Jump to content
Българският форум за музиканти

Инструменти, хора. Машини :)


Recommended Posts

Абе хора, (това се отнася до тия дето имат нек'в опит в тая работа) Какви машинки използвате за оформяне на дървото примерно в страт форма?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Тъй, да си дойдем на думата ;)

 

Значи това зависи от финасовите възможности, уменията и мястото с което разполагаш (например банциг в кухнята -> неуместно ;) )

 

първото нещо, което ти е необходимо е дъската от която ще го правиш това тяло да е идеално равна отгоре и отдолу (това се прави напр. на абрихт и определено не е за 'направи си сам' ;), така че ако си я купуваш гледай да е идеално равна и с нужната дебелина (за фендероподобна китара/бас 40-45 мм)

 

самото грубо оформяне в производствени условия става с банциг (скъп, но вече има и китайски по ок. 200 лв.), но за домашни усл. е достатъчен прободен трион (желателно с регулируеми обороти) вече има такива по ок. 50 лв. има обаче някои особености като работиш с такова.

другото задължително е фреза. има прилични за стотина лева. използва се за фрезоване ;) (колко странно). с нея се 'издълбават' всички канали, отвори и пр.:за адатерите, потенциометрите, neck pocket-а и др. другото му приложение е, ако имаш шаблон на формата на тялото (изрязва се от шперплат, плексиглас и др.) можеш да използваш фрезер с малко лагерче отгоре, което "проследява" формата на шаблона и я изрязва точно в тялото.

 

други допълнителни неща, които ще ти трябват: тялото, както знаем, обикновено се получава като се слепят две или повече дъски. затова ти трябват две стяги(35-40 см. или по-големи) и лепило, естесвено ;) аз лично използвам полиуретаново, но всеки builder има различно мнение по въпроса. това което *НЕ* препоръчвам е ПВА лепило (обикновеното бяло лепило за дърво, напр. Ц200 или подобно)

 

останалото са разни консумативи ("Комсомативи" като пишеше в един магазин ;) ) : шкурки, лак, някакъв кит за дърво например,ако дървото е поресто или има малки дефекти за запълване.

 

ами това е в общи линии ;) айде със здраве :guitar:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Това че С 200 е на основата на ПВА не значи че всички лепила на ПВА основа не стават за дърво. Rakoll,Ponal,Leifa са си на ПВА основа също . ПВА означава поливинил ацетат това е синтетичната смола ,която е основното в лепилото.Има едно лепило в Бриколаж жълто на цвят "Ross" към 3 лева е и е супер лепилото е на основата на алифатна смола и е още по-здраво от ПВА лепилата то е еквивалент на американските Elmers и Franklin.

 

Аз използвам обер фреза и зеге (пробивните триони) на Елтос от близо 10 години и съм много доволен .Не правете грешката да купувате българските фрезери на смолян и габрово....

 

Когато режете с зегето закрепвайте дървеното парче здраво към масата със стяга и внимавайте да не отрежете масата..... :twisted:

 

Една от най-важните предпазни мерки за работа с режещи инструменти е да ги ползвате САМО В ТРЕЗВО СЪСТОЯНИЕ :cheers:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами не искам да споря, всеки си има право на мнение :headbang:, но аз съм ползвал leifa примерно и не съм доволен. просто не се втвърдява достатъчно добре, и при връзки, които са подложени на напрежение, слепените части има опасност леко да се разместват една спрямо друга.

но това са си лични наблюдения...

а това ross следващия път ще го пробвам непременно :cheers:

 

и един въпрос по работата със зеге: пробвал съм различни ножчета: немски, китайски, всякакви, но при рязане на нещо по-дебело 3-4 см. ножчето се огъва понякога и разваля формата отдолу. в ножчетата ли проблема или?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Винаги ми е било интересно с кво се залепва fretboard-a към грифа, така че после като се кривят напред-назад заедно да не се разлепят. :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами много видове лепила могат да се използват за целта. аз примерно лепя всичко с Bison PU от известно време и нямам проблеми. Най-класическото 'лютиерско' лепило ;) е т.нар. Hide glue (не знам как е на български) което се прави от кожа или кокали май (сериозно :) ) и е на гранули, като тръгнеш да лепиш- загрява се и се разрежда... за съжаление незнам къде се продава такова, иначе бих го използвал, въпреки че е малко по-трудно. Удобното при него е, че ако го загрееш лесно се разлепва. така можеш да си разлепиш fb ако ти се наложи, без да унищожиш грифа :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

pacman ,

 

когато ПВА лепилата или алифатните изсъхнат добре те се се втвърдяват достатъчно за да бъде лепилният шев здрав и да има малка еластичност на усукване.

