Jump to content
Българският форум за музиканти

За Семплерите!


LichoMusic

Recommended Posts

Разликата между семплера и синтезатора примерно е, че синтезатора няма предварително записани звуци (условно казано, щото има и видове синтез при които се ползват такива звуци), а ги генерира/синтезира в "реално време". Докато семплера ползва предварително записани звуци и не се налага да ги генерира, макар че май има някои семплери, които могат да правят някакъв ресинтез. Образно казано ако ползваш софтуерни инструменти - синтезаторите ще ти товарят повече процесора, а семплерите ще ти товарят повече паметта - вечната война в програмирането - памет срещу процесор. Освен това семплерите ти дават по-добра реалистичност на звука когато искаш да изсвириш звук от истински акустични инструменти, тъй като повечето синтезатори не могат да се справят добре с тая задача (освен тези които правят физическо моделиране, но те все още са прекалено тежки за съвременните компютри). От друга страна синтезаторите пък ти дават по-добра възможност за контрол на параметрите на звука и постигане на уникални електронни ефекти. По-известните софтуерни семплери са: GIGA, Kontakt, HALion, Machfive, NNXT, Emulator (за тоя не съм сигурен ама май имаше софтуерен вариант), имаше един семплер на Emagic ама много му завъртяно името и като не съм го ползвал не го знам - нека примерно phile да каже ка се казваше. Колкото до хардуерните - нека някой с опит с тях да каже, аз не съм ползвал нищо хардуерно и не знам дори кое точно какво е (от семплерите имам пред вид, щото за синтезаторите поне съм попрочел). Има и един трети вид инструменти, които се наричат РОМплери - те по същество са семплери, които обаче са ограничени до един определен набор от звуци (семпли) и ти сам не можеш да им добавяш нови звуци - само производителят може. Предимството при тях е, че обикновено са свързани с емулирането на определен вид акустичен инструмент и имат настройки на звука свързани именно с тоя акустичен инструмент, които един семплер не би имал щото са прекалено специфични (е може вече и да има такива семплери - не съм толкова в час, а ако няма със сигурност в недалечно бъдеще ще излязат де - btw скриптовия език на Kontakt 2 дава възможности човек сам да си програмира некои специфики на инструмента който емулира - аз даже вече правих разни нещица..). Добри софтуерни РОМплери, които съм виждал са: Steinberg The Grand, Native Instruments Elektrik Piano, Spectrasonics Trilogy, Spectrasonics Atmosphere, Steinberg Hypersonic, Garritan Personal Orchestra, Steinberg HALion String Edition, FXpansion BFD, има и още ама не се сещам сега.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • Отговори 36
  • Created
  • Последен отговор

Top Posters In This Topic

@miro, @ecmjazz :no::no::D;)

 

Ето това е хубаво нагледно обяснение, мерси!

 

Искам само да питам, за да ми се изяснят съвсем нещата: аз съм с Роланд Д-10 и той, по мои наблюдения, може да функционира и като Ром-плейър и като аналогов синтезатор, нали така? Защото като искам примерно да си направя звук приличащ на пиано, аз ползвам някакъв вкаран семпъл!!! Кажете как стои въпроса при тия пръчки...така както си мисля ли е?

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Благодаря :greenball: Все пак не претендирам за изчерпателност, но горе-долу това е, което знам. А ето и още малко за семплерите:

значи както колегата Миро правилно написа, на семплера може да му дадеш един семпъл, който съдържа само един тон с определена височина и той от него да си "създаде" (ресемплира) тонове за останалите височини така че само от един единствен звук да можеш да свириш по цялата клавиатура. Това спестява памет и време за запис на всички семпли, но пък дори и най-качествените семплери, които не внасят никакви изкривявания при ресемплирането (а такива изкривявания има при някои семплери..) не могат да се справят с проблема че тембъра на някои акустични инструменти се променя в различните регистри. Тогава се налага да имаш поне няколко семпъла от различни октави - примерно До от всяка октава като опорни точки за по-детайлно представяне на оригиналния звук. Най-добре е ако имаш семпълче за всяка нота. Но тогава си представете за 88 клавиша, по 1 семпълче, което да е към 1 МБ - стават 88 МБ. При някои библиотеки със семпли има олекотени версии на инструментите които мапват по един семпъл на два клавиша което е сравнително приемвлив вариант и намалява наполовина използваната памет. Сега за другия момент - velocity layering - семплите се редят не само по височина на тона а и по velocity (сила на натиска на клавиатурата) което реално дава сила на звука. Както също знаете тембърът на акустичните инструменти се променя не само според височината на тона, но и според силата - особено важи за духовите инструменти. Та за да може да има реализъм на звученето се налага да се направят отелни семпълчета за различни сили на звука при всяка височина на тона. По-качествените библиотеки със семпли особено за пиано имат по над 10 velocity layers а някои май стигат и до двайсе и като вземем онова число 88 МБ и го умножим примерно по десет, стават 880 МБ за един инструмент, а ако вземем и други артикулации - примерно за пианото - със педал, умножаваме още по две и става 1,6 ГБ за инструмент, така че братя, ако искате качествено семплиране, купувайте РАМ. Има разни трикове за да се намали използването на памет - семплерите могат да правят зацикляне на част от семпъла за да се получи по-дълъг състейн а самия сепъл е късичък - има нормална атака и рилийз и къс състейн, който се зацикля. Обаче ако свириш множество дълги тонове с такива семпли, се усеща една цикличност във звука, която дразни и се усеща по-ясно че е семпъл, за разлика от случая когато оригиналния инструмент е записан с много дълъг състейн и тогава той има естествени флуктуации във звука които са неравномерни и това го прави по-интересен. Друг трик е така наречения диск стрийминг - в паметта се зареждат само най-често използваните семпли (според мен - логично - тези в средата на клавиатурата), а останалите се просвирват директно от диска или се зареждат в паметта на първо използване - забелязал съм примерно The Grand как на първо просвирване на композицията след зареждане на проекта като свири ноти в ниския регистър пука, щото не успява на време да зареди всички семпли от диска, но при второто вече го няма щото е видял че тия семпли се ползват и си ги е заредил. Разбира се това при свирене на живо е проблем затова трябва бърз харддиск и много рам. Е това е за днес, май има още някои нещица ама друг ден да не ви стане много, пък и на мен де..:greenball:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Особено при духовите инструменти - при промяна на налягането, скачат хармониците с по-висок пореден номер. Чисто резултатно. Не е по темата сега да се изследва движението на въздуха вътре и въздействието му върху стените при различно налягане (а и не е тъй необходимо), понеже се стига до физика и фигури биха били нужни, ала е ясно, че се изменя по площта на инструмента и това води до по-сериозните темброви разлики. В реалния свят, при някои реални акустични инструменти, тембърът търпи лекичка промяна в различните регистри, т.е., не е постоянен! Въпросът е семплерите да се справят с коректното пресъздаване на тази девиация. :greenball:

