Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква акустична китара ?


hypnocil

Recommended Posts

Напълно съм съгласен, че акустичните китари с вградена електроника тип "пиезо адаптер" фишман вграден в бриджа имат твърде незадоволителен звук когато са амплифицирани.  Преди време преслушах 3 Walden-a, 2  LAG-а и една Yamaha  + 2 Фендера и нито една не ми хареса като звук през вградения си адаптер.

В този ценови клас може би чистата акустика е спасението.

И като говорим за ценови клас. Гледам, че световни професионалисти си слагат допълнително адаптер по свой вкус на чистите акустики или пък се озвучават със супер качествени микрофони. Което ме навежда, че и скъп Martin или Guild  да вземеш с вграден пиезоп адаптер... звукът пак няма да е онова което би искал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Само да вметна че голяма част от акустичните китаристи силно подценяват нуждата от специфичния усилвател за акустична китара. Преди седмица две бях свидетел на една Тейлър и една Мартин китари който включени в пулта директно звучаха ужасно.В правилния усилвател - Роланд, Фишман, АЕР - дори и само пиезото не звучи зле. Естествено системи като Фишман Еклипс дават много повече възможности.

 

Що се отнася до озвучаване на акустични китари на живо, доста от добрите китаристи, примерно Томи Еманюел и Адам Рафърти използват или усилвател или ДИ бокс ( пак специфичен)  и от звука им никой не се е оплакал.

Има го и момента че за всяка китара има нужда от игра с еквилайзера за да звукне, ама хората си викат я па то, кухарка, кво да и мисля толкова..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Доста акустични китари са минали през мен, в момента имам няколко електро-акустични: Yamaha CPX 10, Goodin Spectrum SA (с миди система), Ken Rose -  ACS, един много стар Applause и последната ми придобивка Kremona – Lulo Reinhardt Daimen .

За колегите, които се интересуваха от Кремона, приятно съм изненадан от новите им модели, наскоро бях в завода им и имах възможността повече от час да пробвам различни тяхни инструменти. Китарите им от стил стринг серията, които пробвах са от масивно дърво и звучат доста прилично.

 

От съществено значение за добрия акустичен саунд и да се избере хубав усилвател специално предназначен за акустична китара.

 

А относно избора на акустична китара за начинаещ , най-добре ориентирайте се в какъв стил ще свирите, така лесно ще направите избора си дали да бъде с найлонови или метални струни. Имайте впредвид, че от качеството на инструмента зависи дали ще изпитвате удоволствие от свиренето или ще намразите китарата. От съществено значение е китарата да не е фалшива и грифът да не е поддал, затова би било добре да се консултирате с някой компетентен по въпроса. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много интересно , ти си първия който има някакво впечатление от новите серии на Кремона - аз се опитвам безуспешно да вляза в контакт по мейл с тях. Какъв е горе долу ценовия клас на тези модели за българския пазар?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен един начинаещ китарист не бива да отдава чак  толкова голямо внимание на инструмента а по скоро на обучението си.При положение,че реално току що започва пътя си към голямата сцена най добре е да си посвири 1-2 години на старата Кремона стига тя да е в добра кондиция  и едва когато наистина постигне някакъв напредък и да започне да различава звученето и усещането на една китара от друга да започне да си търси инструмент който би подхождал на маниера му и стила на свирене.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм съгласен. Всеки китарист дори и съвсем начинаещия трябва да има минималните изисквания към инструмента си - а именно да е верен ( поне до 7мо прагче) и да е удобен за свирене, доколкото да не му причинява физическа болка при свирене. Кремоните , особено с металните струни, не отговарят на тези изисквания. При положение че в базара редовно се появяват читави акустични примерно Уолдън или Корт за около 200-300 лева, такава инвестиция е оправдана , дори и за начинаещи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз пък хич не съм съгласен макар че сте прав.Един начинаещ китарист дори не може и да разбере какво се иска от китарата а българските Кремони примерно едва ли са по лоши от скапаните Кортове.Но то и Кремона да е поак си иска ръка да я барне за да звукне.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте колеги!

 

аз лично започнах с една Кремона от 1980.

 

Относно коментарите на stonsa - 1-2 години, за да усетиш разлика... ти сериозно ли? В смисъл усещането за звук няма нищо общо с това колко акорда можеш да изсвириш и от колко време свириш. Аз още на 4-тия урок усетих, че китарата ми трябва да се пипне и я занесох на лютиер - естествено имаше какво да се пипне по нея и след ремонта задоволи нуждите ми за следващите 4 месеца.

