Към съдържанието

Снимка

Изходни трансформатори

• Please log in to reply
58 отговора на тази тема

#31 Parni_Valjak

Parni_Valjak

Soundman ltd - The Professional Solutions Provider

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:
  • Инструмент:МОЗЪК REVOX TEK FLUKE HP

Публикувано 19 февруари 2013 - 13:38

^^ За трафа няма значение. Освен в особени случаи на високочестотни устройства, където секционирането и паразитните реактивни компоненти имат значение.

Ако усилвателят, в който е употребен трафа няма ООВ (NFB) , пак няма значение кое е плюс и кое минус. Макар, че плюс и минус при променливотокови структури нямат смисъл. Там се говори за сигнал във фаза и в противофаза.

Ако обаче усилвателят има Обратна Връзка, има значение как се свързват едновременно първичната и вторичната намотки. Т.е. съотношението между фазите в различните точки на първичната и вторична верига.

Ако са неправилно свързани, така, че да се получи Положителна Обратна Връзка, усилвателя може да стане генератор. За това обаче са нужни две условия - амплитудно и фазово. Какво означава това - ако амплитудата на сигнала не е достатъчна, няма да тръгне генерация, дори когато има изпълнено фазово условие. Обаче, влияние ще има и то може да се изрази в обратна функция на някои контроли, като например "presence" в маршаловите стъпала.

За да не продължавам с безкрайните вероятности, предлагам темата да продължи с конкретни данни.

ПП. Слушай LYU и не ти трябва трагикомедия...

Този пост е редактиран от Parni_Valjak: 19 февруари 2013 - 13:44

Rumen Kolarov:   Както винаги инж. Манов е прав!

eCJph5P.png

1.If You Think A Good Technician is Expensive, Try A BAD Onе !  2.If you have to ask the price, you can't afford it. biggrin.gif

3.ДА ПИЕМ ЗА ТОВА: ЖЕЛАНИЯТА ДА НИ СЪОТВЕТСТВАТ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ! (Кавказка пленница)

4."е" на "х"-та и да го плашиш с диференциране едва ли му пука на аргумента... (Telerig)

5." ДА РАБОТИМ НЕ САМО С РЪЦЕ , НО С УМ И СЪРЦЕ" (Басурендер) 6.Сега е епохата на Гангнам Стайл, АйПад, АйФон и АйСиктир...( patient)

7.Другаря Кире- "Инженерите със вкус, пипат само ток и блус...." 8.Като не можеш, най-лесно е да кажеш, че не искаш. (docc)

9.“It’s an unfinished job, looking for high quality audio. It never finishes.”-Rupert Neve   10.Fingers On Strings, Hands On Faders, Music On Tape.

11.musicman: Колкото по глупави въпроси задаваш, толкова е по-малък шансът, отговорите им да ти харесат. Забележи, не да ти помогнат, а да ти харесат.

#32 patzo

patzo

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 631 Мнения:
  • Инструмент:китара, пиано

Публикувано 19 февруари 2013 - 13:52

Eто снимката от производителя

otr-20w-1p.jpg

Ще се работи по тази схема - Цък

Първичните 11 и 9 ги изключвам от свързването - доколкото прочетох те са за ултралинейно свързване. Вторичтине 1 и 2 и 3 и 4 са си свързани на трафа със малки мостчета. Като гледам схемата обратна връзка няма, така че май няма къде да сгреша. 

Този пост е редактиран от patzo: 19 февруари 2013 - 13:57

#33 Parni_Valjak

Parni_Valjak

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 14:02

Виждам, че става въпрос не за инструментален, а за усилвател за слушане на програмен материал - HI-FI например.

Веднага казвам, че липсата на ОВ е нещо, което не е добро решение. Изкривяванията ще са доста високи, което означава калпав звук.

Аудиофелационистите не ги включвам в групата на разбиращите, така, че тяхното мнение за ОВ, го изключвам.

