Jump to content
Българският форум за музиканти

Консултация за изработка на гриф...


Recommended Posts

Хилоу ви и в тоз' раздел. От доста време си мисля по един особено наболял въпрос - индивидуализация и нагаждане на китарата към специфичните изисквания на свирещия. Понеже дрънкам на този толкова нашумял напоследък инструмент - "китара" - от вече близо 14 години, но чак последните 4 отделих на електриката, несъмнено класическата свирня е оставила дълбок отпечатък върху представите ми за удобство.

 

Първата ми ел. китара е Ibanez GRX40 - любимка, удобна и доста балансирана, но има един основен недостатък за мене - прекалено тесния при горното мостче гриф. Получава се доста често нежелано заглушаване на съседни струни при свирня, заради дебелите ми пръсти :) . Интересното е, че самият гриф е по-тесен от стандарта (width at nut: 43mm) - 40-41mm, та в момента чуденката е следната:

 

1. Ясно е, че няма да го правя сам - не съм майстор :). Ясно е също, че мога да си го поръчам при някой лютиер.

2. Но сещате ли се за някакви спънки, които биха провалили работата, от гледна точка на напасване и сетъп ?

3. Да се захващам ли въобще с такова нещо или да си го избия от главата ?

 

Говорим си за желана ширина при нъта 48-50мм.

 

Благодаря за вниманието :rockon:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, за което говориш не е невъзможно, но определено е... необичайно :) Иначе интервенцията не трябва да те шашка - в такъв случай просто трябва да намериш друг гриф със съответната мензура и да го замениш (с леки модификации евентуално, но те не са страшни). Другият вариант е да поръчаш директно гриф при някой лютиер, а в този случай няма да се налагат никакви промени по китарата поради простата причина, че ще изпълнява точно твоите изисквания. Естествено ако струните не са ти прекалено наблизо и при бриджа (долния мост/струнника), защото тогава вече става по-сложно всичко. Иначе винаги може да се направи фингърборда да е плаващ или директно да се фрезова сглобка на грифа тип сет нек на джибсън и да се направи с т-образен профил, което ще гарантира ширина на грифа без да налага промени по тялото.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма нищо невъзможно! Единствената особеност, е че ако се направи нъта да е около 50мм, задължително е и да се ушири и грифа при 22 праг примерно, което от своя страна изисква и промяна на широчината на седлото на грифа във тялото.

Другият страничен ефект, че подредбата на струните на главата малко ще се обърка, но това се лекува също.

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А защо е задължително ? При ширина на 22-о прагче от 56мм и нът 50мм какви проблеми има ? Далеч съм от мисълта да се уширява канала на сглобката, ако не е абсолютно наложително, като при това бих се замислил въобще дали да бъне направена интервенцията ...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И като решиш да си купиш по-висок клас китара, и нея ли ще модваш? По-добре се адаптирай към стандартната ширина :icon_shithappens:, ще си спестиш доста главоболия.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А защо е задължително ? При ширина на 22-о прагче от 56мм и нът 50мм какви проблеми има ? Далеч съм от мисълта да се уширява канала на сглобката, ако не е абсолютно наложително, като при това бих се замислил въобще дали да бъне направена интервенцията ...

Идеята е, че трябва страничното разстояние от ръба на фборда до крайните струни да се запази. Не се бях замислял за този момент... Иначе проблемът не е голям - слага се както вече споменах т-образен нек джойнт, при който излишната част от широкия нек джойнт е фрезована, за да не пречи и всичко ляга идеално. :thumbdown:

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ А защо е задължително ? При ширина на 22-о прагче от 56мм и нът 50мм какви проблеми има ? Далеч съм от мисълта да се уширява канала на сглобката, ако не е абсолютно наложително, като при това бих се замислил въобще дали да бъне направена интервенцията ...

 

При положение, че имаш гриф със широчина на нъта 41мм, широчина на грифа при 22праг -56мм и около 3мм или 3,5мм разтояние от края на грифа до 1-ва или 6-та струна, то при нът със широчина 50мм тези, останалите размери се променят драстично, дори фатално, освен ако не се съобрази пропорцията.

