Jump to content
Българският форум за музиканти

Кой е най добрия китарен лютиер в България?


manolchev

Recommended Posts

То е ясно, че Диката води в класацията.

 

Аз лично съм много доволен от Иван Вълчинов, може да не е на нивото на Диката, но е добър.

Хранов го сринахте, но щом и Кольо каза, значи нямам желание въобще да пробвам.

Само се чудя, кой продаваше една китара на Хранов, която изглеждаше като Айбаниз Джем

и я хвалеше от земята до небето. Една такава натюр.

По спомен се продаваше за 700 - 800 лв.

 

Само, за да съм обективен, искам да напомня, че говоря за китарина Хранов от 90те, нямам пресни наблюдения, а от тогава доста вода изтече, така, че е възможно нещо да се е променило за добро. Ще бъде хубаво, ако някой разполага със снимков материал на нещо по съвременно все пак, за да не говорим наизуст

Да тук си прав-доста вода изтече. Знам 90-те години как се снабдяваха с материали за скъпите китари-един път годишно на музикалния панаир във Франкфурт. Хранов сега прави само адаптери за GEWA(по договор с GEWA).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 81
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

Все пак спора беше за Диката и Вълчинов, а тук започнахме да спорим за Хранов.Моето твърдение е че са на кантар двамата-Ефтим качи снимки аз му пратих снимки на една китара която на него много му хареса, но го помолих да не ги качва тук защото снимките са любителски от любителски апарат.Все пак ако говорим за перфектционизъм в лютиерството и показваме косутите можете да видите втората снимка която качи Евтим и да обърнете внимание на напасването на грифа към тялото- стърчи и не е перфектно изпипано-а точно там е майсторлъка-сглобката и ъгъла м-у грифа и тялото.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам бас от Иван и бас от Пламен. През мен са минавали всички китари и басове направени от Диката.

Моето обективно мнение на човек, който определено има опит и с тримата е, че Диката е най-добрия.

За Пламен няма какво да говорим.. не искам и да го обсъждаме. За Иван мога да кажа, че е много, ама много готин човек и ми е добър приятел, но видимо по баса ми има кофти места. Не е направен както трябва да бъде направен един бас. Още ме е яд, че не го дадох на Диката преди време той да ми го прави.

 

 

Още нещо: Иван и Пламен си връзват електрониките сами. Пак не искам да казвам нещо лошо за двамата, ама ми се е случвало да минавам с поялника след тяхното запоявана защото то не струва. Те нямат ясна представа как се връзва електроника на китара!

Не искам да се хваля, но на Диката всички китари са запоени и окабелени напълно професионално. Който не вярва или се съмнява да отвори капачето.

 

Ето тук: http://s2.photobucket.com/albums/y23/Naudio/Guitar%20Wiring/

има малко снимки на китарни електроники направени от мен. Някои от тях са китари на Диката.

 

jororock, това че някой ползва ключове шалер, адаптери димарцио и тн не значи, че другите не го правят. Хардуера се купува. Всеки сам си решава какъв да бъде той. Ние в тази тема говорим за съвсем различно а то е дървенията на една китара, която е в пъти по-важна то консумативи които се намират на пазара :thumbs_up:

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам бас от Иван и бас от Пламен. През мен са минавали всички китари и басове направени от Диката.

Моето обективно мнение на човек, който определено има опит и с тримата е, че Диката е най-добрия.

За Пламен няма какво да говорим.. не искам и да го обсъждаме. За Иван мога да кажа, че е много, ама много готин човек и ми е добър приятел, но видимо по баса ми има кофти места. Не е направен както трябва да бъде направен един бас. Още ме е яд, че не го дадох на Диката преди време той да ми го прави.

 

 

Още нещо: Иван и Пламен си връзват електрониките сами. Пак не искам да казвам нещо лошо за двамата, ама ми се е случвало да минавам с поялника след тяхното запоявана защото то не струва. Те нямат ясна представа как се връзва електроника на китара!

Не искам да се хваля, но на Диката всички китари са запоени и окабелени напълно професионално. Който не вярва или се съмнява да отвори капачето.

 

Ето тук: http://s2.photobucket.com/albums/y23/Naudio/Guitar%20Wiring/

има малко снимки на китарни електроники направени от мен. Някои от тях са китари на Диката.

