Jump to content
Българският форум за музиканти

Въпрос за Digitech Vocalist?


slkrm

Recommended Posts

Привет. Интересувам се процесорите на Digitech, но имам доста неясна представа за това за какво точно служат. За сега сам се спрял на Vocalist live 4 и имам няколо вапроса относно този продукт:

 

1. Тъй като се нарича Life можели да се използва за звукозапис в домашно студио?

 

2. Специално за работа с китара ли е предназначен?( занимаваме се с хип хоп, интересуваме се главно от качествата и особеностите на вокалната му обработка)

 

3. Имали готови вокални програми?( т.е не ме интересува ефекта на Чип и Дейл и Робопад, а дали има готови нагласени програми на качеството на вокала{плътен, мелодичен глас и т.н}, които като за начало да спестят лутането ми в неговитe настройки)

 

4. Задължително ли е да се използва китара или влобще да минава някакъв звук за да се създават многогласия на вокала?

 

5. Можели през Inputа за инструмента( в случая явно е китара) да се вкарат мелодии от съвсем други инструменти( пиано, цигулка, орган и т.н), например от Рс- то или влобще на инструмент на който се свири в реално време?

 

От въпросите мисля, че се подразбира горе-долу за какво ми е необходим, но ако това не е хармонаизерът който ще задоволи очакванията ми, моля да ми предложите друг продукт в подобен ценови диапазон, може да споделите впечетленията си ако сте използвали например: Digitech Vocalist II, Workstation, Digitech Studio Vocalist. Но главно се интересувам от Life 4 и искрено ще съм благодарен ако споделите вашите впечатления и познания най-вече за него или изобщо за подобен тип хармонайзери. Изключително важни са съветите на хора, които са имали пряк опит с него. Преварително Благодаря!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

1. Може да се използва където и да е - при положение че има входове и изходи за съответните отсреща. Това можеш лесно да го видиш като свалиш от сайта им техническата документация на съответния процесор. За да ти е по - лесно смилаемо, да става за студио, реално погледнато и в тоалетната можеш да го ползваш с лаптоп, примерно.

 

2. Процесора се казва Вокалист (да ти го преведа на кирилица, може да стане по-очевадно :icon_shithappens: ), направен е за вокали и за това се казва Вокалист. Ако и това те затруднява - вокал и певец е едно и също.

 

3. Има готови програми, доста. Това също го пише на сайта ама трябва да се поогледаш. Не са от типа Чип и Дейл и Робокоп, но ако се надяваш да зазвучиш директно като Chuck D, KRS - 1 или Rhazell, по-добре набелгни на упражненията по пеене и си хвани учител и не се надявай на единия процесор

 

4. За да ти служи като хармонизатор (да ти направи многогласията), трябва да влезе в него глас, иначе няма на какво да направи "многогласията"

 

5. На инпута можеш да пъхнеш всичко със правилния жак. Как ще звучи е друг въпрос. Микрофон или сигнал от компютъря ще са ОК, с пиано, цигулка, китара, ще се оправя но няма да е толкова добре колкото би могло да бъде.

 

Като цяло - процесорът никак не е зле, особено за начинаещ в тези неща (какъвто предполагам си ти, според въпросите ти или поне в техническо отношение). Само да те предупредя - не си мисли че той ще ти оправи гласът или ще го накара да зазвучи много по-добре. Целта му е само да украси гласът с нужните ефекти и да добави малко нюанси. Дето се вика, ако вкараш боклук, ще излезе боклук, ама поукрасен, ако вкараш добри вокали и умееш да работиш с него, ще изкараш супер вокали.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Един положителен отзив. Благодоря. Отговорите ти са точни и такива каквито са ми необходими. Да начинаещ съм, но не и бавноразвиващ се... В тази позиция въпросите си ми бяха доста точни:

 

2. Знам че процесорът е вокалист и предназначен за вокали! В случая въпросът бе дали работи единствено в съотношения с зададената мелодия на китара. Сега разбрах , че не. Благодаря до тук.

 

4. Пак си ме разбрал погрешно. Естествено, че трябва да влезе глас, просто ми казаха, че за да се възпроизведе ефектът на многогласие трябвало паралелно гласът да е с някаква мелодия, но явно не. Благодоря до тук.

 

Останали те отговори си бяха достатачно изчерпателни. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

A, аз така малко директно цапам от време на време, няма да се плашиш.

 

Хармонизирането става на база на това което пееш, кавото пееш, от него ще са хармониите, ще си следва гласът ти. Как ще хармонизира зависи пак от теб и как ще го настроиш.