След това ми подариха Yamaha c-40 (и до момента съм с нея). Определено... коренна разлика още на 2-рия акорд (свиря от почти година). Китарата е добра за класа си и определено е една приятна изненада за повечето начинаещи.

 

Уви, вече все повече започнах да се доближавам до стиловете, които искам да свиря, а те не са за класическа китара (макар, че продължаваме с валсове и фламенко на уроците, но това е с цел усвояването на различни техники).

В този ред на мисли, заделих около 500 лева последния месец и съм се насочил към два модела акустични китари - Ibanez PF15ECE и Epiphone AJ-220SCE.

Та моля ви колеги, ако някой има наблюдения относно тези две китари и съпоставка между тях, бих бил много благодарен да изкаже мнение и да ме насочи.

Или пък да предложи алтернатива в този ценови диапазон. Държа да е "CE", за да имам достъп до по-високите прагове (все пак вървим нагоре :).

 

Благодаря предварително!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

P.S. видях, че има няколко питания, относно китарите на Кремона с метални струни. Отговарят на е-майли, но след като ги изръчкате по телефона един-два пъти. Ето какво отговориха на моето запитване за цени на тези 2-3 вида китари:

 

"Във връзка с проведения телефонен разговор и Вашия имейл Ви връщам информация:

Китарите, към които проявявате интерес са ни ново производство и на този етап, не е възможно да бъде произведен поръчков инструмент.Вариантите , които можем да Ви предложим са китара М20 – 938,80лв. и китара R30 - 1213.00 лв..Цените са с ДДС.  Моля ,обадете се предварително да проверим дали имаме наличности,защото тези модели не се поддържа на склад."
 
Надявам се информацията да е от полза на потребителите.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Съжалявам но през ръцете ми са минали голямо количество акустични инструменти - аз свиря основно на акустични китари - и до този момент акустична китара Кремона с метални струни от производството преди 2000та, която да става за свирене не ми е попадала. Защо е така, аз нямам обяснение, след като всеки един нормален завод за обработка на дърво би следвало да може да направи поне нисък клас китара, която ако не друго , поне да е вярна. Може би повсеместна омраза към упадъчния инструмент. Слава богу, това е минало и Кремона сега произвежда прекрасни инструменти в класа си.

 

И понеже темата е за препоръчване на китари , аз бих препоръчал на всеки начинаещ китарист да събере малко парички и да намери някой от дори ниските модели на Уолдън или Ямаха, вместо да вярва че китарата на дядо ще звукне. Няма,.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не не идеята ми не беше да препоръчвам на когото и да било да си купува китарата на дядо а при положение че я  има от финансова гледна точка  да завърти колелото с нея пък когато му дойде времето и вече има поне малко опит и реши ,че има смисъл да тръгне по учители и да се занимава сериозно тогава и по правилно ще си избере подходящ инструмент.През мен също са минали много китари и ни най малко не отдавам някакъв култ към тези щайги макар ,че имаше доста добри екземпляри между тях  както акустични така и електрически но това си бяха редки птици и човек трябваше с дни да просвирва за да ги открие .Общо взето не ме дразнеше толкова звука колкото гадния им гриф.Дебел и неудобен подходящ по скоро за дръжка на лопата отколкото за музика.Та това ми е мисълта.

Редактирано от stonsa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@ikonomec: Моите 2 цента към питането ти - бюджета ти е някъде около границата, около която при по-сериозните производители започват "solid top" моделите. Ако още не си избрал китара, гледай задължително да е solid top. Аз съм имал два LAG-a, които на практика бяха с напълно еднаква форма и размер (почти съм сигурен, че и дървото, освен топа, беше еднакво, но не на 100%), само дето едната беше solid top а другата не... В звученето им нямаше нищо общо. :virtuoz:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравей!

 

Ами Епифоунът го дават 

Top Material -  Solid Sitka Spruce

докато Ибанеца е

  • Spruce top

Другото е, че Епифон има тръст род (не че смятам да го пипам).

Като цяло мисля, че натам се насочих. Единствено ми се иска да ги пипна и двете на живо, за да усетя коя ми приляга повече - не обичам прекалено тесни гриф-ове (или по-скоро не съм свикнал още, но пък както споменах вървя нагоре по грифа).

Откъм електроники нищо не разбирам, но и едва ли тези за акустичните китари са кой-знае какво - в смисъл между електроника за 100 и за 200 лв.

Като цяло бюджетът ми е ограничен до 500, тъй като доста отидоха за ремонт на мотора (другата страст). Но пък до Коледа има време - мога да се доближа до 8-900 лв, но пък в този диапазон вече наистина не знам кое е ок и кое не - т.е. нищо чудно търговците да злоупотребят с мен. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.