 

jororock, това че някой ползва ключове шалер, адаптери димарцио и тн не значи, че другите не го правят. Хардуера се купува. Всеки сам си решава какъв да бъде той. Ние в тази тема говорим за съвсем различно а то е дървенията на една китара, която е в пъти по-важна то консумативи които се намират на пазара :thumbs_up:

Точно за това обещах да кача снимки на инструменти на Иван които са нови. Ти не си ги виждал тях Ники. Знаем че с Диката сте съпер дружки така че нека това да не пречи на обективноста на оценката ти.през теб са минали всичките китари басове на Диката -защо ли?-Може би ти правиш спойките им щом и ги снимаш(не е лошо, но си предубеден).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Когато някой се има за най-добър, мисля, че е редно да говорим за няколко критерия.

 

1. Прецизност на изработка.

2. Цени.

3. Време за работа.

4. Постоянност на качеството.

 

За тия неща могат да говорят само хора, поръчвали китари.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ точно за това минават през мен. Приятел съм Жоре и с Диката и с Иван.

Не, не съм предубеден защото имам база за сравнение - 2та ми баса и китарите на Диката.

 

Нарочно не искам да снимам дефектите по басовете. Най-малкото, за да не показвам какви са те и къде са проблемите, но ги има.

 

 

Евтиме, цената и времето за работа нека да не са критетии :rolleyes:

Редактирано от Nikifena
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^Точно така. Единственото за мен специално, което е важно е добрата работа и перфекционизма в изработката. (хахахаха и адаш даже можеш да го потвърдиш май :rolleyes: )... Ако знам, че не мога да си го позволя - чакам докато мога.

 

Какво значи добър лютиер по цена? (това е риторичен въпрос и няма нужда от (дълъг) отговор).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Критерии са, в комбинация с другите два(къс отговор).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Понеже тук стана въпрос вече за обективност на мненията, пак ще се включа. С Диката съм приятел от 91ва и мога спокойно да кажа , че е един от най добрите ми приятели. Познавам го далеч от преди да започне въобще и да си мисли да прави каквито и да е китари, знам и защо започна, но макар и да е свързано с някои персонажи засегнати в темата , а и е доста смешно, все пак няма да го пиша тук, би се получило недисктретно.

 

Та на въпроса, досега, лично аз съм имал 2 китари на Диката, правил е още три по моя поръчка, за различни мои колеги от Берн, а в момента ще започва да ми прави една доста претенциозна.

 

Въпроса ми е, изглежда ли логично да продължавам да си поръчвам китари от Диката, ако не съм убеден , че същите са супер качествени и при положение, че все пак са доста скъпи ( последната се очертава да е над хиляда и половина и то с отстъпката за стари дружки ), само защото сме приятели.

 

При това базата ми сравнение с популярни марки китари, на които съм бил собственик, е значителна.

 

Това е по голямата част от инструментариума, минал през ръцете ми, през последните 5 години

 

Stefanie_Heinzmann_Fanclub40KC3B6ln_8_6_08_92_verkl.JPG

 

 

30610332023.jpg

maso_and_me_web.jpg

 

dvatastrata.jpg

azst.jpg

00187604_00005423.jpg

 

ERIC18_Kopie.JPG

gibson_red.jpg

kitari_8.JPG

me_and_stefanie_web.jpg

 

 

Пускам това само за да почертая ( за 100тен път в този форум, а и не само :rolleyes: ), че съвсем откровенно съм убеден качествата на инструментите правени от Диката и мисля, че той си заслужава рекламата отвсякъде. Ще се радвам ако мога да видя и китари правени от Иван, които да са също толкова качествени. В края на краищата от конкуренцията между лютиерите, само ние потребителите печелим. Чакам с нетърпение и за хубави детайлни снимки. Ако някой е собственик на някой добър инструмент, само ще направи услуга на майстора като ги качи.

 

 

п.п. По горе прочетох, че сглобките на китарите от сайта на Диката не са добри, съжалявам много , но това въобще не е вярно :drummer:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз съм свирил на китари от Хранов, Пламен и Диката.

Снимки и да гледаме. Няма какво да спорим. По добре посвирете и вижте инструментите на живо.

На Диката китарите по изработка и прецизност са в пъти по-добри!!! Имам средно специално образование с приложни изкуства. И мога да ви кажа, че на Диката инструментите на по перфекционизъм граничат с машина. Точността е умопомрачителна! Другия фактор, който е много важен. Сетъпа на грифа, позициите, нек боуа (дъгата на фрет борда) и интонацията, които прави Д са невероятни. Явно зависи и какъв музикант е бил и е! Затова има усет. Китарите , които ми прави са в пъти по-удобни от сетъпа на Джей къстъм Ибанез, които се водят най-добрите Ибанез китари правени в Япония и които ги няма по магазините. Свирил съм на няколко в САЩ. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм притежавал кой знае колко китари (4 досега, живот и здраве утре може да станат 5), но съм имал възможност да пробвам и за не кратки периоди са ми били поверявани не малко китари вариращи като качество и цена от Скуайър до Гибсън стандарт. Ползвал съм услугите на Диката и съм виждал/пробвал 2-3 китари, които е правил.

