Jump to content
Българският форум за музиканти

Изходни трансформатори


Recommended Posts

  • 1 year later...

Защо ли темата прилича много на следната ситуация?

 

 

 

Няма да е лошо всички застанали с протегната ръка на улицата, да се постараят да дадат свой принос в развитието на темата.

Да се видят положени усилия, напън на сивото вещество, опити и грешки; Конкретни проблеми до които са стигнали; Истории на проблемите...

Изобщо чакането за падане на банан, докато лежиш под дървото няма смисъл.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

Ако някой все още иска информация от посочените руски линкове, да ми пише по едно ЛС че иска превод и мога да помогна :) .

Мога да помагам с превеждане от Руски и Английски без проблеми :) ако някой иска помощ с такива работи да пише ЛС :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 years later...

Здравейте колеги видях, че темата е за трансформатори та реших да попитам. Намерих един стар трансформатор на който нищо не пише, искам да го измеря за да знам какви са му параметрите в случай, че ми потрябва някога. Въпроса ми е как става измерването с мултицет.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С преводите от Руски и аз се справям но относно трафовете и електрониката има доста термини,които са малко по сложнички.Казвам го от опит защото помагах на сина за дипломната и доста се озорих с едни термини :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Всъщност, аз намотах малко трансформатори (предимно импулски, но и един китарен) и макар, че не мога да се похваля с пълно познаване на материята, вече имам нещо като работеща методология. Забравил съм напълно за тая тема и тя е потънала.

 

Всъщност, основните изчисления не са трудни. По-голяма трудност представлява намирането на данни за сържевината, която ползвате и в някои случаи - реализацията. Може в едни случаи макарата да не ви стигне, а вдруги да навиете трансформатора, само за да установите, че имате прекалено големи капацитети между намотките.

Със сигурност има ноу-хау в конструкцията на различните трансформатори, което производителите обикновено крият.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^^ Трансформаторите са малко специфична територия. Има мрежови, изходящи за звук, за вертикално отклонение, за противотактни и еднотактни стъпала, за катоден и аноден товар, с най-различни комбинации от намотки...

Трябва да има някаква отправна точка за да може да се измери трансформатор. И какво точно да му се измери, защото за различни цели се мерят различни неща. Да подчертая, че един трансформатор може да изпълнява много функции, например да става за мрежов, за изходящ за звук, за изходящ за вертикално отклонение и за още неща.Ако няма отправна точка, при експериментирането може да се повреди редовен траф, а не е изключено да се повреди и мерещия :excl: !

За да не продължавам с приказките, имайки предвид уменията на питащия,по-добре да се качи снимка (снимки) на трансформатора, за да се опитаме да разгадаем за какво става въпрос. Ако има разбира се информация от какво е свален трафа, тя също трябва да бъде предоставена, за да се улесни разгадаването.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Значи нямам спомен от къде е свален а и за съжаление нямам с какво да го снимам за да добавя снимка. Искам да проверя примерно колко волта дава на изхода и колко милиампера (mA) e.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

А какво правим , ако не е мрежов траф и намотките са за съвсем други напрежения?

А, кое е изход и кое е вход?

Колко входа и колко изхода има?

 

Хайде да се слушаме, за да има смисъл.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

С обикновен мултицет няма да стане.

Ако на едната намотка се приложи слабо променливо напрежение с известна амплитуда от генератор, а напрежението на другите намотки се измери с променливотоков (мили)волтмер, то може да се разбере какво е преводното отношение на намотките, а квадратът на това отношение е отношението на индуктивността на намотките. За да имаме някаква представа за индуктивността обаче, трябва да измерим индуктивността поне на една от намотките, което отново не става с мултицет. Дори по-елементарни LC-метри не вършат работа, понеже паразитните ефекти в трансформатора често правят измерванията тотално невалидни. Най-добре е да се измери с някакъв импедансметър или свестен RLC-метър.

Когато знаем какви са индуктивностите на отделните намотки, има още една трудност - трябва да разберем каква е магнитната проницаемост на сърцевината и при каква плътност на магнитния поток се насища тя. Бихме могли да предположим, че е силициева ламарина и на базата на това да направим считания, но това крие известни рискове. Може да измерим сечението на сърцевината и средната дължина на магнитния път и на базата на индуктивностите, които сме измерили, да предположим какъв е точният брой навивки на всяка от намотките.

