Jump to content
Българският форум за музиканти

Linux


wessy

Recommended Posts

Ок, ще попрочета!

 

Не ме разбирай погрешно - аз съм фен на Линукса и ако звуча мрънкащо то това е само защото не мога да си подкарам Addictive Drums, Drumkit From Hell, NI B4 II, Steinberg The Grand 2... Другият проблем са драйверите - докато си напиша разните му там низове по файловете мога да изкарам две висши образования. Инак риъл тайм корнела е супер идея!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 82
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Ок, ще попрочета!

 

Не ме разбирай погрешно - аз съм фен на Линукса и ако звуча мрънкащо то това е само защото не мога да си подкарам Addictive Drums, Drumkit From Hell, NI B4 II, Steinberg The Grand 2... Другият проблем са драйверите - докато си напиша разните му там низове по файловете мога да изкарам две висши образования. Инак риъл тайм корнела е супер идея!

 

Ами... VSTi доколкото знам се подкарват със wine - windows емулатор... Но като го знам колко е сложен, е твърде вероятно да си имаш занимавка доста време...

Остани на честотата, скоро може да измислят нещо разработчиците. А относно драйверите, линукс ще разпознае целия ти хардуер, ако е от често срещаните. Може да провериш на http://64studio.com/node/69 как другите са подкарали системата на тяхната конфигурация. Единственото което не успях да направя, беше инсталацията на 3д ускорения драйвър за nvidia... Там май има грешки някакви...

 

Определено има още какво да се пипа по мултимедийните линукси, прав си за това. Но напредъкът е невероятно бърз. До няколко години ще има технологична революция в музиката :wallbash: Просто много се изненадах колко хора по света ги ползват и колко малко тук са чували за тях изобщо. И това ме надъхва :punk_guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Относно Wine - много ме съмнява да тръгнат с него.

Може и да се инсталира VMWare и оттам да си подкарваш Windows, и съответно и софтуера който искаш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Линукс ОТДАВНА доста напредна в аудио сферата.

Но се иска време и заинтересованост да се опитат всички неща, вероятно и да се научи човек как да ги ползва пълноценно.

За тези, които тепърва ще почват да се занимават с аудио софтуер - почнете направо с Линукс.

И хайде да си признаем - колко от вас тук ползват легален Cubase + официално закупени VST и VSTi?

Докато при Линукс всичко може да си го позволи всеки.

Да не говорим, че е ужасно спорен въпроса колко яки, незабравими и култови неща сте продуцирали точно и единствено щото имате съответния комерсиален плъгин, без който (странно как) талантът ви би ударил абсолютната нула :)

Хахаха, и къде е уиндоуския аудио-софтуер за 64-битовите системи, а?

Линукс отдавна извадиха дистрибуция.

 

http://linux-sound.org/

http://www.linuxaudio.org/

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

http://portal.linuxaudio.org/ <-- този линк е по-подходящ, има и връзки към различни под-сайтове с интересно инфо, листи и т.н.
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хайде да не преекспонираме нещата. Нямам нищо против да ползвам линукс за такива цели, както и безплатен софтуер, но така и не намерих отговор на най-важният за мен лично въпрос - как да си осигуря виртуални инструменти и по-конкретно барабани - не виждам някаква алтернатива дори и на най-орязаните такива от типа на EZDrummer или Addictive Drums. И това не е някакъв каприз - просто музика без барабани не ми харесва.

 

Далеч не е вярно, че няма 64 битов софтуер за Windows - има, при това такъв с доста почитатели - Sonar. Освен това останалите хостове са в състояние да работят с до 4 Gb RAM под 64 битови уиндоуси за разлика от максималните 2 Gb (с малко мъки до 3 Gb) при 32 битов уиндоус.

 

Ако говорим за хостове работещи под уиндоус има евтини и практически безплатни такива - например Reaper може да се ползва безплатно докато човек не реши, че иска да си го регистрира и ако реши да дава пари, то става въпрос за 39.95 USD (56 лв). Макар и евтин (дори безплатен ако човек не желае да даде 56 лв. за него) поддържа VST/VSTi и има доста сериозни възможности за рутиране вкл. sidechaining.

