Jump to content
Българският форум за музиканти

Фен клуб Мапекс


Recommended Posts

Драги съфорумници, предполагам племето на ползващите барабани Мапекс сред съфорумците сериозно се разраства. Изглежда логично да започнем да обменяме информация за проблеми, тяхното решаване и споделяне на друга полезна информация свързана с тази марка барабани. Приятно писане и четене:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно мен много ме дразнят гумените заместители на кечетата по стойките за чинели. Вие замествате ли ги или си свирите с тях?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

мен например адски много ме издразни това че на 2-рия месец ми се прееба едното окачване на томовете , една от врътките за затягане на стойките за чинели започна да се пренавива , това че педалът за касата (а.к.а 750 модела) беше неадекватен и неподлежащ на настройка . комплектите идват с отвратителни кожи, смятана да горните е абсолютно задължителна, на долните е повече от желателна за да се изкара звука който барабаните могат . с негативите дотук.. това за кечетата не мисля че е недостатък...

 

изкефих се на ниската цена за чисто нов комплект от "качествено" дърво и съотношението цена/звук , въпреки че лично аз постигах желаният звук по-лесно с обикновенният махагонов стейдж къстъм.... многообразието от финиши на корпусите също е +, това че в компекта м-бир4 дават 8" том с холдер подарък . дочух че при покупка на кленовия модел, дават барабанче блек пантер подарък. заслужават си барабаните , но имайте едно на ум. тепърва тази марка можеби ще се доказва из нашите ширини, нека минат няколко години и тогава да коментираме за издръжливоста на корпусите и железата. и то при комплекти които се разнасят често , а не само да си стоят в студиото или в къщи с години...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото специално серията Saturn идва с много добри кожи на Ремо - бойните на томовете са Емперър, резонантните - Амбасадор. Също и кожите на касата са идеални - бойната е Powerstroke 3 ако не се лъжа.

 

Виж М-бърч и Про-м кожите определено са за смяна още с купуването, което обаче при тия ниски цени мисля, че не е проблем.

 

Между другото с бачо Итседжам попаднахме на информация, че спират М-бърч и Про-м и ще пускат обща серия Meridian, която ще е в две разновидности - бреза и клен. Щяло да има подобрения по хардуера като цяло.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 дни бях в Ямаха-та на Раковска и изпаднах в лек шок виждайки табелката с цената на комплект Мапекс Орион /22,12,13 и 16" мисля беше конфигурацията/,а тя беше около 5100лв. Не мислите ли,че Мапекс малко се изхвърлят???

В смисъл все пак са си "Made in China",като предполагам материалите са местни,т.е. не са изнесено производство като Пърл например,които всичко правят вече в Тайван дори най-скъпите серии,но с японски материали и заготовки.А за "евтин" клен с външен слой дори екзотичен фурнир с ясно изразена шарка,тази цена ми се струва доста висока.Все пак сет с подобна конфигурация на "Oak custom" / Yamaha/ излизат около 3300-3400 лв.По-точно 1897 Евро/3718.12 лв./ по цена на Динакорд.

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди 2 дни бях в Ямаха-та на Раковска и изпаднах в лек шок виждайки табелката с цената на комплект Мапекс Орион /22,12,13 и 16" мисля беше конфигурацията/,а тя беше около 5100лв. Не мислите ли,че Мапекс малко се изхвърлят???

В смисъл все пак са си "Made in China",като предполагам материалите са местни,т.е. не са изнесено производство като Пърл например,които всичко правят вече в Тайван дори най-скъпите серии,но с японски материали и заготовки.А за "евтин" клен с външен слой дори екзотичен фурнир с ясно изразена шарка,тази цена ми се струва доста висока.Все пак сет с подобна конфигурация на "Oak custom" / Yamaha/ излизат около 3300-3400 лв.По-точно 1897 Евро/3718.12 лв./ по цена на Динакорд.

 

 

В сериите Орион и Сатурн се ползва северомерикански клен, поне по данни на производителя. А дали се изхвърлят - това е плаващ въпрос. Сериято Орион претендира за доста сериозно качество, поне на нивото на другите реномирани вече марки. Мисля, че чисто кленовите барабани ще става все по-скъпи заради ограничената наличност на материала. Забележете Тама как тактично избутват Старкласик мепъл в полза на Старкласик Бубинга, предполагам идеята не е само пазарен трик, а отговор на ограничен ресурс и все пак търсене на нови възможности и алтернативи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Примерно мен много ме дразнят гумените заместители на кечетата по стойките за чинели. Вие замествате ли ги или си свирите с тях?

