Jump to content
Българският форум за музиканти

Сценична треска


evans

Recommended Posts

Tи сигурен ли си че при теб СТ не се е трансформирала в нещо друго? Не изпитваш ли все пак нещо към и на сцената?

Относно СТ,наистина не е задължително да се проявява у всеки,защото както вече се изказах,мисля че някои просто са имунизирани за нея,което не ги прави луди!

СТ според мен се доближава до електричество на духа.Дори е вид ток.Постоянен за някои ,променлив за други...

Ти може би си от тези,които си дърпат шалтера сами,което не означава ,че не произвеждаш електричество. :)

 

ПС:Споко,няма да удариш на камък.В спора се ражда истината.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 140
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

WOW!...."СТ"....като студент по психология тва ми звучи като название на екзотичен синдром :):headbang: :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

WOW!...."СТ"....като студент по психология тва ми звучи като название на екзотичен синдром :P  :godbless:  :green:

То си Е екзотичен синдром... :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

бе тя треската винаги ще си я има.важно е как ще започниш,щото ако още в началото сгафиш със солото,ритъма или с квото и да било там с което можи да се сгафи,загубен си.губиш самообладание и стаа лошо :cheers:

ама да знайте че да се издъниш един два пъти е нормално,по-нататъка се свиква и сичко стаа само адреналин :godbless:

е ,вярно, надписите със маркер на буса ти,които гласят "YOU SUCK!!!" след слизането ти от сцената са по трайни от самите ти спомени за вечерта,ама и тва ся преодолява се някак...май... :godbless::godbless::godbless::godbless: :green:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Сценичната треска тормози много музиканти (и не само), при някои е по-малко изразена, при други-действа много зле (изтръпване и треперене на ръцете и на цялото тяло дори, пресъхване на устата, коремни спазми, някои искат да избягат, да се скрият някъде, други реват и т.н.)! Но най-важното е да се свири все повече и повече пред публика и постепенно това нещо отминава, макар и невинаги съвсем напълно и човек придобива тъй наречената РУТИНА :unsure: :violin: :guitar: :pray:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

туй хубаво,ама се замилси дали рутината не е убиец на вдъхновението ,както в една връзка например,рутината не е супер сама по себе си,води често до непукизъм:)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

истината е че трябва ВОЛЯ ... каквато и да е сценичната треска (разбирай колкото и силна да е) кажеш ли си "няма къде да се ходи , излизам и си правя нещата" в този същия момент минава всичко :dance:

(пък ако накараш и краката да те закарат до заветното място значи си овладял положението напълно :cheers: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е така. Това не са тухли дето трябва да бъдат преместени. Не е като математиката и болен да си да сметнеш нещо. Всичко се свири с чувство за да е хубаво. При сценична треска трябва да можеш да разчиташ на някого. Излизаш с групата си - те те подкрепят. Вярно, ще кажеш на един клавирист главата му какво разбира от СТ. Ми в група никой не ме забелязва, подобно и с барабаниста(стига барабаниста да го иска разбира се), но един пианист свири сам. Още по трудно е когато се свири пред публика която следи за грешките ти. Излизаш и си спомняш че го правиш за музиката. Ако сбъркаш - проявяваш професионализъм и закърпвяш положението. Ако някой от групата ти сбърка - влизаш в положението и помагаш в закърпването на неговата. Това е свирене на живо.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ммм добре де не се изразих точно ...

в интерес на истината излизанията ми на сцена до момента са били само и еднствено като вокал ...

за инструмент със сигурност е по-различно , ма живот и здраве и това ще се разбере :cheers:

колкото до това , че музикантите трябва да разчитат един на друг съм абсолютно съгласен , но тука идеята беше как сам да се пребориш със сценичната треска ... а сам ако не си помогнеш , другите и най-доброто желание да имат , няма да могат да ти помогнат :dance:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако излизаш и започваш да пречиш то най-добре да се оттеглиш от сцената. На мен например ми е спирала свирката(еххх... Касио... мина мн време от тогава) и просто се налага останалите да свирят без теб. Знаеш - късат се кожи, чупят се пакли, струни се късат, някой път ще случиш на мн некадърен озвучител... Не знам колко ще се съгласят с мен, но живото свирене не е за всеки. Всеки се притеснява, дори ловя бас и че Хйедвийлд му трепери дупето преди да се качи на сцената, но вече се иска малко повече от опит и умения за да излезеш на сцена и да не ти личи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Отговорено (Редактирано)

Истината СПОРЕД МЕН е такава: естествено, че трябва ВОЛЯ, това е вече другия много важен момент при всички изпълнители и въобще друга тема! Нали ако нямаш такава и въобще не излезеш на сцената от страх (ако това се случи повече от 1-2 пъти)-то в такъв случай ти не си за тази работа и по-добре е да се откажеш въобще! Но тук става въпрос за нещо друго: Сценичната Треска пречи на някои изпълнители да покажат поне на 50 процента това, което могат (например е възможно да се появят т.н. "бели петна", ако това ти говори нещо) и затова е много важно да се излиза колкото се може повече на сцена (ма имало двама човека на сцената ли, няма такова нещо-притеснението, вълнението и пр. са абсолютно същите както пред много хора, така и пред един човек) и да се придобие малко от малко тая пуста рутинка, за да не се появяват вече тея пусти бели петънца и т.н. и т.н....

 

Едит: Това е мнение на glezlata007, не Steff. 2мата пишат от един компютър.

Редактирано от MDFk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно така, аз така съвсем наскоро имах първа изява с китара (иначе съм имал други) пред хора, макар и малко и макар да не беше нищо особено, джемчето в началото не беше и 50% от това което се получава като химия с барабаниста, с когото свирим, когато сме сами. Към края нещата се пооправиха, и все пак беше някакъв ад поне за мен откъм ниво на музиката. Важното е, че явно се хареса де...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи нещо такова се проведе в главата ми последният път точно като излизам на една съвсем мъничка сценичка...

 

Плахо вътрешно гласче (ПВГ): - Ох, сега сигурно китарата ми се е разстроила... Ами да я настройвам ли или няма време?

Бабаитът в мен (БВМ): - Абе кво ти дреме, няма да правиш сола.

ПВГ: - Май не съм се разпяла добре...

БВМ: - Я стига глупости, нали цял ден се разпяваш (пък и водчица сръбна лекичко, а?)!

ПВГ: - По-неудобно ми е да свиря права.

БВМ: - Намери си щъркел и се настани на него тогава.

ПВГ: - Мале, забравих с какво почвам!?!

БВМ: - Хайде бе, хората си тръгнаха!

ПВГ: - Аау, направо ми спря дъхът от вълнение!?!!! Ужас! Гипс съм!

БВМ: - Поеми си въздух и пусни една широоока усмивка към света! А ся почвай!

 

ПВГ млъква. Егати облекчението :headbang:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.