Jump to content
Българският форум за музиканти

шумоизолация и т.н.


Recommended Posts

исках да попитам някои от вас дали има опит в изолирането на шума и въобще основните пунктове при приспособяването на дадено помещение за репетиции. някои ми казват с вата да го изолирам, други слагали дунапрени и стиропори, трети дюшеци ковали по стените па кори, па ...та нека всички да споделят некъв опит и да дадат съвет на ентусиастите.!!!мерс/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ех, приятел, немаш си хабер, колко е обширна тази тема. Имам четири проекта на студио зад гърба си, так че ще ти кажа.

Ако е за репетиционна, целата ти е да изолираш шума да не пискат съседите и да нямаш реверберация. :D

За тази цел се ползва минерална вата - дюшечета, 100,50,5 с 75 кг/м3 плътност. поставят се върху скара от бичмете или алуминиеви профили 5 см дебелина, поставени на стената прес 50 см. От горе се покрива с гипскартон, с дебелина 1,2 см, фугите се фугират с uniflot (ползвай само тази смес, защото всяка друга се напуква до една седмица след полагането и) и се боядисва с латекс. :D

Ако е за студио, :think: трябва чертеж на помещениата, изчисляват се интерференциите, дифракциите, стоящите вълни, намира се оптимално решение за заглушаване, дълга и брадата работа :D

 

Ватата трябва да бъде минерална, защото стъклената няма звукоизолационни качества. Същото е за дунапрена и стиропора, които са само термоизолатори. Дюшеците помагат донякъде, защото им липсва плътност. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Днес ще снимам няколкото статии в Модърн Дръмър, които са посветени на този въпрос (бях споменал преди в друга тема) и ще ги постна, там има доста пространни разяснения. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за репетиционна е хавата, малко стайче за ре5ицийки. за студио не съм изпил още толко бири, млад съм и не разбирам от изчисления.пич, ако можеш постни ги тези мат'ряли, сигурно ще помогнат и мерси за което! други предложения???

(а че е обширна обширна е темата, ама нема да бегаме мноу офтопик и ще си свърши работата) Някой друг правил ли е ре5иционна?

пп--ivandtr--ватата в/у дъсчиците или м/у тях, е това трудно ми го ражда главата...мерси, приятелю! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

с групата сме правили евтина репетиционна:D

важното е за :D съседите :D и да не кънти :D .

даже по-важното е да не кънти:D

става с одеала:D

пробихме дупки на 20см от тавана

и направиме мрежа от корда.

опънахме одеалата върху мрежата,

и опънахме и одеала по стените.

важното е между одеалата и стената(тавана)

да има разстояние (или поне така си мисля):D

обрахме реверберацията и :read: съседите :D вече половин година ни търпят.

:)

:arrow: целта, дето се вика, е изпълнена.

:arrow: mission complete:) :violin:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Първото което аз бих направил е да изолирам самите озв. тела от конструкцията на сградата. Идеалният вариант е да са на въжета/вериги :godbless: , ако не - яка подложка под всяко - листове гума, дунапрен и пр. (материали с разл. плътност). Ако успееш с това задачата ти става доста по-лесна при обработката на стените. барабаниста също трябва да го окачите на въжета под тавана :) Грешка, само отделете барабаните - пак подложки или много пясък в дъсчен подиум.

Обърни внимание на вратите и прозорците - трябва да се затварят ПЛЪТНО. Добър тест е с лист хартия - слагаш го на рамката и затваряш. Ако се вади лесно значи имаш още работа :headbang:

 

Успех!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Synchu говореше за кори от яйца

JoiNT_NaTuRe спомена, че не трябва да има голи стени и пода да е поне с мокет

разбойник изолира озвучителните тела от конструкцията на сградата

IvanDTr каза някви неща дето хаха не ми е дорасъл мозъка за тях

 

Начи след малко ще се опитам да ви опиша подробно моита ситуация да ми кажете какво е най разумно и лесно да направя.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хех малко на ръка начертано, дано схванете идеята

4ertezh.jpg

 

Най-проблемни са ми пода и стената която делим със съседите ( 5 ) , също така на стената срещу вратата има 3 прозореца. Разбира се 3,4 също не са за пренебрегване защото майка ми за жалост не е особен фен на метъла.