 

Аз ползвам само долната гумичка, отгоре слагам киче, защото според мен иначе става прекалено стегнато.

 

Това което не ми харесва е материалът, който е използван за ябълките на държача на томовете и на по-високите серии стойки за чинели, които също ползват ябълки за промяна на ъгъла. Много бързо се надира и се рони при много употреба.

 

Около година ползвах модела M Birch и други забележки нямам, продадох го и сега чакам малко по-скъпият модел на Pro M.

 

Плюсовете за мен са ниската цена, при която получаваш качествен звук, доста масивен хардуер, много голямо разнообразие от конфигурации и разцветки.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Плюсовете за мен са ниската цена, при която получаваш качествен звук, доста масивен хардуер, много голямо разнообразие от конфигурации и разцветки.

 

Точно така - добро качество на разумна цена :)

 

В смисъл все пак са си "Made in China"

 

В деншно време всичко е от чайна, това отдавна не е аргумент. Гледай продукта като такъв, а не къде е произведен.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз ползвам само долната гумичка, отгоре слагам киче, защото според мен иначе става прекалено стегнато.

 

Това което не ми харесва е материалът, който е използван за ябълките на държача на томовете и на по-високите серии стойки за чинели, които също ползват ябълки за промяна на ъгъла. Много бързо се надира и се рони при много употреба.

 

Около година ползвах модела M Birch и други забележки нямам, продадох го и сега чакам малко по-скъпият модел на Pro M.

 

Плюсовете за мен са ниската цена, при която получаваш качествен звук, доста масивен хардуер, много голямо разнообразие от конфигурации и разцветки.

 

Между другото искрено ти препоръчвам за новите барабани да смениш кожите с Remo, а не с Evans - личното ми впечатление за момента е в полза на ремото. На предния ми сет ползвах Evans EC2, и имат едно гадно пляскане, което с течение на времето определено започна да ме дразни. Също така в течение на няколко седмици свирих на стейдж къстъма на Итседжам, който е с G1 coated и пак не ми харесваше звука, но в крайна сметка си е въпрос на вкус. По мнение на @Katsko Про-м с ремо звучи почти идентично със значително по-скъпия Сатурн. Аз даже дълго време се двоумях между двата модела, с което скъсах нервите на @axel от форума. Лично аз мисля, че про-м с цената си в България е недостижим от конкурентните марки като съотношение цена-качество(звук). Плюс това второ качествено барабанче като допълнение направо обезсмисля дискусията.

Редактирано от boreto
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото искрено ти препоръчвам за новите барабани да смениш кожите с Remo, а не с Evans - личното ми впечатление за момента е в полза на ремото. На предния ми сет ползвах Evans EC2, и имат едно гадно пляскане, което с течение на времето определено започна да ме дразни. Също така в течение на няколко седмици свирих на стейдж къстъма на Итседжам, който е с G1 coated и пак не ми харесваше звука, но в крайна сметка си е въпрос на вкус. По мнение на @Katsko Про-м с ремо звучи почти идентично със значително по-скъпия Сатурн. Аз даже дълго време се двоумях между двата модела, с което скъсах нервите на @axel от форума. Лично аз мисля, че про-м с цената си в България е недостижим от конкурентните марки като съотношение цена-качество(звук). Плюс това второ качествено барабанче като допълнение направо обезсмисля дискусията.

 

Ами аз вече съм си взел кожи Evans :) Иначе нямам нищо против Remo, но много по-трудно се намират и нямат в наличност много от моделите, а са и по скъпи, говоря за БГ.

Аз бях много доволен и от М Birch, но когато го взимах нямах никакъв избор от желаната конфигурация и финиш, а неможех да чакам толкова време, така че взех каквато имаше и по-късно си поръчах Pro M, който съвсем скоро трябва да дойде и тогава пак ще споделя мнението ми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В смисъл все пак са си "Made in China"

 

В деншно време всичко е от чайна, това отдавна не е аргумент. Гледай продукта като такъв, а не къде е произведен.

 

Поздрави

 

Абе да ти кажа не всичко си е China made ;)

А след като веднъж се прекарах да си купя чисто ново китайско барабанче "Basix",чиито болтове за натягане бяха с разбити резби само от едно натягане......повече тази грешка няма да повторя.Иначе на външен вид го докарват-готин финиш,но качеството ще се доказва с годините,както си го писал по-горе.