 

Само запомни това дето ти го казах накрая в първия пост и още нещо за готовите пресети:

 

Готовите пресети са ОК, но дотам. Един процесор, какъвто и да е изисква да седнеш и доста да си играеш с настройките и различните програми и комбинации от тях. Най-малкото защото те са направени по-общо, а ти като всеки човек си имаш свой глас, техника, начин на пеене и ще трябва да намериш какво най-много пасва на тях.

 

Иначе сериите на Digitech не са никак лоши. Ако имаш пари за пръскане и си уверен, че ще се занимаваш с това повече време, можеш директно да погледнеш и процесорите на TC Electronics (те също имат по-евтини модели де, а са известни като едни от най-добрите в модулационните ефекти) или Eventide.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Digitech Vocalist life 4 :

 

Automatically generate live multi-part vocal harmony by analyzing guitar chord progressions., Vocalist Live uses breakthrough musIQ technology to directly analyze the output of any electric or pre-amplified acoustic guitar . Then it generates the correct vocal harmony. For example, if you're singing an A over the chords that are generally found in the key of G, Vocalist will harmonize with a C. But, if you then play an A major, Vocalist will shift to the C#...because like any good harmony singer, it listens to the guitar! minimize

 

Доколкото разбирам въпреки слабия ми английски Life 4 работи като синхронизира вокала спрямо изсвиреното на китарата, но мен ме интересува не точно това, а това което ми описа за самата хармонизация от гласа на гласа, като оставим настрана готовите вокални програми(но те са си също предимство). За сега се спирам на Digitech Vocalist Life 4 особено след като ми потвърди, че не съм ограничен от това, че задължително трябва да използвам китара. Чух на различни демота какво прави с гласа и съм очарован(естествено, знам че този които пее си е певец, а не музикален инвалид). Другия ми вариянт беше Digitech Vocalist II, но след като се запознах с Life 4 чесно казано се влюбих в него. Най- скоро време ще се запозная от близо с този уред. Благодаря за наставленията до тук, несъмнено ще ми бъдат от голяма полза. :icon_shithappens:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, това е вече някаква друга хава. Интересно звучи като опция сигурно стават интересни неща. Но стандартно си имат и обикновен многоглас.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз имам лайв 2-ката - не съм сигурен, че е това, за което ти трябва. Идеята на Вокалист Лайв е да пее заедно с теб, като ти прави хармониите (няма разни ефекти). Нямам идея доколко 4-ката е обогатена, но 2-ката на практика прави една хармония, която звучи най-общо описано, все едно 2-3 негра пеят заедно с теб; добър ефект е за разни кънтри хави, за любовни песнички, кавъри. Влез на сайта на диджитек и виж, там има лайв демо, ще добиеш представа какъв звук излиза.

 

Иначе е задължително в него да влезе звук, от който да си вземе тон за хармонията (китара) и отделно вокал, по който да изкара пеенето. Предполагам, че ще стане и с друго, освен, с китара, но е правен конкретно за китара. Ако пееш с него без да подадеш звук, принципно изкарва някаква хармония, ама незнайно каква - т.е. няма големи шансове да съвпадне с това, което искаш да постигнеш. Което не е чак такъв проблем, все пак винаги можеш да викнеш някой да ти държи тоновете на китарата, докато си пееш вокалите, без да го записваш.

 

Мислил съм, че може да се пусне даже записана китарата да му влиза, ама не съм пробвал, иначе би трябвало да свърши работа :girl_witch:. Та така - виж дали наистина е това, което търсиш, иначе ще си хвърлиш парите за ефект, който не си искал.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ако може да ми кажете в кои магазин го има това нещо ще съм много благодарен

Също ме интересува какво му е цената и дали ще може да се използва с китара върху която има ефект(диторжън и т.н,)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да, за Life 2 знам че е необходимо да влиза звук от китара, но като видях Life 4 се запитах дали този хармонайзер е ограничен със същата особенност( затова и пуснах тази тема) или се различава с много от Life 2. Life 2 със сигурност не е това което ми трябва. Реално изчерпателен отговор може да ми даде явно само притежател на Life 4 като се има предвид, че и е сравнително нов продукт за България. Другия вариянт е да помоля в съответния магазин(тъй като и продавачите не са особено наясно) да се тества без да се вкарва звук на китара или на каквото и да е, освен гласа. А за това кой ги внася за сега знам само за музикална къща Фактор, която има магазини в София и Пловдив доколкото си спомням.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Изчерпателен отговор може да ти даде не само притежател на 4-ка, а всеки, който си е направил труда да прочете малко в интернет.

