и сутиен да и сложиш, не ми я хвали..."

 

Бачкането си е бачкане- няма нищо прекрасно в него. Полагаш някакви усилия, срещу които получаваш пари.

 

Е да - в началото е супер вълнуващо - научаваш нови неща, постигаш определени успехи. Склонен си да бачкаш едва ли не без пари - щото ти е кеф и щото ако на този етап поискаш повече пари, просто никой няма да те наеме.

 

После на мястото на въодушевлението се намества досадата от рутинната работа. Като няма вече какво толкова да научиш и всичко ти се отдава относително лесно, спираш да мислиш толкова за уменията си и започваш да се концентрираш върху другата страна на нещата - доколко успяваш да се реализираш. Заемаш ли подходяща позиция, достатъчно ли е заплащането и т.н. Това е моментът в който човек започва да търси начини да се "реализира", до тогава е просто едно уплашено животно, което не знае до колко му стигат силиците да се бори и дали има право на още малко дажба храна.

 

Във всеки бизнес има хора които правят пари и хора които живеят на ръба. При това успехът зависи най-вече от умението да предлагаш услугите си така, че да печелиш добре, а не колко висши образования си изкарал и колко си "добър" според другарчетата си.

 

No offence, но ми се струва че част от хората пишещи по тая тема все още не са се сблъскали с реалният живот. Живеят при мама и тати, вземат по някой друг лев от тях и ако изкарат от някъде малко пари всичко е О.К.

 

Само че като започнат да плащат квартира или да изплащат жилище, да плащат ток, телефон, вода, парно, да зареждат с храна къщата и т.н. нещата придобиват други окраски. Изборът на професия започва да зависи най-вече от възможностите за изкарване на достатъчно пари.

 

Има музиканти които изкарват добри пари - значи има има реализация. Ама те свирели кавъри, налагало им се да свирят чалга - еми тва е е положението. Във всеки бизнес е така - правиш каквото се иска от тебе, защото в крайна сметка за това ти плащат.

 

За какво въобще я дъвчите тази тема като тя е ясна - някои хора се реализират, други - не.(точка)

 

пс. Извинявам се ако съм засегнал някого, не е било съвсем нарочно. Нещо не съм в настроение и ме е обзела the dark side of force... :no:

Редактирано от niki123bg
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

За какво въобще я дъвчите тази тема като тя е ясна - някои хора се реализират, други - не.(точка)

 

пс. Извинявам се ако съм засегнал някого, не е било съвсем нарочно. Нещо не съм в настроение и ме е обзела the dark side of force... :no:

 

повечето от темите подобни на тази,които се дъвчат са пределно ясни...

няма определена теорема,по която всичко се пресмята,всичко е късмет..

 

и за дарк сайда...понякога не е лошо нещо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

След толкоз писания в тази тема изобщо не знам защо и аз почвам да пиша, защото най-вероятно ще повторя поне двама души, но както и да е.

Значи аз от една страна споделям идеята, че тук условията са по-гадни отколкото в n-броя други държави, но от друга страна пък не са толкова лоши, че да легнем и да умираме. Сега ако седнем да мислим къде и как може да е по-лошо - ще го измислим - това да ни е проблема. Верен е и момента с оправданията заради системата, които до една степен са основателни. Виктор е прав, че лошите условия не могат да те стимулират или поне не могат да стимулират много хора. Въпроса е от друга страна, че човек получава разни неща само когато е упорит и ги иска силно. В това отношение мога да кажа, че аз лично през последните 17 години не съм се предал, нито съм предал музиката, въпреки че е имало моменти, в които буквално не съм имал какво да ям. Че съм се оплаквал - оплаквал съм се - кой не е, обаче пък без да ръчкаш и да се бориш нищо не става. Факт е, че много хора са пробили единствено защото баща им работи цар, а много кадърни музиканти отидоха да свирят чалги в пайнер щото видиш ли, вече няма как.

 

Пашата обича смелите, както казва Кембълът.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Защо слагате всичко и всички под общ знаменател...

Музиканти сме,но сме и хора и като такива сме невероятно различни един от друг-отделни вселени.

Аз и сестра ми ,отгледани при едни и същи условия от едни и същи родители станахме коренно различни индивиди.

Елементарно-аналогично: музикант с нежна и по-плаха,по-скромна душевност,поставен в усповията на днешната БГ

 

реалност,няма да се стимулира от трудностите.Напротив,ще се затвори,ще страда,ще има лоши последици при него.

Съответно,поставен при същите условия,друг музикант ще се развихри,ще се амбицира и колкото повече препятствия му

 

поставяш,толкова повече ще се нахъсва и бори.

Това са двата крайни типа-разбира се че има много видове смесени такива.

Но тези първите,които са обречени в България,биха имали (евентуално), страхотна реализация навън(примерно ако се бяха

 

родили там!!!).Щото на българина все пак по света ,не се гледа с добро око.Това го знаем всички и то не е случайно.

Е виновни ли са хорицата и творците с по-крехка душевност,че са такива каквито са? Ще ги обвините ли,защитавайки

 

държава,която не ви дава нищо?

Аз лично се лутам между тези 2 гореописани типа-като редувам амбиция с отчаяние,но това си е мой проблем.Истината е че

 

годинките си минават... Ние си одъртяваме прогресивно,а положението се влошава ,вместо да се подобри.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

П.П: Кой знае колко велики,музиканти има по света,много по-велики от известните нам,забутани по различните краища на света,които се опитват да пробият,а не могат(просто защото не са се родили на "правилното" място)...

Ние НИКОГА няма да чуем музиката им,а е твърде вероятно тя да е нещото което търсим-онова новото... или кой знае...Ебаси,нещо истинско ,но обречено!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.