PS. Препоръчвам схемата на крайното стъпало на MV3. 

rys23.gif

Този пост е редактиран от Parni_Valjak: 19 февруари 2013 - 14:07

eCJph5P.png

1.If You Think A Good Technician is Expensive, Try A BAD Onе !  2.If you have to ask the price, you can't afford it. biggrin.gif

3.ДА ПИЕМ ЗА ТОВА: ЖЕЛАНИЯТА ДА НИ СЪОТВЕТСТВАТ НА ВЪЗМОЖНОСТИТЕ! (Кавказка пленница)

4."е" на "х"-та и да го плашиш с диференциране едва ли му пука на аргумента... (Telerig)

5." ДА РАБОТИМ НЕ САМО С РЪЦЕ , НО С УМ И СЪРЦЕ" (Басурендер) 6.Сега е епохата на Гангнам Стайл, АйПад, АйФон и АйСиктир...( patient)

7.Другаря Кире- "Инженерите със вкус, пипат само ток и блус...." 8.Като не можеш, най-лесно е да кажеш, че не искаш. (docc)

9.“It’s an unfinished job, looking for high quality audio. It never finishes.”-Rupert Neve   10.Fingers On Strings, Hands On Faders, Music On Tape.

11.musicman: Колкото по глупави въпроси задаваш, толкова е по-малък шансът, отговорите им да ти харесат. Забележи, не да ти помогнат, а да ти харесат.

#34 patzo

patzo

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 631 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 14:08

Точно китарен ще е, но само крайното стапало защото вече имам преамп. Схемата доколкото гледам е почти 1:1 маршал 18W, но само крайния усилвател. 

Ами като събера всичкия чаркалък, ще пусна една отделна тема защото могат да изникнат и още въпроси в процеса на сътворяване. Да не си говорим само така на "сухо", че ще оспамя темата на Евтим за изходните трансформатори. 

Ще разгледам и на МВ3 схемата

Този пост е редактиран от patzo: 19 февруари 2013 - 14:13

#35 Parni_Valjak

Parni_Valjak

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 14:12

Маршаловия вариант има смисъл в цялостната си компоновка. Той е бюджетен вариант, в който крайното има нисък коефициент на усилване, и високи изкривявания (които може да се харесат, но само за любителите на маршаловия вид звук). Ако предусилвателят има достатъчно високо изходно ниво, ще стане.

Въпрос на лично предпочитание.

Този пост е редактиран от Parni_Valjak: 19 февруари 2013 - 14:13

eCJph5P.png

#36 patzo

patzo

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 631 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 14:19

Ами преампа има 2 изхода (engl e530) единия директен който е 0дб. към 0.7 волта по грубо замерване а другия минава през операционен усилвател и има потенциометър за усилване от 0 - 15дб. усилен до край грубо замерен към 4волта. Общо взето когато започна да го правя ще има проби, варианти ще видим. 

Този пост е редактиран от patzo: 19 февруари 2013 - 14:22

#37 Parni_Valjak

Parni_Valjak

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 14:21

Вторият изход със сигурност ще е по-полезен.

eCJph5P.png

#38 lyu_records

lyu_records

Не се знае!

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1514 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 15:07

ПП. Слушай LYU и не ти трябва трагикомедия...

Усилвателя вкъщи с тонколона включен:

Обърнал съм конекторите на уреда...

f83ca36394b9e759.JPG

Увеличил съм усилвателя и все още уреда е с обърнати конектори...

6993a00d59b609a9.JPG

Вързал съм конекторите на уреда (+) с (+) и (-) с (-), демек както си е...

844abe036bce7fc8.JPG

Или просто при брум говорителя прави ход на вън, а не смуче на вътре!

От лампи не разбирам и от трагикомедия също, мисля че в случая не е нужно да се заяждаш!

#39 Parni_Valjak

Parni_Valjak

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPip
  • 4548 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 16:37

Не съм психиатър.

Като инженер обаче мога да те определя като много проблемен индивид.

Толкова глупости на едно място трудно се събират.

Че не отбираш, отдавна е известно. Но амбицията да се представиш за компетентен е прекалена. И това не е инженерен проблем.

Този пост е редактиран от Parni_Valjak: 19 февруари 2013 - 16:41

eCJph5P.png

#40 patzo

patzo

Пристрастен

• Members
  • PipPipPipPip
  • 631 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 18:19

lyu_records - не, че разбирам много, но по пътя на логиката твоя метод не би ми свършил работа защото аз не търся кое ми е маса, а коя вторична да свържа към маса (-) . Ако измеря по-този начин ще разбера нещо което вече знам - кой кабел къде съм свързал. А и който и от двата да свържа към маса другия ще показва едно и също - предполагам. 