Един прост пример (опит), който сам можеш да си направиш. Хвани си китарката и малко отпусни да кажем 6-та струна. Извади я от канала на нъта и я премести навън, горе-долу на мястото, където би стояла при размер на нъта 50мм. Ще се убедиш сам колко навън излиза струната и защо е необходимо да се правият и други сметки и изчисления.

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

И като решиш да си купиш по-висок клас китара, и нея ли ще модваш? По-добре се адаптирай към стандартната ширина :mellow:, ще си спестиш доста главоболия.

 

Ами - имам по-висок клас китара вече - Gibson SG. Нея не бих моднал. Така че коментарът ти за "адаптацията" е леко излишен ...

 

P.S. vlex, BassTraffic - благодаря за информацията :mellow:.

Редактирано от prayer4eto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

между другото,доста хора,минаваики от акустична кьм ел.китара,горе им е тесен грифа.обаче практиката показва,че ел.китара с 50мм на ньта е доста неудобно и неефективно нещо.казвам го от опита си като китарист,не като друго.познавам хора с лява рька,която хваща октава на една струна и пак си свирят на стандартни грифове.не ти давам акьл,просто споделям опит...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Интересното при мене е, че:

 

1. Левак/левичар съм, но се научих на стандартния модел, така че "по-силната" ми ръка е на грифа.

2. Каквото мога да свиря на електрическата, няма проблем да изсвиря и на класическата, която е точно 50мм при нъта.

3. След като си взех електрическата, позарязах малко класическата китара, но по едно време забелязах, че лявата ми ръка "омеква", затова поддържам и двете китари "във форма" в момента.

4. Вече споменах, че грифът е по-тесен от стандартния.

5. От опит глава не ме е заболяла.

 

Само ще отбележа следните две неща:

- Още не съм се решил на интервенцията, като колебанието е дали да не го оставя за по-късен етап за цялостна къстъм китара.

- Нарочно ви питам вас дали по някакъв начин ще засегна и други компоненти, а не само грифа, понеже все пак има (макар и малък) процент вероятност да не ми хареса и да искам да възстановя първоначалния вид на инструмента.

 

 

Благодаря за информацията още веднъж :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Решението в твоя случай е да смениш САМО грифа (със съответния хардуер, разбира се - ключове, нът, евентуално обтегачи, ако главата е успоредна, а не под ъгъл спрямо дължината на грифа и т.н.). Смяната протича по следния начин - сваляш струните, развиваш болтовете отзад, внимателно вадиш грифа, слагаш другия, слагаш струни, настройваш, евентуално ще се наложи някакъв сетъп и всичко заспива. Не те кефи? Сменяш грифа със стария и пак сетъпваш - всичко е все едно не е било никога :) Ако грифът се направи добре, няма да има проблеми.

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

между другото,доста хора,минаваики от акустична кьм ел.китара,горе им е тесен грифа.обаче практиката показва,че ел.китара с 50мм на ньта е доста неудобно и неефективно нещо.казвам го от опита си като китарист,не като друго.познавам хора с лява рька,която хваща октава на една струна и пак си свирят на стандартни грифове.не ти давам акьл,просто споделям опит...

 

Тук нещата опират до личен вкус, предпочитания и удобство. Правил съм гриф широк 55мм и мога да кажа, че ми беше доста странно и трудно да го възприема отначало, но в пък щом на клиента му е удобно, така да бъде.

Въпрос на вкус. На едни музиканти им е терсене ("терсене" -дума, която употребявам много често, като синоним на неудобен), на други пък точно им пасва....

 

К. Димитров

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

здрасти,

нещо което се присетих докато гледах какво има в нет-а ... а и се сетих за твоите "кахъри"

 

грифа на 12струнна е с 50мм при нът-а ... и само него трябва да смениш..... евентуално да махнеш излишните ключове

 

казвам го за да не си правиш поръчков , а ако ти изпадне от някъде 12ка може да ти свърши работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

12-струнна електрическа китара? И още по-странно 12-струнна акустична китара със болт он нек джойнт? И още по-странно 12 струнна акустична китара с болт он нек джойнт с мензурата, която му трябва? Ооок, разбира се...

 

Пич, мисли малко преди да пишеш, става ли?

 

Поздрави,

Влад

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.