 

Ако зависеше от мен нямаше да ми дреме ако изглежда като някакво ъндърграунд студио, но тъй като и родителите ми живеят тук дайте съвети така, че да не ме изхвърлят ако го направя :)

 

btw пропуснах да начертая леглото до второто бюро.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

за репетиционна е хавата, малко стайче за ре5ицийки. за студио не съм изпил още толко бири, млад съм и не разбирам от изчисления.пич, ако можеш постни ги тези мат'ряли, сигурно ще помогнат и мерси за което! други предложения???

(а че е обширна обширна е темата, ама нема да бегаме мноу офтопик и ще си свърши работата) Някой друг правил ли е ре5иционна?

пп--ivandtr--ватата в/у дъсчиците или м/у тях, е това трудно ми го ражда главата...мерси, приятелю! :)

ватата е м/у дъсчиците, отгоре е гипскартона

на пода, ако може ж/у замаската се слага минерална вата - 110 кг/м3. Това са много твърди дюшечета. Ако има пари под тях е добре да се сложи и корк. Отгоре се прави лека замаска и се покрива с настилка, която не е електростатична. За стените при съседите, ползвай дъсчице 8 или 10 см и два пласта вата 4 или 5 см. Отгоре два пласта гипскартон, като е многоважно фугите да се разминат.

Кори от яйца не слагй. Те не вършат, ама никаква работа.

:wall: :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кори от яйца не слагй. Те не вършат, ама никаква работа.

:wall: :)

Вършат пък! При добро разположение и същата тази минерална вата отдолу...:D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

IvanDTr - изключително полезна информация, може някой ден и аз да се захващам с подобно начинание.

 

Мерси много !

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Кори от яйца не слагй. Те не вършат, ама никаква работа.

:wall:  :)

Вършат пък! При добро разположение и същата тази минерална вата отдолу...:D

Само като покривен материал. Звукопоглъщащите им качества са много малки и някъде около 4-6-те KHz.

Повярвайте на опита ми. Първото студио, където съм работил, беше с такива кори, така че знам за какво иде реч! :wall:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Е все пак за репетиционна се пише - не за студио :)

 

Но в древни времена така действахме и вършеше не лоша работа, най-вече поради липса на друго ( вкл. и на информация).

 

мерси за инфото! :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бе знаете ли, кефа е че няма съседни стени с други сгради, а е малка къщичка с дворче а другите къщи са на 10 метра.въпроса (особено на барабаниста) е да се свири от 2-4 без тия изобщо да се досещат кво се дъни вътре.

благодаря на всички които постват!

any more suggetions?

някой има ли инфо за цени на мин.вата и гипсокартон?

дървените плоскости (шперплат или тези от пресовани стърготини) имат ли някакви звукопоглъщащи качества?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това, което съм написал е дейсвително за репетиционна, защото за студио, се правят допълнителни изчисления и при нужда стените се изолират с допълнителни изолационни материали.

ПДЧ плоскостите, също имат изолационни качества, но в по тесен спектър от гипскартона. Освен това те действат и като рефлектори и може да се увеличи кънтенето в долни средни честоти, което е много неприятно.

Най ефтиния вариант е минералната вата ор 45 кг/м3 до 75 кг/м3 плюс гипскартон.

Минералната вата е 4,5 - 7.5 лв на дюшече, което е половин квадрат.

Гипскартона - незнап колко е. Мисля (по спомен), че беше 11,12 лв плоскост 200/120/12 см.

Нещо такова! :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.