Jump to content
Българският форум за музиканти

Какъв е проблема на липовото (basswood) тяло?


Jorko_Beliata

Recommended Posts

Та, цял ден ровя из сайта на Ibanez и се чудя - какво им е на липовите тела, щото даже скъпите "Престиж" серии са такива?

Пробвах GR350 и звука ми хареса, днес ще ходя да гледам 1570-ки. Но всичките са с тела от липа, а прочетох неособеноласкави мнения за материяла :surprise:

 

Всъщност, има един модел на добра цена (около 1300 тук), който обаче май няма да се внася в БГ - RGT42DXFM.

Другите модели с нек-тру-боди и тяло от махагон са от порядака на 4,5К... :metalist:

 

Та, след като е много вероятно да опра до "липовица" - според тези от вас, които имат впечатлевния, какво им е лошото на тия китари? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 101
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Няма никакъв проблем! Всичко е инсинуация и конспирация! :)

 

"какво им е лошото на тия китари?"

Проблема не е в тях. А в тези, които много мислят а малко свирят!

Редактирано от Black Bird
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Проблем не знам да има с липата, въпрос на вкус си е. Доста подходящо дърво ако търсиш по-съвременно звучене; съответно повечето Ibanez и изобщо суперстрат китарки са си точно от липа. За по-традиционно звучащи инструменти (примерно страт, лп) се ползват други дръвца.

 

Наздраве, дидо

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Къде/какво си прочел?

Нищо им няма. Много са си добри.

 

Ами, ей тук Евтим пише, че според много хора липата не е "дърво за свирка" :)

На мен звученето на RG-тата ми хареса, ама като че не стига плътност на звука. Махагона по - ми хареса :girl_cray2:

 

Не ми се кихат 1500 камъка за липа, ако доскоро е имало махагон за 1200...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Бе ... май единственият голям недостатък на липата е, че ако дялнеш тялото в някой ръб, ще му оставиш доволен белег. Крехка и чувствителна е към ... хм ... злоупотреби. Ако не е покрита добре, де. Май е по-скоро въпрос на свирене и предпочитания към тона оттам насетне. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Адаш ще ме извиняваш но ако тва наричаш плътно аз го наричам жужня и липса на сякъв лоу енд.

 

Разни хора разни идеали на мене липата не ми харесва виж махагона и елшата са друго нещо...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Няма никакъв проблем! Всичко е инсинуация и конспирация! :)

 

"какво им е лошото на тия китари?"

Проблема не е в тях. А в тези, които много мислят а малко свирят!

Тук доста философи има , които знаят много, но ще ми е интересно ако седнем да свирим какво ще покажат? Пък аз съм се убедил че една ел.китара за да звучи добре , трябва да има хубави адаптери и да е удобна на китариста. Ако една китара е с керливи адаптери ама каквото и да е дървото-нищо няма да изкара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Нека не смесваме нещата. Едно е да си добър китарист, друго са качествата на самата китара.

 

2. Това, че липата звучи добре за съответната музика и вкус е напълно вярно.

 

3. Това, че липата има свой собствен звук, който се различава от други материали като махагона и елшата(както и те имат разлики помежду си) е ясно и не подлежи на коментар. Не е мое мнение, че липата е поподходяща за пробивен хай-гейн соло звук, но за по-класически неща не най-подходящият материал, особено ако се търси автентичен звук на махагонова/елшова китара. На много хора липата им звучи по-малко богато като тон. И аз съм съгласн с тях до голяма степен, въпреки, че не бива да се изпада в крайности. Липата си има приложението, но според много хора, включително и лютиери, не е най-богато звучащият материал - кратко и ясно.

 

4. Не е вярно твърдението, че всяка китара с хубави адаптери, която е удобна звучи непременно добре.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е, не говорим точно за еквилайзери като обсъждаме тон, атака и т.н.

Ти тези неща много добре ги знаеш, ама темата отива повече в посока лигня и смукане на аргументи, отколкото към достатъчно сериозна дискусия по въпроса...

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ъъъъ, това няма как да го знам, освен ако не питам - ми настоящата ми китара е от елша (Alder), но ми се струва че дава доста по - къс тон от липовата. И двете дръвца които имам предвид са с болт - он нек.

 

Липата има ли общо със състейна на RG-тата? Щото ми се струва да не са зле.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много е индивидулано това със състейна и зависи от материали, качество, конструкция, тремола, бридж, сетъп, прагчта, състояние на седлата/нъта, стринг ритейнъри и т.н.

 

Пробвай едно евтино ЛП копие тип Винтидж или нещо друго и сравни състейна му, особено на високите позиции с която искаш страт/суперстрат китара. Разликата ще забележиш веднага.

 

Иначе гаранции няма. Аз имам и една елшова китара с много издържливо и готино откъм държане на строй тремоло тип "флойд", което обаче изяжда доста от състейна и прави тона много метален..... тук вече нещата опират до конкретно решение и конкретен модел.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.