Jump to content
Българският форум за музиканти

DIY китарно/бас кубе


Recommended Posts

Благодаря отново за тези съвети, но мисля, че за говорителя няма да ви послушам. Ако ползвам S2012 трябва да увелича почти двойно литража на кутията и това тотално противоречи с концепцията ми за компактност. СА2010 също е говорител от Basslite серията, чак hi-Fi колона няма да стане - казах що годе флат. Може би единствения вариант да реша това уравнение е да действам както каза TONY. Но има дълъг път да извървя дотам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 47
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Kогато баса слиза до 40Hz, а кутията затворен обем реже от 100Hz, половината от баса го няма. Липсва. Ако 'в определени случаи' това може да е приемливо (макар, че се съмнявам), то за всички останали не става.

 

Parni_Valjak, почти няма професионални озвучителни тела за бас китара, които да са линейни на 40 Hz, повечето са с честотна лента между -6 и -10 dB @40 Hz и това не е проблем дори за басисти ползващи 5 струнен бас (31 Hz при нормална настройка, в някои случай настроен и по-ниско). Производителите, които правят изключение са в по-голямата си част разни "бутикови", чиито продукти са далеч от представата за универсална употреба.

 

 

Друг е въпросът дали е 'добро' бас решение, и дали вкусът може да се каже че е добър

Най-популярната бас апаратура за концертно свирене в света включва озв. тяло със затворен обем и лампов усилвател. Тъй като този тип звук се е наложил като стандарт (за определени видове музика поне) списъкът на производителите, които през последните 30 години са проявили лош вкус и са предлагали озв. тела със затворен обем е доста дълъг :girl_cray2:

 

А китара как ще звучи в кутия предназначена за бас? Пак на някой може да му хареса, но на другите? Да не отварям дума за специфичните тонкорекции, които се изискват от двата типа усилватели.

Кутията трябва се проектира така че да бъде за универсална употреба, т.е. и за бас и за китара, естествено с известен компромис и за двете приложения. Точно това се опитвам да направя с препоръките за друг говорител.

Според мен Сансамп ГТ2 е добър вариант за тонкорекции ако се търси решение с един канал. Самия производител го препоръчва за употреба и с бас, и с китара (линк). На първо време въпросът е само колко близък ще е правения вариант до оригинала.

 

patient , сигурен съм че ще научиш доста от подобен проект, освен това си мисля че добрия краен резултат не е толкова невъзможна задача - след някоя модификация тук-там би трябвало да стане.

Ако не искаш да използваш 12" говорител се огледай за друг 10"

Линеен говорител би бил подходящ само ако ще включваш симулатор тип Line 6 в комбото. Санс амп предусилването ще звучи по-добре в традиционен инструментален говорител т.е. такъв с щръкнала среда. По-широката честотна лента във високи честоти е абсолютно пренебрежима като предимство и няма да доведе до по-ясен звук в сравнение с другия тип говорител.

Не подценявай чувствителността като параметър - освен че ще ти даде по-високо звуково налягане ще имаш и усещане за повече динамика и атака на звука.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй като замислям вариант за байпас на преампа с цел употребата на други преамп симулации от външен процесор, твърдоглаво настоявам за флат говорител. Но пак казвам - нищо не е решено. Тепърва ще има да се слушат още доста семпли и прочее. Засега не искам да слагам каруцата пред коня.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако реша да правя графичен еквалайзер, какви фейдърчета трябва да ползвам логаритмични или алогартимични? Всъщност какъв точно е принципа на работа на алогаритмичния потенциометър по средата е максимално отворен или затворен?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^При повечето схемни решения на графичен еквилайзер, се използват линейни потенциометри, за да може да имаш нулеви корекции в средно положение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй - поиграх си малко с BassBox-a днес и мисля, че closed back версията определено не е добра опция. Вярно, че изпълва изискването ми за компактност, но само толкова. Ако искам да ползвам кубето и за бас определено трябва да е вентед, защото иначе затихването в ниските честоти започва от 100Hz и пада с около 12dB на октава, което си е доста. Вариантите, обаче за вентед кабинет са доста и ми се ще да дадете мнения относно броя и формата на отворите, както и формата на кутията. Не знам само защо няма опция за open back кабинет в програмата или аз нещо не съм разцъкал както трябва?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй - поиграх си малко с BassBox-a днес и мисля, че closed back версията определено не е добра опция. Вярно, че изпълва изискването ми за компактност, но само толкова. Ако искам да ползвам кубето и за бас определено трябва да е вентед, защото иначе затихването в ниските честоти започва от 100Hz и пада с около 12dB на октава, което си е доста.

;)

Вариантите, обаче за вентед кабинет са доста и ми се ще да дадете мнения относно броя и формата на отворите, както и формата на кутията.

Без да предизвиквам пак ненужни спорове, ще кажа , че има доста неща, които трябва да се имат предвид при проектирането на Bass-ported ОТ. Така зададен въпросът няма необходимите условия за правилен избор. Всичко в едно Озвучително Тяло е взаимозависимо - параметри на високоговорителя, обем на кутията, размери на порта, загубите в кутията и порта, скоростта на въздуха в порта, и т.н. Освен това математическите модели в програмите за симулиране са апроксимативни и никога не са пълни (не може и да са по принцип). Това налага итерактивно проектиране с прилагане на много знания и опит при изследването на симулацията. Дори и тогава, реално реализираното ОТ ще има разлики с проектираното. За да са малки, трябва да се знае какво да се прави. Накрая се измерва направеното ОТ,и се търси корелацията или липсата на такава между проекта и практическата реализация. Ако е възможно, се правят промени в конструкцията... Тук само ще цитирам мнението на специалистите от JBL, че лошо направеният бас-рефлекс е по-лош от липсата на такъв.