 

Без да ставам капризен, отдавна ми е писнало да се боря за това да си подкарам видео картата в някакъв нормален графичен режим или да накарам звуковата карта да заработи. Линукса беше як докато беше ъндърграунд, сега е банален и досаден. Казвам го най-безотговорно като човек инсталирал за първи път линукс 1995-та година от едноскоростен CD ROM Mitsumi и влюбен по него време в идеята за безплатната бира (софтуер) и вярващ в превъзходството на linux над всичко появило се във вселената след големият взрив. Благодаря, стига - духът на движението за отворен код се загуби някъде по пътя на популяризация и комерсиализация на този тип софтуер.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

...VSTi доколкото знам се подкарват със wine - windows емулатор...

Няма да стане!

Освен това пусках 1-2 софта с Wine и се отчаях направо :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да ве... така си е! Има и некво убунту.студио, ма ба ли го върши ли работа!?

 

Има един софт Риъпър, направо ме размазва от кеф, колко е лек и удобен, а и напоследък в много добър вид идва!

НЕ знам обаче какво още не може да прави и дали е с отворен код... Всъщност май е с такъв, но се плаща за да ти го прати

собственика за доразработка... така поне знам аз... или ставаш част от екипа, дето го прави!

 

Абе много е добър за размра и цената си от 25$. !?!?!?!?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в нас съм с Ubuntu Studio. Повече ми хареса от 64studio и си го оставих. Дори ми е на "официалния" хард заедно с ХР-то. Има си риъл тайм кернел, сума ти софтуер за обработка на аудио, видео и пикс. Със собствен готин дизайн, постоянно обновяване и поддръжка и т.н. Но ми се струва доста голям и претрупан според моите минималистични изисквания. Просто 30 софта за аудио...какво да ги правя, бих ползвал 1-2.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз в нас съм с Ubuntu Studio. Повече ми хареса от 64studio и си го оставих. Дори ми е на "официалния" хард заедно с ХР-то. Има си риъл тайм кернел, сума ти софтуер за обработка на аудио, видео и пикс. Със собствен готин дизайн, постоянно обновяване и поддръжка и т.н. Но ми се струва доста голям и претрупан според моите минималистични изисквания. Просто 30 софта за аудио...какво да ги правя, бих ползвал 1-2.

 

И аз бях пробвал Убунту Студио. Хареса ми редовната актуализация и камарите с програми, които можеш да сложиш (тъй като ползва официалните хранилища на Убунту). Само че не усетих разлика между "риъл-тайм" и "дженерик" кернела, и поне при мен имаше много грешки при работа в реално време. Затова пък ми тръгна без проблем драйвъра на Нвидиа и поне графиката не ми ползваше централния процесор. Нещо което още не мога да подкарам в 64 студио. Но... постоянно ми даваше грешки xrun-s и накрая реших да го махна и да сложа 64 студио. И вече дори не усещам липсата на графично ускорение.

Изглежда на всеки му върши работа различна дистрибуция според целта и конфигурацията.

 

А относно ladspa - това са плъгини само за ефекти и са доста - има ги в audacity. А еквивалента за инструменти се казва DSSI.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Статията е доста полезна, по мое мнение. Аз обаче се сблъсках с един основен проблем - не ми разпознава саунд-картата, която е MOTU 828 Mark2. Доколкото знам, официално няма драйвери за MOTU, тъй като компанията не толерира използването на продуктите си под Линукс (познай защо - MOTU произвеждат и софтуер, който някак трябва да се продава...). Някакви идеи?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

За MOTU 828mkII може да опиташ с FreeBoB 2.0 драйверите. Хората от FreeBoB работят по подкарването на най-различни firewire интерфейси.

http://freebob.sourceforge.net

Иначе за статистиката аз съм с UbuntuStudio и ползвам основно Ardour за многопистов запис, но все още не съм си харесал MIDI sequencer, който да работи нормално с XG MIDI. Надявам се скоро да пуснат вградената MIDI поддръжка на Ardour-a.

 

Поздрави

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Едно допълнение относно Убунту Студио:

оправих си xrun-овете и вече не ми дава грешки. За целта трябва да е маркира опцията Realtime на Jack.

 

По принцип статията може да послужи и при ползване на Убунту Студио, тъй като почти всички музикални дистрибуции ползват долу-горе едни и същи програми. Разликата е малка.

 

А някой да е пробвал новата версия на Убунту Студио (7.10)? Видях че са включили чудовищно количество програми.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Въпросче от ПЪЛЕН лаик в линукс-а. Какви са минималните изисквания на 64 - Studio и на Ubuntu Studio, защото съм решил да ги поразгледам на един старичък съдък, преди да си ги инсталирам на работния? :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.