 

Hide glue e туткал ,за лютиерсвото се ползва кожен или рибен ,те са по-качествени и по-еластични от костния.Продават се в магазините за художници. Тези които внасят от Кремер Пигмент от Германия са по-добри.Туткала се залива с вода докато се покрие и се оставя около 12 часа да престои така,после се подгрява на водна баня като се внимава водата да не заври. Над 65-70 градуса туткала намаля качеството си .След като се разтопи напълно се остажа да изстине и след това се отстранява кожицата която се образува на повърхноста ,така се очиства от примесите. Така вече туткала е готов за употреба. Държи се на открито( не се затваря с капачка) и се пази отъ мухлясване.Правете малко количество колкото ще използвате в близките 2 седмици .Колкото повече пъти разтопявате наново туткала за да го използвате толкова повече му намалъават свойствата.

 

Никифена ,светлият фингърборд си е беля работа. още повече когато не е лакиран.

Сега може да опиташ да го почистиш с коресилин първо ако не помогне с

кислородна вода ако и това не помогне ........питай пак ще вида рецептата с перхидрола за избелване( пази си ръцете ,рабори с ръкавици) след това фино шлайфане с 600 и накрая си лакирай фингърборда.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

.............така можеш да си разлепиш fb ако ти се наложи, без да унищожиш грифа

 

 

BTW ,кога и за какво може да ти се наложи да разлепваш ф.б. ?

Да ремонтираш шипа? Защото е рендосван многократно за изправяне и почти вече се е унищожил или за нещо друго ?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

и един въпрос по работата със зеге: пробвал съм различни ножчета: немски, китайски, всякакви, но при рязане на нещо по-дебело 3-4 см. ножчето се огъва понякога и разваля формата отдолу. в ножчетата ли проблема или?

 

pacman,3-4 см. не е малка дебелина за зеге.но въпреки това с един правилен подбор на ножче и степен на възвратно постъпателното движение( 0,1,2,3) и без много да се дава зор на машината ,тя ще се справи освен ако не е от онези хоби евтинджоси по 40 лева без регулиране на движението на ножа напред и нагоре.

Има ножове за право рязане и такива за криво рязане .Ако кажеш какво и колко дебело искаш да режеш ще ти кажа кой номер нож на Boch да ползваш.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

ъмм, sorry че не отговарям ,но няколко дни бях без i-net...

(сега съм с нов провайдър и съм много щъслиф B) )

 

значи за ножчетата- когато изрязвам остри кривини, изключвам това движение, за което говориш (така трябва май ;) )

 

за изрязване на solid body тела( които са с подобна дебелина), използвам точно зеге, защото нямам с какво друго ;) може би трябва да използвам по-тесни ножчета ?!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

значи за ножчетата- когато изрязвам остри кривини, изключвам това движение, за което говориш (така трябва май :lol: )

 

за изрязване на solid body тела( които са с подобна дебелина), използвам точно зеге, защото нямам с какво друго :lol: може би трябва да използвам по-тесни ножчета ?!

 

Говорим за модели и номерация на Бош :

За солид боди можеш да ползваш T 244 D ,те са за криви линии и спокойно можеш да включиш на първа степен за движението напред ,това ще олекоти много работата на ножа.А ако имаш не много криви места за рязане превключи на втора степен.

 

Модела T 144 D е за право бързо и по-грубо рязане ,не се мъчи с него за китарни тела, ще измъчиш себе си и машината :lol:

 

Mодел Т 101 B е за право фино рязане.

 

Обади се като пробваш . :killyou:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.