 

Казвал съм го и ще го кажа пак. Поправи сериозен дефект на стандартен американски стратокастер, по мое желание смени цялото парче дърво над тръсрода и не само че го свърши 3 дни преди срок и че ми звънна специално да провери в какъв строй свиря по принцип, за да я сетне както трябва, а и когато я получих обратно изглеждаше и се държеше по-добре отколкото когато излезе от магазина. Това за една сравнително малка и евтина поръчка, не за изработка на китара.

 

Когато получа такова отношение в комбинация с перфектното качество на работата от който и да е друг майстор в България, не само лютиер ами бояджия да е, съм готов да приема, че може да има и други лютиери които са сравними.

 

П.П. Дори да следваме критериите на Евтим за цените, не знам дали ги е вдигнал за последните 3 години откакто ползвах услугите му, но макар и да са по-високи от тези на някои други лютиери, цените на Диката са според мен съвсем нормални за качеството на услугите които предлага.

Редактирано от fLiSk
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

О, нямам предвид цената като самоцел. Имам предвид това, че има лютиери, които малко(понякога много) си надценяват труда. Конкретни примерни няма да давам, който е патил се досеща. За това смятам цената като критерии в комбинация със съответното качество. Иначе цените на Диката са повече от напълно приемливи за качеството, което предлага.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^ Не смятам надценяване на труда. Повече уважение на труда.

Напоследък имам вземане-даване с майстори вкъщи.

нека да дам малко цени: 60 лева за 45 минути работа на водопроводчика.

над 600 лева за 1 седмица работа на плочкаджията - оправи ни банята.

Това са цени на хора на които работата не изисква особено голяма прецизност, точност, умения , инструменти и до някъде образование.

 

Какво остава за нас в такъв случай?? ние по колко пари да искаме на час за работа при условие, че инструментите и техниката ни хич не са евтини?

В България отдавна е време да почнат да се ценят майсторите и техния труд.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Здравейте!

 

Повече от 8 години използвам услугите на Иван Вълчинов и съм много доволен. Не мога да направя сравнение с Диката защото не съм ползвал неговите услуги (от това което чета от форума преполагам че Диката е много добър). Основната ми китара с която свира е правена от Иван Вълчинов (всичко в нея, за което се сетите с изключение на ключовете). Иван Вълчинов със сигурност е много добър по дървенията. Аз много пъти съм изплзвал и услугите му за оправяне на електроника, пренавиване на адаптери, слагане на активна електроника изработена от него на акустична китара, шлайфане на прагчета, лакиране и т.н.

Много пъти съм водил с него дискусии и виждам, че той разбира нещата в дълбочина знае кое нещо от звука и визията от къде идва по китарата.

 

Иван си е научил занаята от Хранов (в началото на 90-те) и те още работят заедно, но той отдавна е задминал Хранов. Прави сте че има китари на Хранов от преди (1990...), които не са качестевени (аз имам една такава, която трябваше да я дам на Иван за поправка), но имайте предвид, че тогава нямаше достъп до материали в България и се вземаха чеасти от Орфей или Кремона и се правеха китари които приличат на Ибанец ...:-)

 

 

Възможно е Диката да е по-добър от Иван Вълчинов в някои отношения, но Иван Вълчинов също е супер.

Така че тези двамата са необходимост на всеки китрарист, който иска да си поддържа инструментите в качествено състояние.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Нека и аз да се намеся.. Имам приятел с който свирим в една група. Има китара Хранов, която е на около 15/20 години. Не е сменяно нищо по нея овен струн. Китарата издава много приятен звук, дори с нея той записа първата песен на групата, която може да чете на www.myspace.com/rapehammer . Китарата все още е добра за ползване. Във майспейса ни можете да видите снимки на групата и случайно ако видите бяла китара, тя е Хранов. Понеже несъм свирил на други освен на Хранов, не мога да говоря за другите. Така като гледам снимки на китарите на Диката, евала на човека. Много добре се справя, поздравления :).

 

Ето и снимка на китарата

 

dsci0078ot0.jpg

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Guest
Темата е заключена и Вие нямате право да коментирате в нея.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.