Ако е въможно без размотаване на трафа, може да измерим и какво е сечението на медния проводник на всяка намотка.

На базата на цялата тази информация, можем да пресметнем за каква мощност е разчетен трансформаторът и при каква минимална честота е безопасно да се ползва. Известен проблем се явява и това, че мрежовите трансформатори работят най-близо до насищане на сърцевината, когато работят НА ПРАЗЕН ХОД(без товар).

 

Сам виждаш, че не е играчка за всеки, особено имайки предвид, че малко опростих обяснението.

 

Може да направиш и друго измерване, но и то не става само с мултицет, а и като чета какви въпроси задаваш, не знам дали е безопасно да го правиш, все пак мрежовото напрежение е опасно за живота.

Можеш да ползваш един мрежов трансформатор(без изправителя, само трафа), който знаеш, че е да кажем 220V -> 3V, с мощност, видимо по-голяма от този, който проверяваш. можеш да свържеш тези 3 волта към някоя от намотките на трансформатора, който тестваш.

По този начин, с променливотоков волтметър(може и мултицет, макар и не много точно) можеш да измериш напрежението на "входната" и "изходната" намотка на втория траф и от тяхното отношение можеш да видиш какво е преводното отношение на трансформатора, от което пък можеш да видиш кое е вход и кое-изход и можеш да изчислиш колко би било изходното напрежение при входно 220V.

Това обаче може да се направи само ако си 100% сигурен, че тествания трансформатор също е мрежов.

 

Ако се опиташ да направиш това, например с импулен трансформатор, можеш да го прегрееш и повредиш, а можеш да повредиш (и) тестващия траф(можеш да повредиш само тестващия също така).

За да намалиш риска, можеш да сложиш някакъв предпазител(бушон) с адекватен максимален ток между двата трафа.

 

Тук пак има риск, защото ако вържеш втория траф като повишаващ, на изхода му пак ще имаш високо, опасно напрежение.

При много голямо преводно отношение на неизвестния траф и връзване като повишаващ трансформатор, изходното напрежение може да стане толкова високо, че да започнат да прескачат искри :).

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Описал съм ти една несложна и приемлива методология във втората част на поста си.

Ако тя ти се струва прекалено сложна и искаш да ти се обясни с още по-прости думи, имаш два варианта:

 

-Четеш основи на електротехниката, физика и помагала, за да почнат думите да ти се струват по-прости и разбираеми.

-Пробваш трафа в мрежата на своя отговорност. Ако го обърнеш наопаки обаче, можеш да очакваш непредвидени резултати, трябва да го сложиш някъде, където няма да стане пожар и да си на относително далече в момента на пускане.

 

В крайна сметка, ако наистина не ти се занимава да научиш поне основите, съвсем спокойно можеш да не се занимаваш с това.

Прости обяснения има за почти всичко, но тяхното научаване също отнема много време.

В крайна сметка, нищо не е по-просто, отколкото е, нали така :).

 

Aко искаш, мога да ти препоръчам литература, където има прости обяснения, стига да ти се чете.

Форумът е място за обсъждания, но не е точно училище. За да получаваш правилни отговори,

трябва да задаваш правилни въпроси. А за да можеш това, трябва все пак да имаш някаква представа

за какво става дума. Това пък става с четене.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Така и така е почнала темата за разгадаване на изводите - аз има далеч по-прост въпрос. Имам изходен трансформато знам коя е вторичната (написано е на трансформатора), как да разбера кое да вържа към масата и кое + за гововрителя. Вторичната е само една 8ома - като се замисля май на трансформатора едва ли  му дреме ако ги разменя, но да питам все пак. Другата идея което ми хрумна е като стане улилвателя ( ако стане) да пусна някакъв "припукващ" сигнал от компа и да видя на къде ще тръгне мембраната на говорителя. 

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не е нужно да му пускаш чак от компютъра припукващ сигнал,! Пускаш гейна до край и допреш палеца си на жака, който ти влиза в китарата. Ако дърпа на вътре мембраната значи си го обърнал. Другия вариант е както си е вързан към високоговорителя да го замериш с мултицета, нали там все пак тече ток.  :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.