Jump to content
Българският форум за музиканти

Преди или след музиката пишете текстовете на песните си


savov

Recommended Posts

Вече има подобна тема в друг раздел - "Как пишете песните си, опишете процеса"..., но пускам тази тема тук с цел да говорим повече за самите текстове. Не толкова за композирането, колкото за това кога пишете текста на песента си...преди или след като е станала музиката...или просто решавате да не се доверявате на себе си и предпочитате да намерите някой друг, който да ви напише текст на песен.

И изобщо отдавате ли значение на това, което пеете или просто смятате, че музиката е всичко и текста е един вид някаква незначителна и маловажна част, която е нужна само до там да има какво да се пее докато представяте музикалните си идеи и внушения?

 

А интересно е и мнението на тези, които правят само инструментални парчета...защо не искат да има текст?

--------------------------------

При мен музиката и текста идвад почти едновременно!

Понякога, докато се опитвам да измисля някъква мелодия, ми идва на ум и стих, който започвам да пея с измисленото до момента и...така постепенно се получава цялата песен!

Друг път пък, започвам да си пиша някакъв текст и докато го мисля...ми идва мелодия и...така общо взето нещата пак стават едновременно!

 

Имам и 1-2 опита да пиша музика по чужд текст, но мисля, че не се справих добре...може би защото не съм го почувствал...и нещата стават някак изкуствено и насила.

Но мой или не, смятам, че текста е 50% от песента ми и никога не го подценявам!

Имам и няколко инструментални парчета, но останаха така, защото така и не успях да измисля подходящ текст за тях...а и сякаш нямат нужда от текст...звучат си достатъчно завършени за мен...текста би стоял като залепен до музиката им!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Текста винаги пиша сама, музиката в 90% от случаите също. Попринцип текста се появява в главата ми докато измислям музиката, но понякога се случва да напиша текст, към който не е предвидено да има музика, и, след като го прочета, да ми хрумне някоя мелодия която звучи добре с него.

Никога не съм писала музика по чужд текст, някакси имам чувството, че, ако ми трябва текст, мога да си го напиша и сама. Но няколко пъти съм писала текст по чужда музика и се е получавало добре. Аз лично отдавам значение на текста, мисля, че е, ако не 50, то поне 30-40% от песента. А ако все пак преценя, че музиката е достатъчна да представи идеите ми, просто не пиша текст. :)

Редактирано от Whatever
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво точно трябва да знае човек за да пише текстове и музика и накрая да ги сглоби ?

 

Не съм сигурен...но мисля си, че първо трябва да "знае" да пише текстове, после да "знае" да пише и музика...и...накрая, предполагам да "знае" да сглобява!?!

Как мислиш?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

аз пиша текстовете за един приятел,но му давам тон как трябва да звучи песента (се пак както му е дошла на афтора само тои си знае) и от там се пряват промените на текста и чак тогава музика. А текстовете си ги пиша каквото ми е на сърце понякога излизат метал понякога рок.

 

ПП слет горе долу седмица се кефа на яката си песничка :D

ПП2 надявам се съвсем скоро за мен да си ги пиша текстовете

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

По-лесния вариант струва ми се е върху готова музика да напишеш текст и повечето известни групи правят така.Аз лично много време се мъчих да пиша първо текста(щото така ми идваше)и после по него музика което не е много лесно.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Смятам, че музиката и текста са почти еднакво важни, зависи все пак за какъв вид музика и на каква тематика говорим.

 

Според настроението - може от стих да излезе музика и от музика стих, според мен е така.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Казано е "в началото бе словото...". Аз предпочитам текста да е готов преди музиката. Справям се и на обратно ама не толкова добре...или така си мисля :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам кой беше казал:

"Музиката започва там, където свършва словото".

Музика се пише най-добре по текст.

Обратното е LEGO.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А според мене доста зависи от обстоятелствата и естеството на групата/изпълнителя/композитора.

 

Все пак всичко тръгва от въпроса - "Зная ли какво искам да получа като краен резултат ?"

 

Ако е сам човек да прави и двете, ще го подхване както му е удобно. Обаче ако си говорим за група, при която 4-5 човека участват в композирането, зависи на кого му е хрумнала първоначалната идея. А и нищо не пречи да вървят паралелно.

 

 

Относно инструменталистите - преобладаващото мнение е, че вокалът е водещ в песента, а останалото е аранжимент. Когато обаче се опитваш да поставиш акцент върху детайлите на инструментала, вокал не ти трябва => не ти трябва и текст. Има доста сполучливи симбиози между текст и инструментал, но в такъв случай вокалът престава да бъде водещ. Групи и изпълнители, които владеят последното са много голяма рядкост.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не знам кой беше казал:

"Музиката започва там, където свършва словото".

Музика се пише най-добре по текст.

Обратното е LEGO.

 

И аз не знам кой го е казал, но бих му отговорила:

Когато музиката е добра, думите са излишни. :D

Може и без текст.

Това не се отнася за Pink Floyd (тия са извънземни!)

Иначе... аз определено измислям думичките след музиката и се възхищавам на мисленето на инструменталистите, щото те... не страдат от такива проблеми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз нямам точно определен принцип на композиране ..но като че ли при мен най-често идва първо мелодията(лаит мотива или водещия риф ,ако е рок песен) после вокалната линия а заедно със нея и текста..Защото аз лично с песента искам да изразя някакво послание..Повечето пъти става спонтанно..Но ми се е случвало просто да ми дойде музата и да напи6а някакав текст без музика ..След време ми хрумва само музика,но без текст и ако си подхождат ги сглобявам(Но винаги когато пиша текст аз имам представа какъв тип мелодия искам към него,според характера на самите лирики)Но в пове4ето слу4аи каквото и да дойде първо(текст или мелодия) второто идва спонтанно и непосредствено след него..(ако автора чувства естествено това което е написал..А не го е направил защото просто защото му трябва) Народа казва "насила хубост не става"..

По въпроса колко е важен текста за една песен .. Някой писа 50%,..Аз не се придържам много към това мнение ..Текста наистина е мноого важен за песента за самото послание което предава тя..но с неподходяща мелодия хубави текст отива на вятъра ..Обратното не винаги е вярно обаче..Може да има страхотна мелодия с много глупав текст и песента пак да се харесва на хората..има много такива песни :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

При мен винаги ми идва или музика или тексти след известно време някоя мелодия и текст се срещат и става така,че все едно са писани едно за друго.

Според мен няма значение кое се пише първо важно е да е хубаво и да си го харесвате сами.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво точно трябва да знае човек за да пише текстове и музика и накрая да ги сглоби ?

Не мисля че човек трябва да има някакви познания относно писането на текстове.Според няма конкретни норми и правила.Зависи от емоцията и инспирацията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...
А какво точно трябва да знае човек за да пише текстове и музика и накрая да ги сглоби ?

Не мисля че човек трябва да има някакви познания относно писането на текстове.Според няма конкретни норми и правила.Зависи от емоцията и инспирацията.

 

 

Омг не ти трябват познания за писането на текст.Но все пак нали ти трябва да знаеш за какво пишеш ? :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.