Относно Мапекс би ми било интересно да разбера начина им за производство на самите корпуси-как събират дървените фурнири,какви лепила ползват,дали го правят при висока температура и налягане,нещо което не можах да намеря на сайта им.Основните марки наблягат на това,като за някои това е рекламен трик,а за който се занимава с изработка на барабани е доста ценна информация,която може да ти даде някаква представа до колко биха издържали корпусите.Примерно не ми харесва,че Мапекс не използват подсилващи ленти "reinforcement hoop" при направата корпусите на барабанчетата от 5-6 слоя дърво,което е около 5мм. дебелина.С времето дървото омеква от постоянното натягане и такова барабанче ще загуби перфектната си окръжност.

Ех,Ремо,Ремо...защо е такава трудност намирането им в България :)

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

Абе да ти кажа не всичко си е China made ;)

А след като веднъж се прекарах да си купя чисто ново китайско барабанче "Basix",чиито болтове за натягане бяха с разбити резби само от едно натягане......повече тази грешка няма да повторя.Иначе на външен вид го докарват-готин финиш,но качеството ще се доказва с годините,както си го писал по-горе.

Относно Мапекс би ми било интересно да разбера начина им за производство на самите корпуси-как събират дървените фурнири,какви лепила ползват,дали го правят при висока температура и налягане,нещо което не можах да намеря на сайта им.Основните марки наблягат на това,като за някои това е рекламен трик,а за който се занимава с изработка на барабани е доста ценна информация,която може да ти даде някаква представа до колко биха издържали корпусите.Примерно не ми харесва,че Мапекс не използват подсилващи ленти "reinforcement hoop" при направата корпусите на барабанчетата от 5-6 слоя дърво,което е около 5мм. дебелина.С времето дървото омеква от постоянното натягане и такова барабанче ще загуби перфектната си окръжност.

Ех,Ремо,Ремо...защо е такава трудност намирането им в България :)

 

Вихро, за първи път чувам дърво да "омеква" от напрежение. Плюс това напрежението е по вертикала на корпуса ако не се лъжа? Защо да си губи формата?

А без да съм запознат с марката Basix, все ми се струва, че името подсказва едно доста стартово ниво. Поправи ме ако греша, като имаш предвид, че цената не винаги е основен фактор (все пак има вариант да са те "метнали" при покупката).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да,основното напрежение е по вертикала,но с натягането кожата оказва огромно напрежение точно по окръжността на ръба с посока центъра на тази окръжност.В тази връзка от корпусите,които съм се опитал да натисна с ръце,за да проверя твърдостта точно по ръбовете,най-добро впечатление са ми направили Тама-Бубинга.Говоря за корпуси без никакво подсилване по ръбовете-супер твърдо дърво.

А защо да си губи формата??? Просто с времето така се получава с повечето тънки корпуси/5-6мм./ без подсилващи обръчи,особено на солобарабаните,където има по-сериозно натягане.А и съвременните марки като че ли се интересуват от това да произвеждат на килограм,отколкото да наблегнат на качеството.

А Basix са немска фирма с изнесено производство в Китай и за съжаление използват местни суровини,а както всички знаем от учебниците по История, китайците отдавна си имат проблеми с производството на стомана :)Продуктите на Basix,дори най-скъпите серии са толкова евтини /барабанчето струваше 120 лв.-10 слоя бреза/ ,че едва ли е изгодно да се фалшифицират :)

Редактирано от vihro
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Айде тотално да влезем в зоната на офтопика...

 

Е малко е наивно от барабанче за 120 лева да се вадят кардинални изводи за всичко произведено в Китай. Плюс това съм абсолютно сигурен, че корпусите се кривят по какви ли не други причини, но не и от напрежение (стига да не се стига до тотални крайности в натягането. Примерно според мен едната проста влага много повече би имала роля за подобно изкривяване. Но всъщност истината е, че всичко това по никакъв начин не кореспондира с темата. И проблемите при производството на стомана в Китай си остава в учебниците, както и тяхната индустриална изостаналост като цяло, защото реалността сега е друга:)

 

Нека обсъждаме конкретни слабости и качества, а не "това е китайско и е скапано", защото може би всички, които сме се бръкнали да си ги купим и им се кефим не мислим по този начин:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.