Jump to content
Българският форум за музиканти

Изходни трансформатори


Recommended Posts

^^ За трафа няма значение. Освен в особени случаи на високочестотни устройства, където секционирането и паразитните реактивни компоненти имат значение.

Ако усилвателят, в който е употребен трафа няма ООВ (NFB) , пак няма значение кое е плюс и кое минус. Макар, че плюс и минус при променливотокови структури нямат смисъл. Там се говори за сигнал във фаза и в противофаза.

Ако обаче усилвателят има Обратна Връзка, има значение как се свързват едновременно първичната и вторичната намотки. Т.е. съотношението между фазите в различните точки на първичната и вторична верига.

 Ако са неправилно свързани, така, че да се получи Положителна Обратна Връзка, усилвателя може да стане генератор. За това обаче са нужни две условия - амплитудно и фазово. Какво означава това - ако амплитудата на сигнала не е достатъчна, няма да тръгне генерация, дори когато има изпълнено фазово условие. Обаче, влияние ще има и то може да се изрази в обратна функция на някои контроли, като например "presence" в маршаловите стъпала.

За да не продължавам с безкрайните вероятности, предлагам темата да продължи с конкретни данни.

 

ПП. Слушай LYU и не ти трябва трагикомедия...

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Eто снимката от производителя

 

otr-20w-1p.jpg

 

Ще се работи по тази схема - Цък

 

Първичните 11 и 9 ги изключвам от свързването - доколкото прочетох те са за ултралинейно свързване. Вторичтине 1 и 2 и 3 и 4 са си свързани на трафа със малки мостчета. Като гледам схемата обратна връзка няма, така че май няма къде да сгреша. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Виждам, че става въпрос не за инструментален, а за усилвател за слушане на програмен материал - HI-FI например.

Веднага казвам, че липсата на ОВ е нещо, което не е добро решение. Изкривяванията ще са доста високи, което означава калпав звук.

Аудиофелационистите не ги включвам в групата на разбиращите, така, че тяхното мнение за ОВ, го изключвам.

 

PS. Препоръчвам схемата на крайното стъпало на MV3. 

rys23.gif

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Точно китарен ще е, но само крайното стапало защото вече имам преамп. Схемата доколкото гледам е почти 1:1 маршал 18W, но само крайния усилвател. 

 

 

Ами като събера всичкия чаркалък, ще пусна една отделна тема защото могат да изникнат и още въпроси в процеса на сътворяване. Да не си говорим само така на "сухо", че ще оспамя темата на Евтим за изходните трансформатори. 

 

Ще разгледам и на МВ3 схемата

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Маршаловия вариант има смисъл в цялостната си компоновка. Той е бюджетен вариант, в който крайното има нисък коефициент на усилване, и високи изкривявания (които може да се харесат, но само за любителите на маршаловия вид звук). Ако предусилвателят има достатъчно високо изходно ниво, ще стане.

Въпрос на лично предпочитание.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ами преампа има 2 изхода (engl e530) единия директен който е 0дб. към 0.7 волта по грубо замерване а другия минава през операционен усилвател и има потенциометър за усилване от 0 - 15дб. усилен до край грубо замерен към 4волта. Общо взето когато започна да го правя ще има проби, варианти ще видим. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 

ПП. Слушай LYU и не ти трябва трагикомедия...

 

Усилвателя вкъщи с тонколона включен:

 

Обърнал съм конекторите на уреда...

f83ca36394b9e759.JPG

 

Увеличил съм усилвателя и все още уреда е с обърнати конектори...

6993a00d59b609a9.JPG

 

Вързал съм конекторите на уреда (+) с (+) и (-) с (-), демек както си е...

844abe036bce7fc8.JPG

 

Или просто при брум говорителя прави ход на вън, а не смуче на вътре!

 

От лампи не разбирам и от трагикомедия също, мисля че в случая не е нужно да се заяждаш!

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Не съм психиатър.

Като инженер обаче мога да те определя като много проблемен индивид.

Толкова глупости на едно място трудно се събират.

 

Че не отбираш, отдавна е известно. Но амбицията да се представиш за компетентен е прекалена. И това не е инженерен проблем.

Редактирано от Parni_Valjak
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

 lyu_records - не, че разбирам много, но по пътя на логиката твоя метод не би ми свършил работа защото аз не търся кое ми е маса, а коя вторична да свържа към маса (-) . Ако измеря по-този начин ще разбера нещо което вече знам - кой кабел къде съм свързал. А и който и от двата да свържа към маса другия ще показва едно и също - предполагам. 

 

 Parni_Valjak - Вкара ми мухата с тая негативна обратна връзка - та се поразчетох малко ( защото намерих схема на ампа и с такава). Общо взето с прости думи разбрах, че ако първичната или вторичната са разменени се получава не отрицателна а положителна обратна връзка, което води до нещо като вътрешна микрофония ( когато примерно нещо объркаш при свързването на пулт и затвориш кръга вход изход - при усилване се получава сигнал който ти къса ушите). Решението или обръщаш вторичната или първичната - анод-анод.  А инъче за NFB  мнения в нета за и против колкото искаш - на един не му харесва, че тръгва да криви прекалето късно на друг това му харесва - явно нещата там са " На вкус и на цвят тавариши нет" и трябва да се експериментира. 

 

P.S И не се карайте нека peace да има. Всеки може да се обърка. 

Редактирано от patzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Усилвателя вкъщи с тонколона включен:

Обърнал съм конекторите на уреда..................

Увеличил съм усилвателя и все още уреда е с обърнати конектори...

 Вързал съм конекторите на уреда (+) с (+) и (-) с (-), демек както си е.............

Или просто при брум говорителя прави ход на вън, а не смуче на вътре!..........

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Сигурен ли си, че за темата има особено голям смисъл, да си мериш DC-offset-а на изхода на усилвателя и да претендираш, че мериш някаква "посока" с DC миливолтмер?

Не се ли сещаш, че с правотоков волтметър, на променливотоковия сигнал можеш да му измериш само правотоковата съставка, която в този случай не казва нищо, освен това, че усилвателя ти не е идеално балансиран или пък мултицета ти не мери много вярно, а и двете нямат никакво отношение към зададения въпрос.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

@patzo - Аз като си сглабях крайното първо така бях завъртял "полюсите". Има го описано в някои менюали за сглабяне на китове, дори точно за Маршал стайл усилвател. Ако си ги объркал повярвай ми ще го чуеш! :D
Ако слагаш NFB гледай да имаш и контрол над него (presence).

П.П. Като пуснеш темата си ще преместим постовете, касаещи я, че наистина се зацапа... :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ То хубаво, ама като не си сигурен в нещо, недей да пишеш свободни съчинения с такава завидна убеденост.

Все пак ми стана интересно, да споделиш твоите разбирания по въпроса за фазите. Най-малкото, може да се посмеем, а заедно с това, да те поправим тук-таме, което няма да ти е безполезно.

Редактирано от Evtim Djerekarov
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

^^ И на мен се е случвало по невнимание.Определено се чува, така, че не можеш да го "подминеш".

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.