Jump to content
Българският форум за музиканти

! Нов видеоурок по китара на Пламен Петров


musicman

Recommended Posts

Check this out!!!

 

Прогресив :)

Мотото на урока е как да бъдем различни. Ако ви е писнало от пентатоники - това е вашия урок :greenball:

 

 

Подходящ не само за китаристи.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хубаво е , че има хора, които са се занимали да изсвирят и запишат урока. Това е типа неща, които правят един форум полезен.

Не мога обективно да коментирам учебните му качества, защото не научих нещо ново, все пак видеото е насочено към по начинаещи в областта на импровизацията, но предплагам, че някои хора биха могли, ако не друго то поне да научат някой и друг патерн.

:thumbs_up:

 

п.п. Аз отдавна се каня да запиша няколко блус патерна и основни техники в услуга на евентуалните заинтересувани и се надявам скоро да се наканя

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Емиии, аз май ще съм първия отзовал се.

 

Евала наистина за труда и времето, което сте отделили, но на мен не ми беше много полезен. Просто не разбрах реално кога мога да ползвам тези хроматични тонове, като единственото нещо, което той спомена беше, че защото тоновете са преходни и не са на силно време (заради това не звучат не на място). А и това го спомена само за Дорийския лад. Просто не ми стана ясно примерно защо Си, звучи добре и ако имам тоника Ла, кои степени мога да ползвам в такъв случай (чисто математически, предполагам До диез). Иначе ми е много интересна материята, защото наистина звучи много разнообразно и яко, но просто не разбрах как се създава, че да се употреби. Нито искам да се заяждам с KolioK, който много уважавам, просто го казвам за себе си - не искам патерни вече. Просто се уморих от тях и като попадна в някоя по-нестандартна ситуация са ми абсолютно неприложими и тогава разбирам достра грубо, колко не разбирам.

Според мен е хубаво да каже как се строят по принцип, за да мога да го приложа същото примерно във фригийски доминантен или в унгарски минор или в някоя друга ситуация.

За да разбера това от урока, трябва да седна с нотите и да го разбера сам (примерно взимам дорийския, виждам в случая Си каква степен се пада и после от друга тоника да видя коя е съответната степен), което някак си разваля смисъла на видеоурок - със същия успех може да е просто мп3 със това как звучи. Разбира се това е много леймърско обяснение, но това ми дойде първо наум :thumbs_up:

 

Не искам да бъда груб или краен, знам, че го правите заради нас най-вече. Но на мен просто не ми помогна, а относно теория аз се числя към начинаещите. Не знам за колко напреднали трябва да е.

За пример, какво бих разбрал и какво мога да го използвам във всяка сиутация, в която съм попадал, ще дам за пример един урок, който много ме накефи напоследък - Dave Wiener. Затова аз лично съм за такъв тип обяснение, защото това мога да го приложа и при съвсем различна ситуация, тъй като знам как се строи :thumbs_up:

 

Това е моето мнение, не искам да бъда "на всяка манджа меродия", затова се надявам да бъде прието поне с усмивка :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Много полезен урок евала! И точно на време :thumbs_up:

Fenix дето викаше даскала ми по китара копане му е майката ;) Лично моя метод пускам си бекинг трака и свиря върху него ладовете после върху други бекинг тракове. И така разбирам кога и къде мога да ги използвам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@Fenix

 

Напълно те разбирам и съм съгласен с теб, че всичко би трябвало да се обясни по подробно и тн, но проблема, че в такъв случай ще трябва не един кратък , а серия от видео уроци и то доста дълги. Темата е доста обширна и уроците общо взето би трябвало да покрият основите на джазовата импровизация, включително акорди с техните тъй наречени надстройки ( в случай, че за разликата от видеото в акомпа няма само Сол и Ре, а пълни акорди ), ладове, тяхния строеж и използване, бибоп скали ( заради тъй наречените проходящи хроматизми) и тн. Следва логичното продължение от, типични прогресии, модулации, модални интерчейнджове и начините да се солира върху тях и работата отива като за учебник :thumbs_up:

 

 

Точно от тази гледна точка, когато става въпрос за 10тина минути, най лесно е да се демонстрират няколко патерна върху съответните скали, с надеждата , че на някой ще му свършат някаква работа

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Fenix, мнението на всички е интересно и полезно. Ттова, което казвате се взима в предвид ;)

 

kolio_k - ще бъде супер да видим тук и твой урок !! :thumbs_up: С каквото мога ще съдействам.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

не искам патерни вече!

 

 

Това е най-смисленото нещо, което съм прочел в раздел китара за последните няколко години! Евала - ако се видим някой път на живо ще те черпя бири!

 

 

 

 

А за видео-урока - браво на всички участници (музиканти, обработка на видео и звук) за ентусиазма, отделеното време и енергия!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Aз искам да се видим от много време, ама просто няма как.

 

@кольо

ясно ми е, че няма как да сложиш джазова импровизация в 10 минути. Но в крайна сметка, ако не помага на никой, няма смисъл и от тия 10 минути. В случая колегата Fender Str каза, че му е помогнало а сигурно и на други, които не са споменали. Дано! ;)

 

@Fender_str

и аз го правя това човек. И мога да твърдя, че съм достигнал ниво в което горе долу лесно мога на определена хармония (по-проста) по слух много бързо да се ореантирам какво мога да свиря и какво не. Просто искам да пропусна първата част на вица - "Той още ги търси..." :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

На мен урока ми беше полезен защото аз свиря по-рокаджийски скали, които наистина както казва Пламен понякога са отегчителни и има нужда от разнообразие :) Хич ме няма откъм джазови "патерни" ;))) а искам да понауча поне една две от обща култура...поздрави за чудесната работа!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Наистина за десетина минути не може да се очаква повече:greenball:))Няма да збравя 3те ми урока при Пламбата преди няколко години които протичаха по час и половина - два, но те промениха изцяло погледа ми върху импровизацията:greenball:)) Ако имате възможност ходете и "черпете", той е ГОЛЯМ:greenball:)) Успехи!!!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Единствена забележка, и тя е не към самия урок ами относно заснемането.Много тъмно...

Основателна забележка !

Следващия път ще вземем мерки за това. Наблегнахме на самия урок, (неговото съдържание) и добрия звук (който мисля, че е на ниво).

Ще вземем в предвид и останалите забележки ! Мислехме, че на хората ще им е най-полезно да видят готови патерни, които да заучат (предвид това , че повечето китаристи в форума са любители). За 10 минути, трудно може да се развие по-сериозна тема, която да разберат повече хора.

Редактирано от makedonetsa
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.