Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв е проблема на липовото (basswood) тяло?


Jorko_Beliata

Recommended Posts

Няма никакъв проблем! Всичко е инсинуация и конспирация! :)

 

"какво им е лошото на тия китари?"

Проблема не е в тях. А в тези, които много мислят а малко свирят!

Тук доста философи има , които знаят много, но ще ми е интересно ако седнем да свирим какво ще покажат? Пък аз съм се убедил че една ел.китара за да звучи добре , трябва да има хубави адаптери и да е удобна на китариста. Ако една китара е с керливи адаптери ама каквото и да е дървото-нищо няма да изкара.

 

Една китара от "кЕрливо дърво" няма, да звучи добре с каквито и да е адаптери (по-добрите адаптери просто няма, да си развият потенциала).

 

... А иначе - най-добре е, да се мисли и като се свири и като се говори!

 

А при Basswood-a проблемите (ако ги има) са като при всеки tone wood. Добър материал - добри звукови качества (характерни за дървесния вид); лош материал - лоши звукови резултати.

Най-сериозни проблеми възникват, когато не се знае, какво точно се изисква, или очаква от инструмента (като звучене)!

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 101
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Кажи твоето мнение за предимствата/недостатъците при липа/махагон/елша, като човек, чул много различни китари.

На мен поне ми е интересно да чуя, според теб доколко са верни тия неща за по-бедното звучене на липата.

Все пак аз съм свирил на не повече от 10-на липови китари, повечето от които с лицензни тремола, а знам, че има и липови китари от доста подбрана липа, които, като че ли си имат свой чар в звученето. Примерно помня, че бях пробвал един RG Prestige(за който не съм сигурен от какво точно е, а и не помня модела), който в допнатата настройка, в която беше ми хареса доста. Но при средните класове, като че ли махагоновите наистина имат доста по-приятни ниски.

 

Че има по-различен тон липата е ясно, но дали е наистина по-беден, както много хора пишат...

 

Най-сериозни проблеми възникват, когато не се знае, какво точно се изисква, или очаква от инструмента (като звучене)!

 

И аз мисля, че точно това е проблемът. Мисля, че е добре да се стъпва на общоприетите "правила", що се отнася до избор на китара за конкретно звучене, отколкото да "набутваме" липа, махагон или друго когато даваме съвети, понеже примерно на нас ни харесва даден материал.

 

При това, не разбирам защо авторът на темата ме цитира така, все едно съм казал, че липата не става за нищо. Стремил съм се максимално прозрачно и безпристрастно да опиша качествата материалите по-начин, който по-скоро е общоприет, отколкото стъпва на конкретни вкусове. В това можете да се убедите сами като прочетете мнението ми в посочената тема.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е индивидулано това със състейна и зависи от материали, качество, конструкция, тремола, бридж, сетъп, прагчта, състояние на седлата/нъта, стринг ритейнъри и т.н.

 

Пробвай едно евтино ЛП копие тип Винтидж или нещо друго и сравни състейна му, особено на високите позиции с която искаш страт/суперстрат китара. Разликата ще забележиш веднага.

 

Иначе гаранции няма. Аз имам и една елшова китара с много издържливо и готино откъм държане на строй тремоло тип "флойд", което обаче изяжда доста от състейна и прави тона много метален..... тук вече нещата опират до конкретно решение и конкретен модел.

Евтиме ! - Онзи ден пробвах китари от по 3000 евро и китара за 1000 кинта на едни и същи корекции-разликата беше минимална и аз лично не бих дал 5000 лв отгоре за тази разлика, по скоро ще си избера удобната китара и ще и сложа подобаващите адаптери за саунда който ми трябва-другото е както се изрази Налбантов-"Конспирация , на фирмита и лиготия"-звука на китарата идва от качеството на адаптера, който улавя струната , а до колко дървото може да влиае на струната и на характеристиките на адаптерите вие преценете. Аз бих ви казал че за мен китарата е гриф , удобство и адаптери.

 

Една китара от "кЕрливо дърво" няма, да звучи добре с каквито и да е адаптери (по-добрите адаптери просто няма, да си развият потенциала).

 

... А иначе - най-добре е, да се мисли и като се свири и като се говори!

 

А при Basswood-a проблемите (ако ги има) са като при всеки tone wood. Добър материал - добри звукови качества (характерни за дървесния вид); лош материал - лоши звукови резултати.

Най-сериозни проблеми възникват, когато не се знае, какво точно се изисква, или очаква от инструмента (като звучене)!

Прав си като казваш че трябва да се мисли като се говори и като се свири. Но аз ще ти кажа че ако взема една китара от липа и една от махагон или дори от орех с хубави адаптери и ако ти завържа очите, едва ли ще успееш да различиш кой саунд на коя китара е!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@jororock

Мисля, че мнението ти е несериозно.

Занеси една стара Кремона на лютиер и му дай 1000 лв да я направи страшно удобна и да и сложи хубави адаптери. След това я сравни с Gibson от най-евтините като тон.

 

Вярно е, че страшно скъпата китара не винаги звучи убийствено(особено ако разчитаме на личния вкус за референция). Все пак се плаща и за име, имидж, изработка, глезотия.

