Jump to content
Българският форум за музиканти

Материали/части


Recommended Posts

Аз тук да си питам - колко би излязло да се поръча махагон, достатъчен за тялото на една стандартна ел. китара ? (примерно със страт форма)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Във форума, в частта линкове има топик "Интересно, кое как бачка".

 

http://forum.muzikant.org/index.php?showto...st=0entry4096

 

Тука nоi е сложил един линк (благодарим за което), който е свързан точно с тая секция.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Та за дървените материали ,за които си говорихме в стариа топик.....това са линкове към доставчици от цял свят

 

http://www.vanzandtviolins.com/vn-supplies.htm#wood

 

www.maderasbarber.com особено за абанос и палисандър

 

www.theodor-nagel.com

 

Особено ви препоръчвам: http://www.riwoods.com разполагат с дървета за които не подозирате че съществуват.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 weeks later...

Много интересни дървесни материали.

 

Понеже аз съм запознат само със звуковите характеристики на елшата (alder), махагона (mahogany) и basswood-а, бихте ли ме ориентирали за другите ? Интересуват ме дървета със спектър близък до този на махагона - дълбок звук като цяло и меки и топли, галещи душата :D , ниски.

 

Защото се чудя дали след време вместо да си купувам китара, да поръчам и платя на някой (наистина сръчен :D ) да ми изработи такава (с моята помощ) като аз осигуря повечето от материалите.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Разбойник, кокоболо е много красиво дърво малко прилича на палисандъра ( rosewood) но има по-тъмна дървесина и.......... е почти да пъти по-скъпо.Ако не се лъжа това е бразилският палисандър.

За другото не знам . Има ли друго име за този дървесен вид?

 

 

Anqermeans, по начина по който обясняваш какъв саунд искаш най много се доближава ореха .Супер материал е за китари и не знам защо го пренебрегват класическите китаристи.Чувал съм няколко орехови класически и акустични изобщо с много добри баси и мек саунд.Една такава е на Коцето от квинтет Епика .Прави му я Галин Пенев http://penevguitars.hit.bg/

Това е един майстор от класа.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Последния ми бас беше изцяло от орех, грифът и тялото. звучеше много добре, въпреки утврътителния адаптер, който бях сложил :D

говоря в минало време, защото имах проблеми с грфа, сега ще му правя нов (ако намеря от какво :( )

така че аз съм много доволен от ореха, плюс че расте и по българските земи :(

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Bluesman, кокоболото (или както още го наричат granadilo) е с латинско наименование Dalbergia retusa и е от семейство Leguminosae (палисандъра е от същото семейство). Расте в Южна Америка. Според моите наблюдения е по -евтино от палисандъра, особено от бразилския, но това е по цени в Щатите (вж. напр. www.lmii.com).

Използва се за т. нар. "top" за тяло при бас китарите, или за ламинати за гриф. Някои фирми правят и цяло тяло от него.

 

Рurpleheart е от същото семейство, лат. име е нещо като Peltogne spp.

Използва се за ламинати за гриф, особено за 5-6-7 стр. бас

 

Pacman, май е по-добре ореха да се комбинира с др. дърво за по-голяма стабилност. така поне съм чувал, но не съм компетентен за повече подробности. по принцип фирмите гледат да използват при гриф комбинации от дървета които хем да звучат добре , хем да са стабилни (гледа се как реагира дървото на промяна във влажност, температура и пр.)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

да така е... но при мен проблема не беше в дървото а в truss rod-а (самоделен разбира се) който беше опит за имитация на stewmac-овия hotrod, но нещо се получиха проблеми с него, разлепих fb-да...

и реших направо да му направя един нов гриф, този път фретлес за разнообразие ;)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

btw китарката, която представлява настоящия ми аватар е точно с орехов гриф, 1-piece, scarf joint (трябва да понауча термините на български ;) )

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

scarf joint (трябва да понауча термините на български )

 

 

тъй-тъй, и аз често зациклям докато реша как точно да намеря правилната дума на БГ.

 

Преди време много ми бяха нахвалили Jatoba за фингърборд на фретлес, а тва го има при паркетаджиите в БГ. Било много износоустойчиво и със страшен тон в средите. Мисля си дали да не го пробвам при следващия си опит за фретлесче, ъмъ ши видим!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

btw китарката, която представлява настоящия ми аватар е точно с орехов гриф, 1-piece, scarf joint (трябва да понауча термините на български :) )

забравих да спомена оцветения дъбов(!) фингърборд, подобие на зле изглеждащ палисандър ;) ...какво да се прави :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Преди време много ми бяха нахвалили Jatoba за фингърборд на фретлес, а тва го има при паркетаджиите в БГ.

Ако решиш да взимаш - да съ обадиш :)

 

----------------------------

Jatoba, Brazilian Cherry

 

Description: Jatoba heartwood is salmon red to orange-brown marked with dark brown streaks. It has a golden luster. Grain is usually interlocked with a medium to coarse texture. Weight is about 56lbs per cu.ft. Quartered selection yields the most uniform look/color range. Like domestic cherry, Brazilian Cherry will change dramatically over time from the yellow/tan/salmon color when freshly milled into a deep rich reddish color. In direct sunlight, the color change will occur within a few days. Out of sunlight, it will oxidize slowly over six months. Water based finishes tend to retard the color change while oil based finishes enhance it.

 

This species is the most popular imported species given its inherent beauty, rich coloring and superior hardness.

 

Hardness: Very strong, hard and tough. Has very good bending characteristics. High shock resistance. Glues and stains well, but does not take a high polish. Brazilian Cherry is 228% as hard as red oak 2820 on the Janka scale.

 

Stability: Average – similar to red oak.

 

Tonal Signature: Outstanding look for Solid Body Guitar, or applied as a top. Similar tonal properties to Goncalo Alves, although can be used a Body-Wood.

 

Booming loudness, coupled with crisp attack and excellent tonal separation make this an ideal replacement for players who need more from a Maple-body guitar

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.