Jump to content
Българският форум за музиканти

Кавал от ПВЦ тръба


Recommended Posts

Искам да попитам дали някой може да ми даде как се прави кавал от ПВЦ тръба, защото kaval.free.bg не работи нещо.

Благодаря предварително :hysterical:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Ако имаш някакъв верен кавал пробвай да го "прекопираш" на пвц-то. Знаеш ли колкоцолова тръба ти трябва, че и това съм забравил. Ако никой нищо не ти каже по-точно ми пиши лс, има кого да питам.

Редактирано от yotzzo
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Аз направих сайта преди време. Ето оригиналната статия - http://www.geocities.com/daniel_papuga/kaval.html

ПП: Току-що го направих като влезнете в kaval.free.bg направо да ви пренасочва към оригиналната статия, така че да не се правят излишни теми.

Редактирано от MoDz
Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 2 months later...
  • 11 months later...

Абе хора каква е тая PVC-кавална мания.Ето едни направени с разбиране кавалчета-[ http://www.dalavera.com/3/posts/22__/35967...3407__PVC_.html :D

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Имам точно такъв кавал от няколко дни и тъкмо щях да си взимам "Начална школа за кавал" на Тодор Прашанов и прочетох някъде, че книгата е за "До кавал" , а моят е Ре ... може на някой да му се стори глупав въпросът, но книгата ще ми свърши ли работа да се науча да свиря на "Ре кавал" ? =)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...

Здравейте.ВЕМЕТО,сигурно си разбрал веднага,че кавала в"ДО"строй и ре-КАВАЛ-са един и същ кавал.Най-нискиа тон е РЕ,а на горе зависи колко си "луд" :whistle: (майтап) тук си го пише дори! :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 11 months later...

Здравейте Колеги значи аз съм се учил с такъв кавал от PWC тръби...значи всичко е да го догодиш според размера...Ре кавалът е 64 см. p1030652e.jpg ето самите парчета: p1030644111.jpg ,p1030646165.jpg ,p1030648131.jpg,p103064746464.jpg Ми кавалът е със 8 см по къс от Ре,До кавалът е с 8 см по дълъг от Ре,Си бемола е с 8 по дълъг от ДО ... аз свиря с Ре кавал и най-високият тон ,който може да стигна е До диес Ре на 3-та октава :)

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 month later...
  • 2 months later...

Здравейте Колеги значи аз съм се учил с такъв кавал от PWC тръби...значи всичко е да го догодиш според размера...Ре кавалът е 64 см. p1030652e.jpg ето самите парчета: p1030644111.jpg ,p1030646165.jpg ,p1030648131.jpg,p103064746464.jpg Ми кавалът е със 8 см по къс от Ре,До кавалът е с 8 см по дълъг от Ре,Си бемола е с 8 по дълъг от ДО ... аз свиря с Ре кавал и най-високият тон ,който може да стигна е До диес Ре на 3-та октава :)

Благодарско за тази информация, брат, но ще е още по пълно, ако доприложиш и размера (широчина) + позицията (къде се намира) задния отвор, както и външния + вътрешния диаметър на самия кавал. :rolleyes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 1 year later...

Здравейте на всички! Пиша по повод на снимките с размери качени от toni9332. Леле мале :blink: ...!...? Значи разбирам че е доста стара темата но си стои и търсачките препращат към нея .Та значи ,Тони незнам как си мерил ама разстоянията не са верни и всяко детенце което сметне сбора от мм на средното еклеме ще ти каже че прави -30.1см, при обща дължина 25,5см. И при резонатора е същото положение защото сбора от всички разстояния е17см при обща дълж. -16.3. Аз разбирам от къде е грешката защото съм направил доооста кавалчета (за теб незнам ).Та ако в твойте отвори влезе нещо широко 11мм. (1.1см) то направо го хвърляй тоя кавал :cheers2: ,а фрезенка или скосяването (което надлъжно е дори по голямо) не влиза във ф на отвора. Който търси ще намери че оптималната ширина на отворите е 8.5 -8.7 но може да варира и в по големи граници в зависимост от желания. А кавала е прост инструмент но не се взимат разстояния от интернет .Първо се търси вътр.диаметър на кавала и в зависимост от ширината може да се раздалечават или приближават отвори и дължини .Няма да пускам разстояния а просто идеята ми беше да обърна внимание на конкретния чертеж .Всеки може да измери разстоянията на готов кавал но по прецизно и с внимание .По старите модели са с по тесни пръстови отвори и по тесни вътрешно а от там и по длъжки .Малко по тихи и по трудни за свирене но по отчетливи и въобще по източен тип инстр. За модерните ....еми имат подобрения в наустника и възможност за перфектен отвор но пък що ли все по на зле отива работата незнам :( . А в чужди сайт видях разтояние с грешка 4-5мм. което е доста .Успех на майсторите и свирачите и :thumbs_up:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Потърсете тук. Има доста информация по темата и снимков материал.

 

http://www.offroad-b...ead.php?t=31816

 

Даже и колегата Зашев се сдоби с такава свирка.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 years later...

Темата е стара, но не и за мен. Изчетох темата в оф-роуд, но линконете и снимките не се отварят всички. Дотук разбрах, че ми трябва:

Тръба ф17 вътр. диаметър, 64см дължина.

Фаска от един и край.

Дупки 8мм.

Не разбрах разстоянието между отворите и разположението им. Да, различни са за различни материали, но ние имаме пвц тръба... Ще съм благодарен на някакъв съвет за изработката.

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 weeks later...

    За който се интересува намерих размери тук и тук . От първия направих с тънкостенна ПВЦ тръба, а от втория линк, с дебелостенна полипропиленова такава, като и в двата случая изкарвам звук, но ми е трудно да го задържам и "моделирам". Опитите продължават.... Да видим до кога. Поздрави :cheers2: .

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

  • 3 months later...

Баща ми има метален и свиреше доста добре на него.сега предпочита пищялката но металния си стои и може да се ползва за много неща,примерно да счупиш на някого главата с него.Доста подхудящ размер и тегло има за целта. :wallbash:  :yes:

Адрес на коментара
Сподели в други сайтове

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.
Note: Your post will require moderator approval before it will be visible.

Guest
Отговорете в темата...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Предишното ви съдържание бе възстановено.   Свободно редактиране

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Създай нов...

Важна информация!

Поставихме "бисквитки" на вашето устройство, за да направим този сайт по-добър. Можете да коригирате настройките си за "бисквитките" , в противен случай ще предположим, че сте съгласни с тяхното използване.