Jump to content
Българският форум за музиканти

Каква акустична китара ?


hypnocil

Recommended Posts

По въпроса - Ибанецът който си избрал е китара направена основно да бъде включвана в усилвател за акустични китари. Без усилвател ще звучи ...хм, компромисно...ако не планираш купуването на такъв усилвател - Роланд примерно - по добре виж друг модел .

 

Само да попитам това за усилвателя - визираш Талман серията (TCM50, TCY10/8) или също и AEG10ii?

 

Моето двоумене започна след като момчето ми показа AEG10ii - свързана към амп. определено звучи добре, особено за стила музика, който мисля да свиря в бъдеще.

 

ето и пример: https://www.youtube.com/watch?v=aELNtCl9J_0

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не, не разполагам с кубе с ефекти - към момента ползвам ресийвър, който е свързан с компютъра ми и програма за ефекти - Guitar Rig 5.

 

според описанието пропорцията и видовете дървесина са следните:

  • BodyShape: AEG Body
  • Neck: Mahogany Neck
  • BackSides: Mahogany Back and Sides (това най-вероятно е ламинат)
  • Top: Spruce Top
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте,

 

Надявам се да не се превръщам в начинаещ китарист-досадник, но съм Везни и при мен двоуменето е част от ежедневието ми :)

 

В тази връзка и търпението ми е голямо, което пък смятам за плюс.

 

Относно по-горе написаното, ето и по същество - попаднах на един модел на Epiphone -> ej-200ce (доколкото четох и гледах е реплика на Gibson j-200)

 

Хареса ми като форма (наподобява Ибанеца). Цената... хмм ами 300 лв. отгоре, но пък както казах съм търпелив, съответно мога да изчакам още един месец докато ме огрее да си сменя старата Кремона от 1980 г.

 

Въпросът ми е доколко тази китара е ОК за начинаещ (а също и в следващите 2 години развитие) и доколко тези 300 лв. разлика си заслужават спрямо другата.

 

Благодаря предварително!

 

п.с. не ми грабна окото, понеже е реплика на Гибсън, всъщност в последствие разбрах.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ за мен лично това е най-доброто съотношение цена - качество. Епифона е жесток, много му се кефя, удоволствие да притежаваш такъв. :) 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да не остава някой с погрешни впечатленя: въпросният Епифоун НЕ Е, най- доброто съотношение цена- качество. Изключително далече е от оригинала, което си е логично де, и като звукови качества не е нищо особено в сравнение с други, дори по- евтини китари. Единствената акустична, уестърн китара, на която съм свирил и ми е допаднала във всяко отношение, и струва под 1000 евро е Guild GAD 150 CE. Но там и парите са други. Но ако човек е търпелив, нищо не пречи след няколко месеца спестяване, да се сдобие с наистина добър среден клас инструмент.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Сега се сетих за една китара, която пробвах преди месеци и за малко да купя.

Все още е налична, за съжаление в София.

Единична бройка е и просто не разбирам защо никой до момента не я е лапнал.

За класа в който е позиционирана свири и се усеща с нива нагоре.

Наистина много, много приятен инструмент по мое мнение.

Не се лъжи от етикета Made in England, азиатски произход има, но е много добра.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Според мен всичко е въпрос на вкус. Еднозначен отговор на въпроса коя китара да си взема, с който да се съгласят всички - няма.

 

Какво е важното за един начинаещ? Важното е да не се отказва да се занимава. За това трябва да си вземе китара, която като я види да му се досвири, която като я държи да му е кеф. Или с други думи, избери си китара която те кефи как изглежда и ти е удобна. До тук добре, обаче китарата трябва да е и технически изправна. Това няма как да го разбереш сам, за това като купуваш си вземи някой, който разбира, има солиден опит (поне 10 години). Това може да е учителя ти или ментора ти, приятел, който се занимава отдавна и т.н. ако нямаш такива, трябва да си намериш преди да правиш каквото и да било друго.

 

Ами какво стана със звука? Звука е субективно нещо. За всеки ценови диапазон важи принципа, че получаваш каквото плащаш. Да, възможно е дадена китара да ти звучи по-добре от друга и това е абсолютно нормално. Само, че мнението ти за звук и това кое е хубав звук ще се мени с времето и развитието ти. И като казахме развитие, ако дай боже продължиш да се занимаваш с музика, след време ще си купиш по-скъпа и хубава китара. Така че важното за първата китара е да не те откаже и да не ти пречи в развитието. Така или иначе докато се учиш, няма да звучиш добре с какъвто и инструмент да си. Е, разбира се ако пипнеш китарата и ти звучи отвратително, не я взимай защото това е предпоставка да я ползваш по-рядко.

 

И последно, не е важно на какво свириш а да свириш. И най-вече да твориш. Каквото и да купуваш гледай да те вдъхновява. Ако те вдъхновяват мненията на другите кое звучи по-добре от друго - послушай ги. Макар, че както казах няма да получиш отговор по този въпрос с който да се съгласят всички. Времето в чудене какво да си вземеш никой няма да го оцени. Китарата е инстумент, който сам по себе си не прави нищо. Трябва някой да свири на нея. И този някой си ти. Така, че направи всичко възможно да започнеш да свириш сега и веднага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

musicman е прав - не се надявайте производителите да са тъпи и да продават добре направена качествена китара в по-нисък ценови клас. По-скоро може да се случи обратното – да надценят свой продукт – тогава купувачите ги наказват – не се продава, цената е принудена да падне няколко пъти, докато се намери някой невежа да я плати. При тази огромна комкуренция най-важната обща оценка за качеството е преди всичко крайната цена.  

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

^като цяло не са идентични ....

кедър <> смърч .....

различна форма/големина ...

 

и двете(разлики големина и материал) дават своите специфики....

трудно ми е да кажа вземи D(readnought)550 или G(rand Auditorium)570 ... имам и от двата вида и всяка ме кефи по своемо и си "дрънкам" на всяка според различното ми моментно настроение.....

 

ако няма да ползваш активно електрониката бих препоръчал да си вземеш китара по- висок клас.... (по- хубави дървета и изработка) на същата цена

в този случай (не ми се търсеше много затова загледах какво предлагат Walden)

http://www.musicworld.bg/bg/m_1990000/i_19466/Walden_G730.html

или

http://www.musicworld.bg/bg/m_1990000/i_23689/Walden_CG670TB.html

 

тези двете ги имат налични и можеш да ги пробваш....

670 като същата като 570... но неизрязана и озвучена... малко по- висок клас (серия 600) .. и малко по- евтина (заради липса на Fishman)

730 - вече и с масивна задна дъска... и серията е 700

Здрасти, благодаря ти за прекрасният отговор. 

Мене ме притеснява, че се изкефих много на 730 и нейното звучене, а достъпът до по-високите прагчета ще ми бъде ограничен.....

Много ме плаши ограничеността... 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

.... е има ли с какво да се похвалиш ???

Аз лично се похвалвам с Yamaha C40. Чичо Пака ме изненада и ми я подари, тъй че двоуменето ми набързо приключи. На морето се опознахме доста. Не е това към което се бях запътил - среден клас с метални струни, но пък ми върши перфектна работа към момента. А и звукът никак не е лош - един мекичък такъв (и бас-а е плътен). Абе като цяло ми предостави страхотна алтернатива - да спестя парички в дългосрочен план и да си купя нещо наистина хубаво в класа си (а не да се чудя как комбинирам електро-акустичното звучене, пък да е до 500 лв. :).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте,реших да използвам темата да попитам дали  някой  има вече впечатления от новата серия китари на Кремона с метални струни ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.