Jump to content
Българският форум за музиканти

Специфична обработка на МР3


the_gorer

Recommended Posts

Всички знаем, че МР3 компресията слага по няколко десети от секундата тишина в началото и в края на компресирания файл.

Това означава, че ако компресираме WAV файл, в началото и в карая на новополучената МР3-ойка ще бъде добавено празно "място", ако го погледнем в редактираща програма.

Смъквам едни барабанни лупове, които са компресирани в МР3. От опит знам, че МР3 не е подходящ за лупове именно заради малките "дупки" в началото и в края, които объркват ритмиката на парчето.

Въпросът ми е: Има ли програма или плъгин, които автоматично да отрязват тишината в началото и края на МР3-оките и да ги сейвва като WAV?

Става дума за поне 700 файла, така, че трябва да може да ги обработва BATCH.

 

CoolEdit Pro (насотящият Adobe Audition) има собствен формат (*.cel), който е МР3-ойка, комбинирана с малък таг към нея, който да оказва откъде до къде е тишина и трябва да се отреже от програмата при лупването.

Има ли начин това да с енаправи и с обикновени МР3-ойки, които не са били сейввани като *.cel от програмата?

 

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако тишината е константа, Cool Edit Pro има batch processing- прилагане на един и същи "сценарии" за поредица файлове. Мисля, че и SoundForge има.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да.

Другият вариант е в един от трите едитора (на Adobe, на Sonic Foundary или на Steinberg) ръчно да отрежеш тишината,:) но си ейбъл мейч. ;) Sound Forge никак не го любя, за разлика от Cool Edit и WaveLab, но пък в WaveLab не съм сигурен дали има такава опция. Не ми е трябвало и при разглеждане сега не видях нещо подобно. Но пък и моят е 4-ка...

 

:)

Редактирано от Stone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, като изключим шума, натурално записаните семпли имат записани няколко стотни от секундата "атака", т.е. варианта е или да отрежеш част от семпъла, така, че кулминацията да съвпадне с ритъма(което е много грозно и непрофесионално), или да синхронизираш всеки семпъл, така, че да започва с дадените части от секундата по-рано, за да се изравни пика с ритъма, което е препоръчително. В този случай и тишината в началото няма нужда да се маха. Разбира се, по-голяма играчка е, но се получават много по-естествени тракове

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря за съветите.

Вече смъкнах въпросните лупове и се оказа, че са 50 МР3-ойки, всяка от които съдържа по няколко дръм трака с еднакъв BPM. Отделните тракове в една МP3-ойка са разделени с големи паузи помежду им.

Нещата малко се усложняват и няма да стане с Batch Processing-a на Adobe Audition, защото паузите са с различна продължителност и МР3-ойките съдържат различен брой отделни тракове.

Четох за някаква програмка, която отделя тишината от МР3-ойките. Ще се помъча да я открия отново.

Междувременно, ако някой знае как ще е най-добре да се процедира, моля да пише в темата.

Мерси!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, като изключим шума, натурално записаните семпли имат записани няколко стотни от секундата "атака", т.е. варианта е или да отрежеш част от семпъла, така, че кулминацията да съвпадне с ритъма(което е много грозно и непрофесионално), или да синхронизираш всеки семпъл, така, че да започва с дадените части от секундата по-рано, за да се изравни пика с ритъма, което е препоръчително. В този случай и тишината в началото няма нужда да се маха. Разбира се, по-голяма играчка е, но се получават много по-естествени тракове

На място казано! Това си е направо осъкатяване. :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еййййй то трябва да си малко по-тъп за да измислиш семпло решение :virtuoz: Аз тука за SF i CoolEdit ти говоря пък то.... ми WinAmp има вградена опция "Remove Silence In Beginning Of Tracks" и също HDD output режим.................................. просто ама кат тряя да се сети някой..... :happy:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.