Parni_Valjak - Вкара ми мухата с тая негативна обратна връзка - та се поразчетох малко ( защото намерих схема на ампа и с такава). Общо взето с прости думи разбрах, че ако първичната или вторичната са разменени се получава не отрицателна а положителна обратна връзка, което води до нещо като вътрешна микрофония ( когато примерно нещо объркаш при свързването на пулт и затвориш кръга вход изход - при усилване се получава сигнал който ти къса ушите). Решението или обръщаш вторичната или първичната - анод-анод.  А инъче за NFB  мнения в нета за и против колкото искаш - на един не му харесва, че тръгва да криви прекалето късно на друг това му харесва - явно нещата там са " На вкус и на цвят тавариши нет" и трябва да се експериментира. 

P.S И не се карайте нека peace да има. Всеки може да се обърка. 

Този пост е редактиран от patzo: 19 февруари 2013 - 18:33

#41 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 19 февруари 2013 - 19:22

Усилвателя вкъщи с тонколона включен:
Обърнал съм конекторите на уреда..................
Увеличил съм усилвателя и все още уреда е с обърнати конектори...
 Вързал съм конекторите на уреда (+) с (+) и (-) с (-), демек както си е.............
Или просто при брум говорителя прави ход на вън, а не смуче на вътре!..........

----------------------------------------------------------------------------------------------------------
Сигурен ли си, че за темата има особено голям смисъл, да си мериш DC-offset-а на изхода на усилвателя и да претендираш, че мериш някаква "посока" с DC миливолтмер?
Не се ли сещаш, че с правотоков волтметър, на променливотоковия сигнал можеш да му измериш само правотоковата съставка, която в този случай не казва нищо, освен това, че усилвателя ти не е идеално балансиран или пък мултицета ти не мери много вярно, а и двете нямат никакво отношение към зададения въпрос.

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 19 февруари 2013 - 19:52

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#42 lyu_records

lyu_records

Не се знае!

• Members
  • PipPipPipPipPip
  • 1514 Мнения:

Публикувано 19 февруари 2013 - 20:27

Моя грешка грешно съм разбрал въпроса  :blush:

Извинявам се  :icon_shithappens:

#43 Baby Thomas

Baby Thomas

Professional Hater

• Mods
  • 10453 Мнения:
  • Инструмент:AllTube AppleMac

Публикувано 19 февруари 2013 - 22:43

@patzo - Аз като си сглабях крайното първо така бях завъртял "полюсите". Има го описано в някои менюали за сглабяне на китове, дори точно за Маршал стайл усилвател. Ако си ги объркал повярвай ми ще го чуеш! :D
Ако слагаш NFB гледай да имаш и контрол над него (presence).

П.П. Като пуснеш темата си ще преместим постовете, касаещи я, че наистина се зацапа... :)

#44 Evtim Djerekarov

Evtim Djerekarov

Юзрод Небесен

• VIP listed
  • PipPipPipPipPipPipPip
  • 9221 Мнения:
  • Инструмент:GUITAR, PIANO, VOCAL

Публикувано 20 февруари 2013 - 02:30

^^ То хубаво, ама като не си сигурен в нещо, недей да пишеш свободни съчинения с такава завидна убеденост.
Все пак ми стана интересно, да споделиш твоите разбирания по въпроса за фазите. Най-малкото, може да се посмеем, а заедно с това, да те поправим тук-таме, което няма да ти е безполезно.

Този пост е редактиран от Evtim Djerekarov: 20 февруари 2013 - 02:41

Основният закон на овчедушието е, че когато всеки си трае и се скатава, с течение на времето всички се оказват под ножа.
Ние подготвяме един много хубав закон, който ще е много полезен за вас - гражданите, но не смятаме за необходимо да ви го показваме, преди да сме го приели, а и няма нужда да се допитваме до вас за неговото приемане. Иначе сме отявлени демократи и не подкрепяме авторитарните режими, които ограничават свободата на словото на гражданите си.
Карбовски за ЕС и Крим...

К'во се дзвериш, бе?!?

#45 liquid_death

liquid_death

Пенсионер

• Members
  • PipPipPipPipPipPip
  • 2120 Мнения:
  • Инструмент:китара,моя инстpумент....

Публикувано 21 февруари 2013 - 13:06

^^ И на мен се е случвало по невнимание.Определено се чува, така, че не можеш да го "подминеш".

0 потребител(и) четат тази тема

0 потребители, 0 гости, 0 анонимни