Към съдържанието

Снимка

Фен клуб Мапекс

• Please log in to reply
108 отговора на тази тема

#1 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:
  • Инструмент:китара, барабани

Публикувано 25 ноември 2008 - 21:56

Драги съфорумници, предполагам племето на ползващите барабани Мапекс сред съфорумците сериозно се разраства. Изглежда логично да започнем да обменяме информация за проблеми, тяхното решаване и споделяне на друга полезна информация свързана с тази марка барабани. Приятно писане и четене:D

Елате повече....

#2 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:

Публикувано 25 ноември 2008 - 22:05

Примерно мен много ме дразнят гумените заместители на кечетата по стойките за чинели. Вие замествате ли ги или си свирите с тях?

Елате повече....

#3 Katsko

Katsko

татко с палки

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2678 Мнения:
  • Инструмент:барабани, тъпан, перкусии

Публикувано 25 ноември 2008 - 22:26

Аз си ги ползвам, екстра са си, номера е че са предвидени да седят затегнати.

#4 kukls

kukls

кофти твар

• Members
  • PipPipPip
  • 472 Мнения:
  • Инструмент:все още си избирам..

Публикувано 25 ноември 2008 - 22:29

мен например адски много ме издразни това че на 2-рия месец ми се прееба едното окачване на томовете , една от врътките за затягане на стойките за чинели започна да се пренавива , това че педалът за касата (а.к.а 750 модела) беше неадекватен и неподлежащ на настройка . комплектите идват с отвратителни кожи, смятана да горните е абсолютно задължителна, на долните е повече от желателна за да се изкара звука който барабаните могат . с негативите дотук.. това за кечетата не мисля че е недостатък...

изкефих се на ниската цена за чисто нов комплект от "качествено" дърво и съотношението цена/звук , въпреки че лично аз постигах желаният звук по-лесно с обикновенният махагонов стейдж къстъм.... многообразието от финиши на корпусите също е +, това че в компекта м-бир4 дават 8" том с холдер подарък . дочух че при покупка на кленовия модел, дават барабанче блек пантер подарък. заслужават си барабаните , но имайте едно на ум. тепърва тази марка можеби ще се доказва из нашите ширини, нека минат няколко години и тогава да коментираме за издръжливоста на корпусите и железата. и то при комплекти които се разнасят често , а не само да си стоят в студиото или в къщи с години...
"Никога не съм позволявал на училищните занятия да пречат на образованието ми."
"По-добре известен пияч, отколкото анонимен алкохолик."
"Не карай по-бързо отколкото може да лети ангелът ти хранител."

#5 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 10:27

Между другото специално серията Saturn идва с много добри кожи на Ремо - бойните на томовете са Емперър, резонантните - Амбасадор. Също и кожите на касата са идеални - бойната е Powerstroke 3 ако не се лъжа.

Виж М-бърч и Про-м кожите определено са за смяна още с купуването, което обаче при тия ниски цени мисля, че не е проблем.

Между другото с бачо Итседжам попаднахме на информация, че спират М-бърч и Про-м и ще пускат обща серия Meridian, която ще е в две разновидности - бреза и клен. Щяло да има подобрения по хардуера като цяло.

Елате повече....

#6 vihro

vihro

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1938 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 11:14

Преди 2 дни бях в Ямаха-та на Раковска и изпаднах в лек шок виждайки табелката с цената на комплект Мапекс Орион /22,12,13 и 16" мисля беше конфигурацията/,а тя беше около 5100лв. Не мислите ли,че Мапекс малко се изхвърлят???
В смисъл все пак са си "Made in China",като предполагам материалите са местни,т.е. не са изнесено производство като Пърл например,които всичко правят вече в Тайван дори най-скъпите серии,но с японски материали и заготовки.А за "евтин" клен с външен слой дори екзотичен фурнир с ясно изразена шарка,тази цена ми се струва доста висока.Все пак сет с подобна конфигурация на "Oak custom" / Yamaha/ излизат около 3300-3400 лв.По-точно 1897 Евро/3718.12 лв./ по цена на Динакорд.

Този пост е редактиран от vihro: 26 ноември 2008 - 11:18

#7 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 11:27

Преди 2 дни бях в Ямаха-та на Раковска и изпаднах в лек шок виждайки табелката с цената на комплект Мапекс Орион /22,12,13 и 16" мисля беше конфигурацията/,а тя беше около 5100лв. Не мислите ли,че Мапекс малко се изхвърлят???
В смисъл все пак са си "Made in China",като предполагам материалите са местни,т.е. не са изнесено производство като Пърл например,които всичко правят вече в Тайван дори най-скъпите серии,но с японски материали и заготовки.А за "евтин" клен с външен слой дори екзотичен фурнир с ясно изразена шарка,тази цена ми се струва доста висока.Все пак сет с подобна конфигурация на "Oak custom" / Yamaha/ излизат около 3300-3400 лв.По-точно 1897 Евро/3718.12 лв./ по цена на Динакорд.