Не знам само защо няма опция за open back кабинет в програмата или аз нещо не съм разцъкал както трябва?

Не съм запознат с използваната програма, но 'отвореният кабинет' е частен случай на акустичен екран, и по принцип за него важат основните физични закони...

 

Успех по-нататък!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако вариантът със затворен обем не ти харесва заради малко ниски не виждам смисъл да обмисляш open back кутия.

 

Виж готовите варианти които Еминънс предлагат за басрефлексно тяло ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 4 weeks later...

През последния месец си скъсах задника от бачкане, та не ми остана много време да се занимавам физически, с проекта, но май това стана за добро. Имах възможност да премисля някои от нещата и май ще прегърна препоръката на TONY за модулна система. Причините са няколко, но основните са две - време и финанси. Предвид фактът, че по коледа се охарчих за ГТ-10, от който останах предоволен, по-разумното решение ми се вижда да си направя два активни кабинета, за да мога пълноценно да ползвам възможностите на проца, вместо да правя комбо. Ако искам да ползвам Сансампа като преамп, мога да го правя през ефект луупа на процесора. Няма смисъл да правя наново и да вграждам в комбо вече готов ефект.

 

Да кажем, че почти окончателно съм се спрял на LM3886/7 за крайно стъпало. Остава захранващ блок, избор на говорители за активните боксове, както и конструкция на същите.

 

Спрял съм се на ей таз схема за захранване:

powerjt2.th.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Мда ама не... Ще трябва да мисля друг вариант за захранване. Тия чипчета не могат да дадат достатъчно ток, за да нахранят усилвателя. Според последните ми изчисления за около 50 вата при 8 ома товар, ще ми трябва захранване около 25 волта близо 4 ампера. Връщам се в изходно положение.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

WELCOME BACK!

Така и не е ясно за какво ще е това захранване. Във всеки случай изключено е да е за крайно стъпало. А в поста става съпрос за активни озвучителни тела, доколкото разбирам.

Има няколко неща които са важни като начални условия.

Първо, ватовете на китарен и бас усилвател, не са еднакви, особено когато са един до друг... За справка кривите на Fletcher–Munson:

 

400px-Lindos1.svg.png

Като се разгледа внимателно картинката, се вижда с просто око, че разликата в звуковите налягания за граничните 80Hz за китара и 42Hz за бас (при нормална настройка), е 20dB при прага на чуваемост и да кажем 10dB при по-високи нива. Тази разлика трябва априори да се компенсира с различни мощности на съответните комплекти. Като се има предвд , че 3дБ по мощност са два пъти, то разликите се явяват значителни. Известно е, че винаги басовите апаратури са по-мощни, колко - вече е въпрос на избор и баланс в системата.

Второ, прага на чуваемост за ниските честоти е доста висок, което ще рече, че за да се чуе нисък звук, той трябва да е с по-високо налягане, респективно по-висока мощност. Като се включи в сметката и озвучителното тяло, чиято честотна характеристика в ниските честоти често е силно спадаща, въпросът става сериозен.

Трето, динамичният обхват за бас-обхвата е силно скъсен в сравнение с общия динамичен обхват - 50-70dB спрямо 100-120dB. Затова често се работи с компресор на баса, за да се вмести динамиката там където трябва.

За сега стига по тези въпроси.

За захранването.

Захранването е съществена част в заданието. Дори като се имат предвид горепосочените съображения. Което означава, че от него ще зависи твърде много качеството на цялата система. Много може да се коментира в технически аспект, но накратко, защо посоченото в картинката решение не става.

1. Еднополупериодното изправяне е неефективно на 50%.

2. Честотата на пулсациите е 50Hz, спрямо 100Hz при двуполупериодно изправяне. Това налага употреба на двойно и тройно по-големи електролитни кондензатори, двойно по-силнотокови диоди и носи всички неприятни последици от това.

3. Мощен краен усилвател, който има повече от 10 вата мощност, не се захранва със стабилизиратори. Поне не такива. Линейните стабилизатори имат ниско КПД. За да са ефективни в качеството си на стабилизатори, върху тях трябва да има винаги над 5 волта. При силна консумация (характерна за мощен консуматор) спадането на изправеното (все още не стабилизирано) напрежение може да достига 5-10 волта. Тази разлика, прибавена към 5-те волта става голяма и се губи до 50% от подаваната от трансформатора мощност....

 

Забележка: Когато се чете английска публикация, да се има предвид че "regulator" и "regulation" се използват за две български значения - регулатор и стабилизатор, регулиране и стабилизиране. Въпреки, че често може да означават едно и също, не винаги се покриват значенията.

 

Темата е по-обширна, но за сега стига.

Докато съм умотворял, вече има прогрес по отношение на темата :)

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В документацията на чипа трябва да иам изискванията към захранването колко волта за каква мощност и товар.Може да има и примерни схеми за захранване.Ако няма потърси схеми в интернет на фирмени изделия с въпросния чип.

Когато аз си правих усилвател с lm3886 направих просто захранване с изправител и филтрация с два големи електролитни кондензатора.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не ми е проблем да си сметна напрежението и тока. При мощност 56 вата и товар 8 ома (ако ползвам lm3876):

Umax=√2PR= 30V

Imax=√2P/R= 3,7A

 

Проблемът ми е, че повечето регулатори работят на 1-1,5А.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами очевидно няма да ползваш регулатори за крайното стъппало.

За първи път ли правиш усилвател на мощност?

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.