Неслучайно ти дадох линк към сайта на Диджитек, където има демо и на двата процесора.

 

Ето го, да не кажеш, че никой не ти отговаря конкретно на въпроса:

4-ката, също както и 2-ката, работи с китара.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Незнам, аз ли не пиша разбираемо и просто обичате да искарвате хората идиоти. Знам че Life 2 работи с китара, знам че Life 4 работи с китара, знам че е сив на цвят! Въпросът беше може ли да се използва (поватарям Life 4) пълноценно без да минава звук от китара. И пак, знам че LIfe 2 неможе, а може ли да може LIfe 4 независимо от това, че LIfe 2 неможе. Не само защото ме посъветва като човек, който притежава Life 2, а и лично се обедих в това, че Life 2 e направен за работа с китара. Да, изгледах различни видео демота за LIFE 4 и видях, че на всички, които попаднах преди да запее вокалиста се задава тон с китара, но въпреки това на две места попитах хора, които ги внасят(пак Life 4) и те ми казаха, че може да се използва пълноценно Vocalist Life 4 без да минава звук освен вокала(незнам дали само ми го казаха наизуст или са проверили лично). И пак, разбрах че може и с китара!!! Не просто може, а това им е основната и силна страна! И в позицията си на начинаещ, при който идва малко противоречива информация с пълно основания зададох досегашните си въпроси за да не стане така само заради парите, които ще хварля да се наложи да стана "китарист". Въпреки намоментния излишен сарказам отговорите, които получих благодарение на вас се оказаха не просто полезни, а направо необходими и за това отново ще ви кажа Благодаря.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

В сайта пише, че слуша звука от китарата за да си направи хармониите. Тоест насухо сигурно няма да стане.

 

А само на мен ли ми звучи супер зле тоя ефект... като от старите филми на ужаси, където човека-извънземно говори с двоен глас.... :rolleyes::angry:

Редактирано от brysnaria
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз явно и съм те подвел, за което извинявай.

 

А магазинът, който поне преди имаше Вокалист сериите е Фактор.

 

Банер на Фактор има обикновено в горния десен ъгъл на форума (сигурно го виждаш и в момента, ако не пише Фактор, тогава има китара с надпис Блейд), а самия магазин се намира до паметника Левски.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Дали едно прочитане на ръководството за употреба няма да е по-полезно?

 

ftp://ftp.digitech.com/pub/PDFs/Manuals/V...2018-0477-A.pdf

 

На една от първите страници пише следното:

 

One, two, three, or four voices of automatic harmony with selectable voicings (Unison, a 3rd up or down, a 5th up or down, and an octave up or down), generated based on incoming music from your guitar, or a manually selected key and scale/mode

 

С други думи, може да се ползва без китара, като се настрои ръчно. Резултатът обаче ще е доста неубедителен, защото хармонията вероятно ще се строи статично съгласно ръчната настройка. Поради това, въпреки че може да се ползва без китара, по-скоро бих пропуснал това устройство на твое място. При това проблема не е в конкретното устройство, просто без водещ сигнал нито хармонайзер нито аутотюнер би работил оптимално.

 

Ако прочетеш цялото упътване ще разбереш и точно как може да се зададе ръчно хармонията и какви са ограниченията които произтичат от това. Ако след това имаш някакви въпроси - задай ги (може някой да е в състояние да ти помогне), но преди сам да си се поинтересувал не виждам за какво се води тази дискусия - очакваш някой друг да седне, да прочете упътването вместо тебе и да ти предостави сдъвкана информацията ?

 

Освен това, най-добрият източник на информация е фирмата произвеждаща това устройство - напиши им един е-мейл и ги питай. На второ място бих поставил фирменият им форум (ако имат такъв) и чак след това бих търсил информация в неспециализиран форум (т.е. форум който не е посветен на Digitech).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

добре де... аз като абсолютно незапознат - незная в тази насока кой ефект е добър... но ми е интересно - някой който ползва вокален ефект какво ще ми препоръча? Интересува ме, било то рак или настъпи-кутийка - ефект който да ми прави бек вокали, да има дилей, ривърб и евентуално някакъв еквалайзър? Тъй като до сега не съм се занимавал, ако някой знае някоя тънкост, нещо което евентуално съм пропуснал в изискванята си, да се обажда :rolleyes: колкото повече предложения - толкова по-добре :drummer: всъщност дали не трябваше да си пусна отделна тема... или правилно си зададох въпроса туК :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.