Jump to content
Българският форум за музиканти

Как си настройвате Snare-a?!


Recommended Posts

Аз лично не съм барабанист, но се интересувам дали си опъвате пружината или свирите с по-отпусната? и как стои въпросът с горната и долната кожа....

и кой тип звук ви харесва най-много?! (щях да направя анкета ама реших че има твърде много положения :cheers: )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това е толкова индивидуално и зависещо от самите барабанче, кожи и пружини, че изобщо не може да се говори за общи случаи.

 

Но при всички случаи пренатягането на пружините води до заглушаване и изключително кофти звук, поне според мен.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Чувал сам,че има знечение как си настройваш кожата на барабанчето.

 

1.Ако е за "живо" свирене-горната и долната кожа се настройват на един тон за да има пове4е обертонове и да зву4и по-плътно.

2.Ако е за студио(за запис) се настройват на различен тон за да се оберат кънтежите.

 

Това е което мога да кажа по темата.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Чувал сам,че има знечение как си настройваш кожата на барабанчето.

 

1.Ако е за "живо" свирене-горната и долната кожа се настройват на един тон за да има пове4е обертонове и да зву4и по-плътно.

2.Ако е за студио(за запис) се настройват на различен тон за да се оберат кънтежите.

 

Това е което мога да кажа по темата.

още нещо което не знаех. данке за информацията!

 

Аз лично предпочитам опънати кожи... натурален, рязък и точен звук. Грам не обичам да ми кантят барабаните...

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Опитай се да си настроиш долната и горната кожа еднакво и ме викни да се хиля, докато ти гледам физиономията като чуеш как звучи барабанчето... :beer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

YtseJam,е много прав.Принципно,барабанче се се настройва по вкус и стил на свирене.При мен винаги най-добри резултати е давала следната комбинация:резонансна кожа опъната почти на максимум,и горна по вкус,което ще рече,че зависи от това дали ми се свири с по-високо,или по-ниско настроено тупанче.Гледам обаче да не прекалявам с високото или ниското,за да избегна гадните откънтявания.Когато барабанчето звучи плътно и стегнато,с готини пружини,значи е настроено добре.Общо взето използвам този вариант за да ми звучи навсякъде,еднакво добре.Много важно е и, към какъв барабан се отнася цялата процедура,дали е метален или дървен,какви са кожите и т.н.Досега не съм имал случай барабанче с правилно подбрани кожи и добри пружини да не звукне.Като казах кожи ,и се сетих-винаги слагам дебела бойна кожа,не двойна-единична,и максимално тънка резонансна!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

о.к. :godbless: това е така,но принципно има правила за настройване на барабанчето :godbless: аз споделих някой от тях.трябва на всеки ключ като тропнеш с палката лекичко да е на един тон,а в зависимост за какво ще ползваш даденото барабанче можеш да следваш напътсвията(ако искаш) които дадох по-горе.за мен е много важно да са настроени хубаво барабаните,да искараш максимално от тях обертонове или обратно,щото ритъм секцията в едно банда е най-важна!евала на всички барабанисти :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Обертоновете са нещо много хубаво,ако не ти се налага да си озвучаваш барабаните,но с микрофони дават много неприятни последици.Принципно и аз обичам отпушени барабани,но в рамките на добрия звук.Ако има опашки,от тона това не е добре,също много гадно е барабана да ти звучи на един тон,а резонансната кожа да изостава и да звучи на друг.Тона трябва да е един обемен,дълъг и кръгъл,като повечето мъжки атрибути,притежавани от нас барабанистите :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Зависи какъв звук предпочиташ... поне при мен в повечето случай когато са еднакво настроени резонансната и бойната не звучи добре..ама си има и диапазон на опъване в който работи...аз предпочитам по-високия звук на барабанчето с малка пружинка..

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Между другото, неведнъж по разни интервюта съм срещал бирибанисти (вкл. лицето Дейв Уекъл) да споделят, че често по концерти за някоя специфична песен развинтват с по оборот и повече един или два болта от барабанчето, за да се разстрои и да се получи по-"фънки" според тях звук, а и така се убивали избиващи на момента нежелани обертонове. Допускам, че за съответните стилове това върши работа, но никога не съм го правил. :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Върши наистина,случвало ми се е по време на свирене,от блъскане да ми се разхлабят болтове.При мен ефекта е "боклукчийска кофа",но може би за определени неща става.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Върши наистина,случвало ми се е по време на свирене,от блъскане да ми се разхлабят болтове.При мен ефекта е "боклукчийска кофа",но може би за определени неща става.

:wow: или много блъскаш или болтовете ти са свършили...най-вероятното е второто :godbless:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ибааах това блъскане дето ще ми разхлаби болтовете на барабанчето;)))))

Между другото забелязал съм че доста барабанисти натягат боината кожа почти до скъсване,но не знам дали е много удачно....А за пружините-не знам ...По-рано имах една дето беше еластична и се разтягаше.а сега съм сложил няква друга дето пък грам не е еластична,но понеже системата за опъване напружината ми е хем допотопна хем преебана,ми се налага да я опъвам с подръчни средства(как звучи само като че ли ша я иба;))) ,което разбираемо не води до добри резултати,но пък тя явно не трябва да се опъва и максимално:)) може ли да дадете някакви насоки за настроиката на метално барабанче?И някакви впечатления кой са по-добри-метални или дървени?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.