В сериите Орион и Сатурн се ползва северомерикански клен, поне по данни на производителя. А дали се изхвърлят - това е плаващ въпрос. Сериято Орион претендира за доста сериозно качество, поне на нивото на другите реномирани вече марки. Мисля, че чисто кленовите барабани ще става все по-скъпи заради ограничената наличност на материала. Забележете Тама как тактично избутват Старкласик мепъл в полза на Старкласик Бубинга, предполагам идеята не е само пазарен трик, а отговор на ограничен ресурс и все пак търсене на нови възможности и алтернативи.

Елате повече....

#8 simon

simon

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 538 Мнения:
  • Инструмент:Барабани, Пиано, Китара

Публикувано 26 ноември 2008 - 11:56

Примерно мен много ме дразнят гумените заместители на кечетата по стойките за чинели. Вие замествате ли ги или си свирите с тях?

Аз ползвам само долната гумичка, отгоре слагам киче, защото според мен иначе става прекалено стегнато.

Това което не ми харесва е материалът, който е използван за ябълките на държача на томовете и на по-високите серии стойки за чинели, които също ползват ябълки за промяна на ъгъла. Много бързо се надира и се рони при много употреба.

Около година ползвах модела M Birch и други забележки нямам, продадох го и сега чакам малко по-скъпият модел на Pro M.

Плюсовете за мен са ниската цена, при която получаваш качествен звук, доста масивен хардуер, много голямо разнообразие от конфигурации и разцветки.

#9 geni2x

geni2x

Редовно навъртащ се

• Members
  • PipPipPip
  • 386 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 12:06

Плюсовете за мен са ниската цена, при която получаваш качествен звук, доста масивен хардуер, много голямо разнообразие от конфигурации и разцветки.

Точно така - добро качество на разумна цена :)

В смисъл все пак са си "Made in China"

В деншно време всичко е от чайна, това отдавна не е аргумент. Гледай продукта като такъв, а не къде е произведен.

Поздрави

#10 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 12:14

Аз ползвам само долната гумичка, отгоре слагам киче, защото според мен иначе става прекалено стегнато.

Това което не ми харесва е материалът, който е използван за ябълките на държача на томовете и на по-високите серии стойки за чинели, които също ползват ябълки за промяна на ъгъла. Много бързо се надира и се рони при много употреба.

Около година ползвах модела M Birch и други забележки нямам, продадох го и сега чакам малко по-скъпият модел на Pro M.

Между другото искрено ти препоръчвам за новите барабани да смениш кожите с Remo, а не с Evans - личното ми впечатление за момента е в полза на ремото. На предния ми сет ползвах Evans EC2, и имат едно гадно пляскане, което с течение на времето определено започна да ме дразни. Също така в течение на няколко седмици свирих на стейдж къстъма на Итседжам, който е с G1 coated и пак не ми харесваше звука, но в крайна сметка си е въпрос на вкус. По мнение на @Katsko Про-м с ремо звучи почти идентично със значително по-скъпия Сатурн. Аз даже дълго време се двоумях между двата модела, с което скъсах нервите на @axel от форума. Лично аз мисля, че про-м с цената си в България е недостижим от конкурентните марки като съотношение цена-качество(звук). Плюс това второ качествено барабанче като допълнение направо обезсмисля дискусията.

Този пост е редактиран от boreto: 26 ноември 2008 - 12:15

Елате повече....

#11 simon

simon

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 538 Мнения:
  • Инструмент:Барабани, Пиано, Китара

Публикувано 26 ноември 2008 - 12:40

[/quote]Между другото искрено ти препоръчвам за новите барабани да смениш кожите с Remo, а не с Evans - личното ми впечатление за момента е в полза на ремото. На предния ми сет ползвах Evans EC2, и имат едно гадно пляскане, което с течение на времето определено започна да ме дразни. Също така в течение на няколко седмици свирих на стейдж къстъма на Итседжам, който е с G1 coated и пак не ми харесваше звука, но в крайна сметка си е въпрос на вкус. По мнение на @Katsko Про-м с ремо звучи почти идентично със значително по-скъпия Сатурн. Аз даже дълго време се двоумях между двата модела, с което скъсах нервите на @axel от форума. Лично аз мисля, че про-м с цената си в България е недостижим от конкурентните марки като съотношение цена-качество(звук). Плюс това второ качествено барабанче като допълнение направо обезсмисля дискусията.
[/quote]

Ами аз вече съм си взел кожи Evans :) Иначе нямам нищо против Remo, но много по-трудно се намират и нямат в наличност много от моделите, а са и по скъпи, говоря за БГ.
Аз бях много доволен и от М Birch, но когато го взимах нямах никакъв избор от желаната конфигурация и финиш, а неможех да чакам толкова време, така че взех каквато имаше и по-късно си поръчах Pro M, който съвсем скоро трябва да дойде и тогава пак ще споделя мнението ми.

#12 vihro

vihro

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1938 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 12:44

[quote name='vihro' post='383106' date='Nov 26 2008, 11:14 AM']В смисъл все пак са си "Made in China"[/quote]

В деншно време всичко е от чайна, това отдавна не е аргумент. Гледай продукта като такъв, а не къде е произведен.