Редактирано от Stone
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, има И психоакустичен елемент относно възприятието на звука, който е малко извън темата - чуването на по-високите и по-ниските честоти при по-високо ниво се изменя (става по-ясно), заради природата на слуха ни и характера му да е по-чувствителен към средните (от порядъка на 1 - 2 kHz).

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Да. Особено при духовите инструменти - при промяна на налягането, скачат хармониците с по-висок пореден номер.

при медните определено не е така. :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм аз не разбирам много от акустика и физика, но мога определено да чуя, че тромпет изсвирен ff звучи много по-остро от топлото звучене на pp примерно. Ама може и да не е това от хармониците - тука разбирачите се разберете по въпроса. Темата от една страна е интересна а от друга обаче е оф та може да се направи нова по въпроса.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@miro, @ecmjazz :):):D:P

 

Ето това е хубаво нагледно обяснение, мерси!

 

Искам само да питам, за да ми се изяснят съвсем нещата: аз съм с Роланд Д-10 и той, по мои наблюдения, може да функционира и като Ром-плейър и като аналогов синтезатор, нали така? Защото като искам примерно да си направя звук приличащ на пиано, аз ползвам някакъв вкаран семпъл!!! Кажете как стои въпроса при тия пръчки...така както си мисля ли е?

не е съвсем така, както си мислиш.

1. Вярно е, че функционира като РОМ семплер, но така или иначе не можеш да му смениш РОМ-а, за съжаление. Експериментално е доказано, че Роланд д10 и звук на пиано са взаимно изключващи се понятия

2. Не е аналогов синтезатор. Изцяло цифров е синтеза (4осцилатора ако не се лъжа), при това на ниска честота на дискретизация и на ниска бит резолюция. Ако беше аналогов щеше да струва и звучи в пъти по-добре :P

 

т.е. Роланда има два заложени алгоритъма, които комбинира и така се получава магията.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Може ли сега някой, който разбира да каже някои неща примерно за velocity switching, key switching, разни там crossfades, които не знам баш к'ви биват. Аз знам само за първите две по малко а ако греша нека някой ме поправи и да каже повечко, моля: значи velocity switching е да имаш няколко различни типа артикулация мапнати на различни велоситита на клавиатурата - примерно ако свириш с велосити от 0 до 100 да свири нормално а над 100 - кресчендо или портаменто семпли. Или пък до 60 - бас с пръсти - над 60 - слап и т.н. А key switching пък е да имаш наредени различните артикулации в различни октави/регистри и при натискане на определени клавиши от клавиатурата да суичваш - да свириш семплите от другата артикулация. Това може да се постигне и с даден контролер - често се използва modulation wheel. А ако може някой да разкаже нещичко за различните видове фейдове за постигане на плавно легато примерно - мисля че ГИГА студио можеше разни такива хитринки а май и Контакт 2 може.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А, и ако може някой, моля, да каже знае ли дали има някой семплер, който да прави свестен time-streching/pitch-shifting - в смисъл като ти ресемплира даден семпъл, който има пулсация да не става така че колкото в по-високия регистър свириш, пулсацията да се забързва. Знам че има отделни приложения, които правят тая благинка ама ми е интересно дали вече го няма вградено в някой семплер, щото то си е почти задължително.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Хм аз не разбирам много от акустика и физика, но мога определено да чуя, че тромпет изсвирен ff звучи много по-остро от топлото звучене на pp примерно. Ама може и да не е това от хармониците - тука разбирачите се разберете по въпроса. Темата от една страна е интересна а от друга обаче е оф та може да се направи нова по въпроса.

донякъде си прав за динамиките, но и в pp тромпета може да звучи остро... и то мнооого остро... :cheers:

а и не мисля че това зависи толкова от хармониците!

 

между другото темата наистина стана много интересна!!!

 

@ecmjazz поздравления :greenangel:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Еми то опира до нивото на всеки. Аз мислех, че всичките тия неща дето ги изпонаписах всеки трябва да ги знае ама на - оказа се че са полезни за някои хора (надявам се..) Предполагам, че тук има доста по-големи капацитети от мене ама явно ги мързи да пишат та аз обрах овациите... Ако някой има да каже нещо, моля - на мен също ще ми е интересно, щото мойте знания се простират горе-долу дотук.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.


×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.