 

Аз обаче бих направил предположение, че като цяло китарите за 3000 евро звучат поне някоя друга идея по-добре от китарите за 1000 лв, макар и да съществуват изключения.

 

PS: Между другото, и аз не мислех, че има голяма разлика преди няколко години, както можете да прочетете назад в темите, обаче вече съм УБЕДЕН, че за звука на китарата, материалите са от първостепенна важност, почти толкова голяма, колкото при акустичните инструменти. Говоря както за качество на материалите, така и за тип материали.

Затова е добре да знаем какво търсим като тон и с кои материали се постига най-убедително.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Говорим за китари а не за дъски от дъскорезницата. Аз удобна кремона не познавам , нито вярна-това са Дървокастери. Сега ми обяснете -да попитам аз като невежа-как адже ба дървото еди кое си звучи с повече ниски или високи от другото и как това влияе в-у характеристиката на адаптера , който улавя трептението на струната със своето електромагнитно поле, и носи собствените си характеристики за ниски среди и високи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Но аз ще ти кажа че ако взема една китара от липа и една от махагон или дори от орех с хубави адаптери и ако ти завържа очите, едва ли ще успееш да различиш кой саунд на коя китара е!!!

 

Аз лично ще ги различа! Но по-важното е, че това изобщо не е проблем за почти всеки прекарал известно време в свирене с добри (т.е. динамични; т.е. от добър материал + добри компоненти) инструменти, включвани в добри китарни усилватели. Също така не е кой знае колко проблематично и наваксването на липсата, на такава практика в съвременните условия, в които живеем.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Механика, акустика...

 

Просто струната не е закачена в две абсолютно неповижни точки. Как ще трепти струната, кои нейни честоти и хармоници ще бъдат по-силно изразени, къде и колко остри че са резонансите на механичната система(понеже звуковите вълни минават и през дървото, което поради материала, формата и конструкцията, масата си и т.н. си има свиоте резонанси), колко бързо ще пътуват вълните през съответния материал и други параметри определят как ще звучи самата струна. Оттам нататък, адаптера може да чуе само това, как трепти струната.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Вярно е, че страшно скъпата китара не винаги звучи убийствено(особено ако разчитаме на личния вкус за референция). Все пак се плаща и за име, имидж, изработка, глезотия.

Ето това е истината за суперцените на инструментите. Видях и поръчката на Цветан Недялков към ПРС със злата по 24 карата и меча на Хан Крум (това се води тайна -даже може да ми се разсърдят някой хора), но при калкулираната цена на фирмата за "име, имидж, изработка, глезотия" масрафа излезъл 45000 долара, и познайте дали порачителя е осъществил поръчката, и защо не е ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Jororock, тук не бих се съгласил с теб, защото след като като при включена китара почукаш по нея с пръсти докато задържаш струните (или изцяло без струни - и това съм пробвал), това почукване се чува и през усилвателя, значи дървото има значение. Колко голямо и какво, вече е предмет на тази тема тук.

Редактирано от SomeoneElse
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега ми обяснете -да попитам аз като невежа-как адже ба дървото еди кое си звучи с повече ниски или високи от другото и как това влияе в-у характеристиката на адаптера , който улавя трептението на струната със своето електромагнитно поле, и носи собствените си характеристики за ниски среди и високи?

 

За да научи нещо човек (т.е. "да му се обясни" - както е формулирано в "молбата") не е достатъчно само, да е невежа! Трябва, да има желание за научавне, а и доверие в обучаващия. Т.е - трябва, да е готов, да научи нещо. Иначе процесът е мъчителен и за двете страни, и резултатите са доста компрометирани. Дори и нашият Форум е пълен (и продължава, да се пълни) с примери в това отношение.

Редактирано от docc
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дефинирай - бедно и богато звучене?

Аз разбирам - различно звучене.

Липата има много добра атака и дефиниция на тона. Не звучи толкова плътно в средите, колкото махагон или ясен да кажем.

Не е с толкова изразени ниски като махагона също. Много приятен и балансиран тон.

 

Това е силно генерализирано твърдение и зависи от около 15000 фактора :)

Редактирано от synchu
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Адаптера чува как трепти струната-само това, а резонансите са превилегия повече на акустичните инструменти , Дървото не може да влияе на адаптера а само на струната, и влиянието му при солид бодитата е минимално-повече струната се влияе от това дали е твърдо окачена или с флойд.

 

Темата май стана повече за лютиери, а не за китаристи!- Все пак за 27-то години които свиря , позволи ми да съм научил нещо -дори и от достата китари които са минали през ръцете ми! ;-)

 

То и по микрофона като почукаш се чува, но дори и да пищиш като идиот докато не отидеш до пулта и не дадеш високи , те няма да излезнат!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да Адаптера чува как трепти струната-само това, а резонансите са превилегия повече на акустичните инструменти , Дървото не може да влияе на адаптера а само на струната, и влиянието му при солид бодитата е минимално-повече струната се влияе от това дали е твърдо окачена или с флойд.

 

Бих казал, че влиянието е по-малко, отколкото при акустичните инструменти, но минимално - в никакъв случай!

 

ПС: не е нужно да цитираш по-много мнения - става много обемно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.