Поздрави
[/quote]

Абе да ти кажа не всичко си е China made ;)
А след като веднъж се прекарах да си купя чисто ново китайско барабанче "Basix",чиито болтове за натягане бяха с разбити резби само от едно натягане......повече тази грешка няма да повторя.Иначе на външен вид го докарват-готин финиш,но качеството ще се доказва с годините,както си го писал по-горе.
Относно Мапекс би ми било интересно да разбера начина им за производство на самите корпуси-как събират дървените фурнири,какви лепила ползват,дали го правят при висока температура и налягане,нещо което не можах да намеря на сайта им.Основните марки наблягат на това,като за някои това е рекламен трик,а за който се занимава с изработка на барабани е доста ценна информация,която може да ти даде някаква представа до колко биха издържали корпусите.Примерно не ми харесва,че Мапекс не използват подсилващи ленти "reinforcement hoop" при направата корпусите на барабанчетата от 5-6 слоя дърво,което е около 5мм. дебелина.С времето дървото омеква от постоянното натягане и такова барабанче ще загуби перфектната си окръжност.
Ех,Ремо,Ремо...защо е такава трудност намирането им в България :)

Този пост е редактиран от vihro: 26 ноември 2008 - 12:45

#13 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 12:57

[/quote]

Абе да ти кажа не всичко си е China made ;)
А след като веднъж се прекарах да си купя чисто ново китайско барабанче "Basix",чиито болтове за натягане бяха с разбити резби само от едно натягане......повече тази грешка няма да повторя.Иначе на външен вид го докарват-готин финиш,но качеството ще се доказва с годините,както си го писал по-горе.
Относно Мапекс би ми било интересно да разбера начина им за производство на самите корпуси-как събират дървените фурнири,какви лепила ползват,дали го правят при висока температура и налягане,нещо което не можах да намеря на сайта им.Основните марки наблягат на това,като за някои това е рекламен трик,а за който се занимава с изработка на барабани е доста ценна информация,която може да ти даде някаква представа до колко биха издържали корпусите.Примерно не ми харесва,че Мапекс не използват подсилващи ленти "reinforcement hoop" при направата корпусите на барабанчетата от 5-6 слоя дърво,което е около 5мм. дебелина.С времето дървото омеква от постоянното натягане и такова барабанче ще загуби перфектната си окръжност.
Ех,Ремо,Ремо...защо е такава трудност намирането им в България :)
[/quote]

Вихро, за първи път чувам дърво да "омеква" от напрежение. Плюс това напрежението е по вертикала на корпуса ако не се лъжа? Защо да си губи формата?
А без да съм запознат с марката Basix, все ми се струва, че името подсказва едно доста стартово ниво. Поправи ме ако греша, като имаш предвид, че цената не винаги е основен фактор (все пак има вариант да са те "метнали" при покупката).

Елате повече....

#14 vihro

vihro

Тежко пристрастен

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1938 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 16:50

Да,основното напрежение е по вертикала,но с натягането кожата оказва огромно напрежение точно по окръжността на ръба с посока центъра на тази окръжност.В тази връзка от корпусите,които съм се опитал да натисна с ръце,за да проверя твърдостта точно по ръбовете,най-добро впечатление са ми направили Тама-Бубинга.Говоря за корпуси без никакво подсилване по ръбовете-супер твърдо дърво.
А защо да си губи формата??? Просто с времето така се получава с повечето тънки корпуси/5-6мм./ без подсилващи обръчи,особено на солобарабаните,където има по-сериозно натягане.А и съвременните марки като че ли се интересуват от това да произвеждат на килограм,отколкото да наблегнат на качеството.
А Basix са немска фирма с изнесено производство в Китай и за съжаление използват местни суровини,а както всички знаем от учебниците по История, китайците отдавна си имат проблеми с производството на стомана :)Продуктите на Basix,дори най-скъпите серии са толкова евтини /барабанчето струваше 120 лв.-10 слоя бреза/ ,че едва ли е изгодно да се фалшифицират :)

Този пост е редактиран от vihro: 26 ноември 2008 - 16:52

#15 boreto

boreto

Шперц

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1023 Мнения:

Публикувано 26 ноември 2008 - 19:12

Айде тотално да влезем в зоната на офтопика...

Е малко е наивно от барабанче за 120 лева да се вадят кардинални изводи за всичко произведено в Китай. Плюс това съм абсолютно сигурен, че корпусите се кривят по какви ли не други причини, но не и от напрежение (стига да не се стига до тотални крайности в натягането. Примерно според мен едната проста влага много повече би имала роля за подобно изкривяване. Но всъщност истината е, че всичко това по никакъв начин не кореспондира с темата. И проблемите при производството на стомана в Китай си остава в учебниците, както и тяхната индустриална изостаналост като цяло, защото реалността сега е друга:)

Нека обсъждаме конкретни слабости и качества, а не "това е китайско и е скапано", защото може би всички, които сме се бръкнали да си ги купим и им се кефим не мислим по този начин:)

Елате повече....

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни