Към съдържанието

Снимка

От нормална на седем струнна китара

• Please log in to reply
21 отговора на тази тема

#1 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:
  • Инструмент:Guitars, Vocals

Публикувано 21 октомври 2008 - 14:00

Здравейте, искам да ви питам за нещо, което ми харесва като идея, ама ми се струва неизпълнимо. Значи, имам една дъска, която обаче не искам да продавам или да я водя на погребение, а смятам да я стегна малко. Чудя се може ли да стане със 7 струни. И какво трябва да направя?
:thumbs_up:

Jackson DK2L Pro/Schecter Diamond Omen Extreme 6 LH --> Laney LX12
Check out my band at Facebook: http://www.facebook....116472191702865

#2 liquid_death

liquid_death

Пенсионер

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2120 Мнения:
  • Инструмент:китара,моя инстpумент....

Публикувано 21 октомври 2008 - 15:07

Поначало 7 стунните китари имат малко по-широк гриф за да мога "да се поберат" седемте струни и да е удобно за свирене, без да са "нагъчкани".Пък така и грифа е по-солиден, за да издържи на натоварване от 7, а не 6 струни.Т.е. ти трябва нов гриф от 7 струнна, а това води и до ново издълбаване на нек-покет за новия гриф, нови адаптери за 7 струни и ново тремоло или фиксд бридж за 7 струни, а и още един ключ.И какво се оказва - че е по-евтино да си купиш нова 7 струнна китара!(прости ми ако съм избързал, защото не знам какъв ти е инструмента - примерно може да е реликва подарена ти от дядо ти Ибанец от 70-та, гибсън от тогава или фендер от края на 60-те...та ако е от тях и искаш инструмен от същата класа, няма да е по-евтино купуването.)
А бе, не се чудете какво да модернизирате - отговора е подобрявайте техниката си на свирене - това е единствения инструмент, който ще ви остане завинаги, всичко друго ще смените след време....
Да ама и аз не го правя така...... :thumbs_up:

#3 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 21 октомври 2008 - 15:20

Ами китарата ми не е никаква реликва, на около година е, обаче е супер зле, това е стаг все пак. Искам да я направя със 7 струни, защото съм левичар и една "оригинална" нова китара със 7 струни ще ми излезе доста. :wallbash: :wallbash: :icon_shithappens:

#4 Trysth

Trysth

Redeemer

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1874 Мнения:
  • Инструмент:раш пила

Публикувано 21 октомври 2008 - 15:34

И аз бих те посъветвал да си купиш направо една нова 7-струнна летва. Не виждам как ще стане модификацията на 6-струнната.

#5 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 21 октомври 2008 - 15:53

Гледах в Ebay един Shecter за лява ръка, който обаче излиза към 800 долара, а не смятам да ги давам, защото в интернет можеш да попаднеш на всякакъв ташак, а и мисля, че мога да намеря някоя седемструнна китара за по-малко пари.

#6 vlex

vlex

Злият гълъб

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1797 Мнения:
  • Инструмент:пиано, китара, бас, глас

Публикувано 22 октомври 2008 - 13:39

Как се прави ли? С пари! И мерак! Ма най-вече пари и мерак да ги даваш насам-натам за глупости :)

Сега стъпка по стъпка - трябва ти гриф за седемструнна китара - такъв можеш да купиш, но не е много препоръчително, защото може да е с различна мензура от тази, с която е в момента китарата, ерго ще се налага да се мести бриджа и става лошава работата... Затова какво правиш? Дрънваш една жица на аурелиано, диката, виолинс, рудолф, блусмен или някой друг лютиер от форума (ако искаш и офлайн ънплъгд можеш да се разбереш с тях) или с някой друг лютиер, обясняваш каква е хавата и че имаш пари за трошене, казваш каква мензура е грифа, , че искаш същия седем струнен, настоящия размер на некджойнта, за да не се налага рендсване и на тялото, а да се фрезова некджойна и да заприлича на сет нек тип джибсън, какъв радиус искаш, какви фретове, какъв фретборд, какви инлеи, подробности, цветове, лакове, глупости, накрая питаш какви пари ще ти излезе и ако си навит стискате ръцете и след н-дни си го взимаш или ако не си правиш компромис с някои от характеристиките, или просто шитваш някъде китарата така както си е в момента... Ако все пак решиш да ти направят грифа, молиш съответния лютиер (предполагам няма лютиер в България, който да работи с изключително и само вече внесени части, ами вероятно се поръчва по интернет, следователно имат отработени канали и способи за това) да ти поръча съответния хардуер - примерно комплект ключове, адаптери, бридж, ако искаш и още нещо друго - ти си знаеш. Накрая му даваш и някой лев да ти сглоби всичко и готово. Вторият вариант е да извършиш някое от последните 2 сам, а третият - и двете! Естествено цената е променлива, зависеща от сръчността и ентусиазма ти. Все пак аз бих постъпил по последния начин - сглабянето ен е чак толкова сложно, а и можеш да опмолиш някой да ти помогне - няма да ти мине по-скъпо от каса-две бира убеден съм :thumbdown:

Айде дерзай!

П.П. Аз лично не бих се захващал със всичките тия интервенции за стаг, освен ако нямам много пари излишни и много време за нещата, но това си е мое мнение :thumbdown: От друга страна на тяло стаг можеш да си позволиш и гриф от не чак толкова хубави материали - звукът така и така няма да е връхта :)

Поздрави,
Влад

П.П.П. Хрумна ми още една идея, но за да знам дали ещ стане, трябва първо да пуснеш снимка на цялата китара. Може експериментално да се мине и много по-тънко, отколкото си мислим :crying:

Този пост е редактиран от vlex: 22 октомври 2008 - 13:47

Ut desint vires, tamen est laudanda voluntas!
(И силите да липсват, желанието е за похвала!)
Мечтай все едно ще живееш вечно, живей все едно ще умреш утре!
Не губи времето си с някого, на когото му е все едно дали губи своето с теб!

#7 liquid_death

liquid_death

Пенсионер

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2120 Мнения:

Публикувано 22 октомври 2008 - 16:53

Бе на мен ми идва идея да се екпериментира дали не могат да се поберат и 7-те струни на тоя гриф....малко тясно ще е , но ако собственика има тесни пръсти....а и бриджа ще е къстъм-стругован....може и доста евтино да мине така....

#8 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 22 октомври 2008 - 17:18

Снимки слез малко, мина ми през ума да събера седем струни на груфа, обаче трябва да ги приближа с 3 мм. Дотам стигнах с изчисленията. Ами с адаптерите няма ли да стане някакъв ташак?

#9 liquid_death

liquid_death

Пенсионер

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2120 Мнения:

Публикувано 22 октомври 2008 - 17:31

Ми то поначало струните трябва да са над магнитопроводите(металните стърчилки) ама и да бягат малко не е проблем....все пак не се цели профисионален ефект - за такъв се купува 7 струнен инструмент....Само с бриджа ще е по-трудно, ама не и невъзможно!

#10 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 22 октомври 2008 - 17:31

http://www.snimka.bg...amp;pid=8470704
http://www.snimka.bg...amp;pid=8470703
http://www.snimka.bg...amp;pid=8470705

#11 preIbanez

preIbanez

preIbanez

• Members
  • PipPipPipPip
  • 889 Мнения:
  • Инструмент:Ibanez

Публикувано 23 октомври 2008 - 09:21

...вместо да пробваш скъпи интервенции със съмнителен резултат защо просто не използваш алтернативен строй...като човек свирещ ексклузивно на седемструнни китари понякога ми се е налагло да използвам някоя шестструнка...ето ти варианти за настройване:

1.си 2.сол 3.РЕ 4.ЛА 5.МИ 6.СИ(ЛА)

1.ми 2.си 3.РЕ 4.ЛА 5.МИ 6.СИ(ЛА)

...при втория вариант според мен почти не се губят полезни тонове и се свиква по-лесно...
www.eufobia.com
Публикувано изображение
1. IBANEZ RGА 427Z DSH Prestige 2. SCHECTER HellRaiser C-7fr BCH 3. MESA Dual Rectifier
4. Marshall 1960 AV 5. T.C.electronic G-Major2 6. AKG WMS 40 PRO flexx 7. Behringer FCB 1010

#12 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 23 октомври 2008 - 14:05

И така става, само да си взема някой по-дебели жици. Искам да я ъпгрейдна малко щото съм събирал пари за нея една година и ми е мила така да се каже, въпреки че повече е била по ремонти.

#13 vlex

vlex

Злият гълъб

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1797 Мнения:

Публикувано 23 октомври 2008 - 18:00

На мен точно това ми беше и идеята - да набута 7те струни, но беше важно да видим дали има място на главата за още 1 ключ. Колкото до бриджа - да, ще се наложи да почерпиш някой стругар в ТУ примерно една бутилка домашна от дедо ти, за да го уговориш, че искаш тая работа да се свърши и още една, за да вземе да я свърши :metalist: Леглата само се премислят, за да се ползват 6-те дупки на бриджа, които опъват седлата и всичко заспива (може би 7те легла съм вързани към планка с определените им фини настройки, а планката се контролира от 2-та най-външни болта, или ако искаш то всички...) Може да е малко фалшива, но поне не правиш невъзвратими мизерии... освен по главата :cheers2:

Поздрави,
Влад

#14 Harvester Of Sorrow

Harvester Of Sorrow

Левак

• Members
  • PipPipPipPip
  • 574 Мнения:

Публикувано 23 октомври 2008 - 18:10

една бутилка домашна от дедо ти

Брато, дедо ми се напива преди да изтрезнее, от него ракия не мога да чакам :metalist: А не мога ли да махна това тремоло, щото ми прави проблеми и да изровя някакъв фиксиран за седемструнна китара?

#15 vlex

vlex

Злият гълъб

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1797 Мнения:

Публикувано 25 октомври 2008 - 09:15

Ами драмата е, че ако смениш бриджа, ще трябва да дупчотиш тялото, а това не е много яко, щото възникват проблеми твърде често, особено ако не си пемерил точно всичко. Иначе е алтернатива, но аз лично бих сменил само леглата на струните, за да има най-малко интервенции. Трмолото може да се фиксира от друга страна като се сложи метално парче или трупче от твърдо(!) сухо(!) дърво(стар бук, дъб, желязно дърво и т.н.) отдолу между планката, носеща пружините, и тялото (ако не ме лъже паметта какво видях на тия снимки - май беше уилкинско тремоло (стандартните фендерски лесно едно- и не чак толкова лесно двупосочни тремола))... Освен това ако оставаш на тоя гриф определено ще ти трябва къстъм бридж, за да набуташ всичките струни на грифа + 2мм фира от двете страни, нещо което ме съмнява да е редовно със същите размери за седемструнните китари по принцип. Ако оставаш с тоя гриф - не ти мърда рендосване на легла. Другия вариант, който е и малко по-скъп обаче, в който ти правят нов гриф, не включва нищо подобно - там взимаш нов бридж (по възможност същия тип, за да не се налага допълнително дялане, пилва ти го някой по-сръчен с шмиргела отстрани да няма проблеми при играенето в тялото, сменяш грифа и във всеки един момент, което нещо не те изкефи - бам, сменяш всичко и имаш отново 6-струнна китара. Ако използваш нерендосано тяло (в който и да е от двата случая) си вземи релсови адаптери - тогава няма да имаш проблеми с "къстъм" разположението на струните над магнитопроводящите тела на адаптерите :)

Дерзай!

Поздрави,
Влад

Този пост е редактиран от vlex: 25 октомври 2008 - 09:19

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни